Sosyal Medyada Dijital Kimlik Yaratmak

Sosyal medyada kişisel marka yaratmak dijital kimliğinizi ortaya çıkarmanız için etkili bir yoldur. Örneğin bir sosyal medya kampanyası, en az bir sosyal medya platformu aracılığıyla bir ürün, hizmet veya genel olarak marka hakkında bilgi ya da duyarlılığı güçlendirmeyi amaçlayan koordineli bir pazarlama kampanyasıdır. Belirli bir süre boyunca belirli bir hedefe ulaşmayı amaçlayan bir dizi koordineli faaliyeti içerir. Peki, sosyal medyada dijital kimlik yaratmak için neler yapılabilir?

Kişisel Marka Nedir?

Sosyal medyada kişisel marka yaratmak için bilinmesi gerekenlere geçmeden evvel, öncelikle kişisel marka kavramından söz edelim. 

Kişisel bir marka, birçok yönden kurumsal bir markaya benzer. Kim olduğunuz, neyi temsil ettiğiniz, temsil ettiğiniz değerler ve bu değerleri nasıl ifade ettiğinizdir. Bir şirketin markası, değerini müşterilere iletmeye ve kendisini rakiplerinden farklılaştırmaya yardımcı olduğu gibi, kişisel marka da bir birey veya çalışan olarak sizin için aynı şeyi yaparak potansiyel müşteriler için benzersiz bir kimlik ve net bir değer oluşturmaya yardımcı olur.

Kişisel markanız, bugün kim olduğunuzun bir yansımasından daha fazlasıdır. Gitmek istediğiniz yerin bir zaman çizelgesidir. Beş ya da on yıl içinde nerede olmak istediğinizi ve tanınmak istediğiniz nitelikleri, oraya ulaşmak için hangi adımları atmanız gerektiğini daha iyi belirlemenize yardımcı olabilir. Bu aşamada ise sosyal medya size en iyi şekilde destek olacaktır. 

Sosyal Medyada Kişisel Markalaşma İçin Önemli Olan Hususlar

Kişisel marka stratejinizin işe yaradığından emin olmak için kendinizi dört noktaya odaklamalısınız. Bunlar:

Özgünlük

İnsanlar, doğru olduklarında ya da gerçek bir öze sahip olduklarında hikayeleri severler. Bu aynı zamanda hedef kitleniz için de geçerlidir. İyi görünen içerik yeterli değildir. Sosyal medyadaki içerik paylaşımınızda dürüst, özgün ve orijinal olmanız da gerekir. 

Tutarlılık

Marka oluşturma, değer yaratmayla ilgilidir. Hedef kitlenizi sabit değerler, terimler ve belirli bir görünümle birbirine bağlayan bir marka kimliği geliştirmelisiniz. Bu yüzden tutarlı kalmak önemlidir. Sosyal medya tutarsız hareketler yaptığınızda markanızı zayıflatırsınız.

Görünürlük

Marka inşası iletişimdir. Kendinizi gösterin, iletişim kurun, mesajlarınızı kitleye ulaştırın. Sosyal medyada görünür olmak, mükemmel planlamadan daha önemlidir.

Değer

Verecek ve söyleyecek bir şeyiniz varsa sosyal medyadaki takipçilerinizden bunu esirgememelisiniz. Marka kimliğinizin merkezinde yer alan faydalara ve değerlere odaklanın. O zaman karşılığında daha fazlasını alırsınız.

Önceki İçerikHome-Office Çalışabileceğiniz 5 Meslek
Sonraki İçerikBaşarılı Podcast Başlatmak için 7 İpucu