Kişisel Markanıza Değer Katan 20 Etkili İpucu

kişisel marka - 20 İpucu İle Kişisel Markanıza Değer Katın

Kişisel markanız sizinle oluşmaya başlayacak ve yine sizinle değer kazanacaktır. Hayatınızın her alanında işlevsel bir şekilde kullanacağınız bu marka ile “değer katabilme” boyutuna ulaşacaksınız. Küresel olarak kendinizi değerlendirecek ve pazarlama gücünün bir kısmını elinizde bulunduracaksınız. Süreç sonunda edineceğiniz diğer sektörleri temsil edebilme statüsü de bireysel kimliğinizin potansiyellerinden biri olacaktır. Bu amaçlar doğrultusunda vereceğimiz 20 ipucunu değerlendirin, uygulayın ve kaliteli bir marka izlenimi kazanın.

Farklı Yönünüzü Keşfedin

Markanızı tasarlamaya başlamadan önce kendinize asıl soruyu sorun. “Beni diğerlerinden ayıran asıl özelliğim ne?” “Ben hangi işi yapmak istiyorum?” “Hangi özelliğim beni büyük başarılara taşıyabilir?” Bu sorulara verdiğiniz cevaplar doğrultusunda odak noktanızı belirleyin ve harekete geçin.

Dijital Pazarlama ve Marka Oluşturma Konferanslarına Katılın

İlgi alanınız ve hedefleriniz ile ilgili somut faaliyetlerde bulunmak sizi motive edecektir. Katıldığınız söyleşilerdeki anahtar kelimeleri alarak kendinize özgü stratejiler ile geliştirin. Başarıya ulaştığınız takdirde sizin de konferans konuşmacısı olabileceğinizi hayal edin.

Markanızı Profesyonel Hale Getirin

Amatör bir izlenim kişisel marka değerinizi olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle ilk aşamada dahi profesyonel yardım almak, sağlam bir temel oluşturacaktır. Özellikle negatif izlenimlerin kalıcı olduğunu ve yeni bir algı ile değiştirmenin zor olduğunu unutmayın. İçerik kategorisinde editör yardımı alabilir, logo ya da tanıtım materyalleri için grafik tasarım uzmanından yardım alabilirsiniz. Kendinize yapacağınız tüm yatırımların fazlası ile dönme olasılığı yüksektir. Bu düşünce ile tüm olanakları değerlendirmeye çalışın.

İş Birliği Yaparak Güven Kazanın

Ortak amaçlara sahip tanınmış kişiler ile bir araya gelin ve ortak etkinlikler düzenleyin. Bu sizin de benzer kitlenin dikkatini çekmenizi sağlayacak, pozitif algıyı pekiştirecektir.

Fenomenler İle Arkadaşlık Kurun

Sosyal medya fenomenlerinin günümüzde oldukça büyük bir kitleyi etkisi altına aldığını biliyoruz. Siz de bu güçten faydalanmak için konuşma başlatın ve ilişkinizi geliştirin. İçerikleri hakkında yorum yapmak ya da onlara ait bir ürünü tanıtmak bu dostluğun başlamasına yardımcı olacaktır.

Gerçek Konumunuzu Belirleyin

Hedefinize doğru ilerlemeye başlamadan önce bulunduğunuz konumu belirleyin. Böylece daha gerçekçi hedefler belirleyebilir ve durumunuza uygun stratejiler geliştirebilirsiniz. Olduğunuz pozisyonun motivasyonunuzu düşürmesine izin vermeyin. Her kişisel marka doğru bir şekilde geliştirildiğinde zirveye ulaşma potansiyelini taşır.

Markanızın Değerlerini Kalıcı Hale Getirin

Unutmayın ki markanızın en büyük hazinesi ve kalite kaynağı değerleriniz olacaktır. Bu değerleri olabildiğince genişletin ve özümseyin. Tüm davranışlarınıza yansıtarak kalıcı hale getirdiğinizde gerçek bir marka değeri edineceksiniz.

Google ve Diğer Platformlarda Öne Çıkın

Kişisel markanızın ihtiyaç duyduğu en temel şeylerden biri de ihtiyaçlarına ve problemlerine yanıt vereceğiniz bir kitle olacaktır. Bunu hızlı bir şekilde sağlayabilmek için organik trafik hedefleyin. İçeriğinizde kullanacağınız anahtar kelimeler bunu kolaylaştıracaktır. Yönlendirilen kitlenin hayal kırıklığına uğramaması için zengin içerik sunun ve özgün bilgiler ile değerli hale getirin. Gerektiği takdirde maddi yatırım yaparak uzmanların da desteğini alabilirsiniz.

Kendiniz Olun ve Aynı Zamanda Farkınızı Yansıtın

Taklit, tarihin hiçbir çağında işe yaramayan basit ve etkisiz bir stratejidir. Özellikle markalaşma sürecinde gerilemenize neden olacaktır. Dijital dünyada birçok insan başkalarını taklit ederek popüler olmakta ancak kısa sürede unutulmaktadırlar. Sosyal çevrenizden de yardım alarak özgün yanlarınızı ortaya çıkarın ve marka kimliğinizin temelini oluşturun.

Kusurlarınızın Farkında Olun ve Paylaşmaktan Çekinmeyin

Kusurlarınızın farkında olmak ve bunu paylaşabilmek cesur bir görünüm sergilemenize neden olur. Her başarısızlığın başarıya evrimle potansiyeli taşıdığını ve kusurlarımızın da bizim bir parçamız olduğunu unutmayın. Kendinizi başkaları eleştirmeden siz eleştirin ve yine kusurlarınızı da ilk önce siz keşfedin.

Marka Kitlenize Yatırım Getirisi (ROI) Sunun

Markanız, sizin hakkınızda oluşan algıların bütününü oluşturacaktır. Global bir önem taşıyacağını unutmayın ve kitlenize yatırım getirisi sağlayın. Sağlayacağınız bu güvence ile daha kaliteli ve profesyonel bir görünüm elde edersiniz.

Markanızı Tanıtmaya Mikro Alandan Başlayın

Daha büyük kitlelere ulaşabilmek için öncelikle küçük kitlelerin güvenini sağlamanız gerekir. Bu nedenle günlük yaşamınızda sıkça markanızdan bahsetmeyi ihmal etmeyin. Yüz yüze tanıtım ile sağlanan güven daha kalıcı bir etki bırakacak ve ilerleyen süreçte faydasını gösterecektir.

İçeriklerinizi Zenginleştirin

Bir marka için kitle, kitle için de içerik önemlidir. Bu nedenle içeriğinizde özgün değerler ve farklı bakış açıları sunulması önemlidir. Video ve fotoğraf kullanılarak kaliteli görseller de içeriğinizin zenginleşmesine katkı sağlayacaktır. Kendinizi karşı tarafın yerine koyun ve markanızı objektif bir şekilde yorumlayın. İyileştirilmesini beklediğiniz özellikler üzerinde durun, farklı stratejiler geliştirin.

Olumsuz Eleştirilere Karşı Hazır Olun

Olumsuz eleştirilere karşı sağduyulu ve sakin olmayı başarabilirseniz devamında olumlu getirilerinden yararlanabilirsiniz. Başlangıçta can sıkıcı olsa da markanızın adının duyurulmasına ve sosyal medyadaki görünürlüğünüzün artmasına yardımcı olacaktır. Size karşı yöneltilen iğneleyici sorulara karşı siz tutarlı ve mantıklı cevaplar vermeye devam edin. Bu süreç ile eş zamanlı olarak marka amacınızdan ve değerlerinizden bahsetmeniz, gerçek bir marka değeri kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Markanızı ve Pozisyonunuzu Birbiriyle Eşleştirin

Kendinize değer katın ve kazandığınız bu değeri kariyerinize yansıtın. Bunu ilk aşamada yaptığınızda yönettiğiniz pozisyon ve markanızın birbiriyle orantılı olarak büyümesini sağlar. Kısacası, değerinizi katacağınız başka bir yer aramak yerine doğrudan size ait olanı kullanın. Bunun için çeşitli tanıtım yazıları yazabilir, ortak organizasyonlar düzenleyerek temsilci rolü oynayabilirsiniz.

Kendinize Özel Pozisyon Tasarlayın

Bir pozisyonda birinci ve tek eleman olmak, kariyerin en başarılı basamaklarından biridir. Bu noktaya ulaşmak için şirketinizde kendinize özel bir kategori belirleyin ve kendinizi bu kategori içinde lider ilan edin.

İyi Bir Dinleyici Olun

Herkes konuşan olmak ister ama dinlemek çoğu zaman geri plana atılır. Oysa ki başarıya ulaşmış kaliteli kişilerin en önemli alışkanlıklarından biri dinlemedir. Dikkatle dinleme becerisi geliştirmek, başarı basamaklarında kullanacağınız bilgileri toplamak demektir. Aksi takdirde hem kişilik hem de mesleki donanım bakımından yetersiz kalınacaktır.

Kişisel Markanızın Ne Anlattığını Bilin

Kişisel markanız tüm yönleriniz ile sizi anlatır ve sizin hakkınızdaki ilk izlenimi karşı tarafa sunar. Alanında başarılı bir profesyonelseniz markanızın ne anlattığına odaklanın ve değerlendirin. Sizin hakkınızda başkasının bildiğini bilmemek ve kendini eleştirme cesareti gösterememek gerilemenize neden olacaktır.

Laf Yarışına Girmeyin

Size karşı tehdit oluşturan kişilerle laf yarışına girmek sadece marka değerinizin azalmasına neden olacaktır. Onların seviyesine inmeyin ve sözcüklerinin daha büyüt kitlelere ulaşmasını desteklemeyin. Birkaç dakika ayırarak bu tür yorumları kısıtlamak ya da doğrudan kişileri engellemek yeterli olacaktır.

Viral Olmak İçin Profesyonel Yanınızı Kullanın

Daha büyük kitlelere ulaşabilmek için viral olmak, hızlı ve etkili bir yöntemdir. Ancak gereksiz yere kullanıldığı zaman kısa sürede unutulmanıza neden olacaktır. Adımınızı sağlamlaştırın ve sadece uzman olduğunuz alanda videolar yayınlayın. Videonuzun ulaştığı kitle ölçeği büyüdükçe olumsuz eleştiri sıklığı da artacaktır. Bu tür durumlara karşı koz oluşturulmamalı, sağlam bir duruş sergilenmelidir.

Sunulan bu 20 ipucu değerlendirildiği zaman, başarılı bir kişisel markanın büyük bir özveri ve sıkı bir disiplin gerektirdiği anlaşılacaktır. Küçük adımlarla başlayın ve hedefe ilerleyen yolda kararlı olun.

Kaynak:  https://thenextscoop.com/amazing-tips-help-personal-brand-grow-social-media

Önceki İçerikKişisel Marka Olmak: 6 Taktik
Sonraki İçerikKişisel Marka Yaratırken Başarıya Ulaştıran Altın Değerinde 4 Kural