2023’de Kişisel Markalama İçin Trendler

2023-kisisel-markalama-trendleri

Kişisel markanız, esasen markanızın kimliği ve yaptığınız şeyin öne çıkmasını sağlayan benzersiz satış noktasıdır. Doğru yapıldığında, kişisel markalaşma işinizi tanıtabilir, mevcut ve yeni müşterilerin ilgisini çekebilir. Bu sebeple de kişisel markalama için trendler, bu yolda size yardımcı olabilir. 

Topluluklar Oluşturmak

Topluluklar her zaman kişisel markanızı oluşturmanın büyük bir parçası olmuştur. Ancak daha fazla içerik üretildikçe, insanların aklı karışabiliyor. Cevaplar için nereye gideceklerini veya rehberlik için nereye bakacaklarını bilmiyorlar. Topluluklar oluşturmak bu açıdan önemlidir. Böylece insanlar güvendikleri uzmanlara yönelmeye başlarlar. Özünde, insanlar bir çevirmen arıyor. Neye ihtiyaçları olduğunu anlayabilen ve gerisini umursamadan kendinden emin hissedebilen biri. Ve topluluğunuzun başladığı yer burasıdır.

Dijitale Önem Vermek

Geçmişte, kişisel marka trendlerinin büyük bir kısmı dijitaldi. Ancak potansiyel bir müşteri adayıyla ilk temasınızın yüz yüze olması alışılmadık bir durum değildi. 2020-22 bunu değiştirdi. Şimdi, ilk ve bazen tek bağlantınız dijital olacak. Bu da kişisel markanızda dijitali ilk sıraya koymak anlamına gelir.

Bugün dijital izlenimlerinizi sürekli olarak düşünmeniz gerekiyor. İnsanlar nerede etkileşime giriyor ve sizinle nasıl etkileşim kuruyor? Devam eden iletişimleriniz nasıl görünüyor? Daha sıradan dijital deneyimlerde kendinizi nasıl sunacağınızı gerçekten anlamanız gerekiyor.

Marka Kişiliği Oluşturmak

2023’de kişisel markaların müşterileriyle daha büyük bir insanlık ve aidiyet duygusu yaratması bekleniyor. 
Genellikle bu, hikaye anlatımı yoluyla yapılır. Markanızın insani yönünü hangi hikayeler getirirse getirsin, başkalarıyla bağlantı kurmanıza yardımcı olacakları için önemlidir.

Video İçeriklerden Yararlanmak

YouTube, Google’dan sonra en büyük arama motorudur.  YouTube’a her dakika 100 saatlik video yükleniyor. İnsanlar sesinizi duyduklarında, onlara sizin onlar gibi olduğunuzu ve onları elde edeceğinizi söyleyen duygusal bir bağ kurarlar. Bunun bir kısmı konuştuğunuz aksan ve kelime seçiminizden geliyor. Ve bunun bir kısmı, konuştuğumuzda yaydığımız diğer bilinçaltı ipuçlarından geliyor. 
Ancak tüm bunlar, hedef kitleniz için bir onay duygusuyla birleşir ve onlara sizden ilham aldıklarını ve size güvenebileceklerini söyler.

Marka Aktivizmi

Marka aktivizmi hiçbir şekilde geçici bir trend değildir. İnandığınız şeylere ne kadar bağlı olduğunuzu göstermek hiç bu kadar önemli olmamıştı. Tüketiciler, sürdürülebilirlikten sosyal adalete kadar değerlerini paylaşan kişisel markalarla etkileşim kurmak istiyor. Marka aktivizmine yaslanmak, tamamen olumlu değişim yapma taahhüdünüzü iletmek ve takip etmekle ilgilidir!

Minimalizm

Az-çoktur mantrasını destekleyen minimalizm, düzenli bir estetik yaratmak için yalnızca temel şekiller, basit metin, sınırlı renk paletleri ve boş alan gibi temel öğeleri kullanmaya dayanır. Genellikle organik tasarım öğeleri içeren bu grafik tasarım ve web tasarımı trendi, 
temele geri dönmek, karmaşık olmayan bir kişilik iletmek isteyen markalar için mükemmeldir. 

Minimalizm, hedef kitlenin kişisel markanızda tam olarak odaklanmasını istediğiniz şeye odaklanmasını sağlamanın harika bir yoldur. Bu yüzden sosyal medya hesaplarınızı, web sayfanızı ve kurumsal kimliğinizi minimalizm ilkelerine göre tasarlayabilirsiniz. 

Önceki İçerikBaşarılı Podcast Başlatmak için 7 İpucu
Sonraki İçerikKişisel Marka Hikayeleri 13: Angela Ahrendts