Etkili 10 İpucu ile LinkedIn’de Kişisel Markanızı Yaratın

kişisel marka - Etkili 10 İpucu ile LinkedIn'de Kişisel Markanızı Yaratın

İşsizliğin artmasıyla birlikte oluşan rekabet ortamı, bireysel eleme yöntemlerini de beraberinde getirdi. Buna ilişkin olarak yaygınlaşan “kişisel marka“, onlarca rakip arasından öne çıkmanızı sağlıyor. Birçok platformda kullanılabilir olmasına rağmen en doğru kullanım alanını seçmek de önemlidir. Bu açıdan istihdam odaklı kuruluşlarda marka değeri kazanmak amaca daha uygundur. Örneğin iş veren ve iş arayanları bir araya getiren LinkedIn, milyonlarca kişisel markaya ev sahipliği yapmaktadır. Yerli ve yabancı birçok kişi ve kuruluşuyla ihtiyacınıza yönelik farklı seçeneği size sunmaktadır.

Kariyer hayatınız için yeni ve heyecanlı bir umut olan LinkedIn, kişisel marka oluşturmak için gerekli ipuçlarını verdi. Bunları değerlendirip kendi hayatınıza uyarlamanız avantajlı olacaktır.

Profesyonel Fotoğraf Kullanın

Fotoğraf seçimi, görüntülenme sayısını onlarca kat arttırıyor. bu yüzden kişisel marka fotoğrafçılığı günümüzde ayrı bir uzmanlık olarak belirmeye başladı. Bazı kullanıcılar ise bunu önemsiz varsayıp fotoğrafsız başvuru yapmaya devam ediyorlar. Seçilme olasılığınızı arttırmak için net ve pozitif fotoğraflarınızdan birini yüklemeyi ihmal etmeyin. Görselle zenginleştirilmiş profil, kişisel markanıza daha profesyonel bir imaj kazandıracaktır.

Profilinizi Stratejik Olarak Düzenleyin

Sizinle ilgili ilk izlenimi oluşturacak ikinci unsur ise, eklediğiniz başlıklardır. Mesleğinizi ve pozisyonunuzu net ve ayrıntılı bir şekilde yazmaya özen gösterin. Böylece iş verenin sizi tercih etme olasılığı da artacaktır. Oluşturacağınız güçlü ve etkili bir başlık, sizi diğer rakipler arasında öne çıkaracaktır. Fark edilmenizi sağlayacak akıcı cümleler ve doğru anahtar kelimeler kullanmaya özen gösterin. Aradığınızın ne olduğunu bildiğiniz takdirde istediğiniz yönde ilerleme kaydetmeniz de kolay olacaktır.

Profil Bilgilerinizde Dürüst Olun

Profilinizi doğru ve tutarlı bilgiler ile doldurmaya dikkat edin. Aksi takdirde işe alınsanız dahi dürüstlüğünüz hakkında şüpheler oluşacaktır. Özellikle deneyim kısmında birçok kullanıcı eksik ya da hatalı bilgi sunmaktadır. Kişisel marka oluşumunu engelleyecek bu tavır, süreci olumsuz etkileyecektir. Bu konuda çok dikkatli olmalısınız.

LinkedIn / Öne Çıkan Beceriler Özelliğini Kullanın

Sitenin bu özelliği sayesinde kullanıcıların kendilerini övmesine gerek kalmamaktadır. LinkedIn dili ile övülmek ve becerilerinizi ön plana çıkartmak için bu özelliği kullanabilirsiniz. Dilediğiniz takdirde beceriler profilin üst kısmına taşınabilmektedir. Bu özellik ile profil daha başarılı bir izlenim uyandırmaktadır.

Onaylarınızı Kontrol Edin

Becerilerinizin konumunu ve gizliliğini düzenlemek için bu ayarları kullanabilirsiniz. Bazı becerileri öncelik olarak kullanabilir, bazılarını gizleyebilirsiniz. Yapılan araştırmalar beceri sayısı yüksek olan kullanıcıların, görüntülenme sayısının da yükseldiğini göstermiştir. Profilin içeriği genişledikçe ve kişisel marka değeri yükseldikçe görüntülenme sayısı da artmaktadır.

Fotograf ve Videolar İle Zenginleştirin

Kendinizi ve markanızı daha ayrıntılı tanıtmak için ek fotoğraf ve medya unsurlarından yararlanılabilir. Görsel medya zenginliği, profilinizin güvenilirlik oranını da arttıracaktır. Markanızın çalışmaları ya da kişisel tecrübeleriniz hakkında eklediğiniz bu ayrıntılar, sözcüklerden daha ikna edici olacaktır. Bu aşamada gereksiz ayrıntılara ve özel yaşama dair medyalardan kaçınmalı, iş hayatına yönelik görseller öne çıkarılmalıdır. Aksi takdirde profil amacından uzaklaşacaktır.

Uzmanlığınızı Belli Edin

Kendinize güvenmekten kaçınmayın ve uzman olduğunuzu bildiren cümleler kurmaya özen gösterin. Siz kendinize güvendiğiniz zaman, başkalarının da size güvenmesi daha kolay olacaktır. Alanınızla ilgili tüm yetkinliklerinizi açıklayabilir, tecrübelerinizden daha detaylı bir şekilde bahsedebilirsiniz. Sürecin başlangıç aşamasında vazgeçmemeli, tüm seçenekler analiz edilerek değerlendirilmelidir.

Farklı Yöntemler Deneyin

Profilinizde trafik oluşturmak, hedefinize ulaşma olasılığınızı da arttıracaktır. Dolayısıyla olabildiğince fazla kişiye ulaşmak amaç haline getirilmelidir. Google arama sonuçlarında da gözüküyor olmak görüntülenme sayısı bakımından büyük bir kazanım sağlar. Çeşitli aramalara yönelik anahtar kelimeler kullanmak işe yarayacaktır. Bunun yanı sıra LinkedIn yönlendirmesi ile LinkedIn Publisher kullanmak da keşfedilmenize olanak sağlayacaktır.

Ne İstediğinizi Bilin

Soru işaretleriyle dolu bu arayış döneminde ne istediğinizi bilmek oldukça önemlidir. Doğru tercihler yapabilmek için kriterlerinizi önceden belirleyin ve başvurularınızı da bu doğrultuda yapın. Aksi takdirde gereksiz görüşmeler ile karşılıklı olarak vakit kaybı yaşanacaktır.

Hızlı ve Etkili İletişim Kurun

Süreç içinde sizinle iletişime geçmek isteyen birçok marka olacaktır. Görüşmeleri hızlı bir şekilde sonuçlandırmak daha net hareket etmenizi sağlar. Sonuca ulaşma süresinin daha kısa olması için iletişim bilgileri güncel tutulmalı, mesajlar seri bir şekilde cevaplandırılmalıdır. Aksi takdirde süreç uzayacak, kişisel marka oluşturma aşamasında motivasyon kaybı yaşanacaktır. Bu aşamada çözüm odaklı yaklaşımlar önem kazanmaktadır. İstenilene ulaşana dek denemeye devam edilmelidir.

 

Önceki İçerikKişisel Markanıza Değer Katan 20 Etkili İpucu
Sonraki İçerikKişisel Marka Yaratırken Olmazsa Olmaz: Özgüven Yolculuğu

1 Yorum

Yoruma kapalı.