Freelancer’lar İçin Altın Değerinde 6 Taktikle Kişisel Markalama

Kişisel Marka - Freelancer'lar İçin Altın Değerinde 6 Taktikle Kişisel Markalama

 1. Sosyal Medyanızı Harekete Geçirin
 2. Kendinizin Farkında Olun
 3. Kişisel Markanızı Hikayeleştirin
 4. Akılda Kalıcı Bir Görsel Kimlik Oluşturun
 5. Kendinize Başkasının Gözünden Bakın
 6. Kolay Bulunur Olun

Teknolojik dönüşümle birlikte hayatımızın birçok alanında değişimler yaşamaya devam ediyoruz. Her geçen gün bu dijital farklılıklara şahit olup yenilikleri deneyimliyoruz. Özellikle teknolojik gelişmelerin ve dijitalleşmenin ciddi anlamda hız kazandığı günümüzde, freelance yani serbest çalışma kavramı, hayatımızın merkezinde yer almaya başlıyor. Ek bir gelir ihtiyacı duyan ya da boş zamanlarını kısa dönemli işler yaparak maddi açıdan da destekleyen bireyler, aslında yepyeni bir ekonomi modeli oluşturmaya başlıyor. Kendi kendinin patronu olan, esnek çalışma saatlerine sahip ve ofis ortamına bağımlı olma ihtiyacı duymayan bu bireyler “Gig ekonomisi” ekosisteminin temelini oluşturuyor.

Dijitalleşmeyle birlikte iş alanları kökten değişti ve birçok farklı ve ilgi çekici iş fırsatları doğdu. Bu sayede “Freelancer olmak” kavramı daha çok gündeme gelmeye ve herkesin ilgisini çekmeye başladı. Artan talebe dayalı olarak, bu sektörde de ciddi bir rekabet artışı kaçınılmaz oldu. Bu rekabet içerisinde kendini sağlam bir şekilde konumlandırarak başarılı olmak isteyen freelancerların, izlemesi gereken en önemli adımlardan biri de kişisel markalarını yaratabilmek. Kişisel markasını doğru bir şekilde yaratan ve sağlam konumlandıran her birey, yoğun rekabet içerisinde rakiplerinin arasından kolayca sıyrılma fırsatına sahip olacaktır. Aynı zamanda markasını güncel bir şekilde yöneten freelancerlar, sektörde aranan isimlerden olacak ve güçlü bir sosyal statüye de sahip olacaklardır.

Yaptığınız işin kalitesi kadar güçlü bir kişisel markaya sahip olmanın önemli birkaç maddesi:

 • Hedef kitlenize güven vermek
 • Kendi alanınızda uzman olduğunuzu göstermek
 • Hedef kitlenize daha kolay ulaşabilmek ve görünür olmak
 • Rekabet içerisinden sıyrılarak öne çıkabilmek
 • Sektörde aranan bir isim olmak

Kişisel markanızı doğru konumlandırdığınızda kendiliğinden ortaya çıkacak olan bu avantajlar, asıl amacınız olan müşteri potansiyelinizi genişletmeniz için önünüzdeki tüm yolları açacaktır.

Tüm bu avantajları yakalamak için freelancerlara yol gösteren 6 değerli ipucu:

1. Sosyal Medyanızı Harekete Geçirin

Tüm dünya, sosyal medyanın gücünün göz ardı edilemeyecek kadar etkili olduğunun farkında. Güçlü bir kişisel marka yaratmak isteyen freelancerların sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor olması, belirledikleri hedef noktalarına ulaşmalarında çok büyük bir rol oynamaktadır. Etkili ve güçlü bir sosyal medya profili oluşturmak için zaman harcanırken, müşterilere ulaşmada yarattığınız profilleriniz size zaman kazandıracaktır. Sonuç olarak harcadığınız zaman, size harcadığınızdan daha fazla zaman olarak geriye dönüş sağlar.

Mümkün olduğu kadar LinkedIn, Twitter, Instagram, Facebook gibi geniş platformlarda yer almanız, ulaştığınız nüfusun da o kadar genişlemesine yardımcı olacaktır. Bu platformlarda özellikle samimi ve özgün olmaya özen gösterin. Samimiyetten uzak ve yapmacık şekilde kullandığınız dil, müşterileriniz tarafından kolayca fark edilecek ve kaliteli bir imaja sahip olma olasılığınızı düşürecektir.

Sosyal medya hesaplarınızda hedeflediğiniz kitlenin sorunlarını çözmede yol gösteren bir uzman olduğunuzun mesajını veren içerikleri, güncel tutmayı da unutmayın.

Aynı zamanda verdiğiniz hizmetleri açıklayan, markanız için profesyonel bir izlenim oluşturan bir web sitesi oluşturmak için yatırım yapmayı da göz ardı etmeyin. Bu sitede hedeflediğiniz kitleye, hangi konularda sizinle iletişime geçmeleri ve neden sizin müşteriniz olmayı tercih edeceklerini anlatan ilgi çekici ve güncel içerikler oluşturun. Ayrıca, sitenizde daha önce hizmet verdiğiniz ve olumlu geri dönüş aldığınız yorumlara yer verin. Böylece “Word of Mouth Marketing” sayesinde uzmanlığınızın kişiden kişiye aktarılmasını hızlandırmış olursunuz.

2. Kendinizin Farkında Olun

Kişisel markanızı oluştururken odaklanmanız gereken bir diğer önemli konu ise kişiliğiniz. Marka ve kişilik doğru bir şekilde harmanlandığında, hedeflediğiniz kitle tarafından fark edilmeniz daha kolay olacaktır. Markanızın tek temsilcisinin siz olduğunu unutmayın. Bu doğrultuda, kendinizi tanımanın da ne kadar önemli olduğunu bir kenara not alın. Kendinize “Yeteneklerim neler? Bu kadar freelancer arasında neden ben seçilmeliyim? Neden marka yaratmak istiyorum?” gibi sorular sorarak bu sorulara verdiğiniz cevaplara odaklanın. Eğer bu sorulara kendiniz doğru cevapları veremediğinizi düşünüyorsanız; ailenize, yakın çevrenize, iş veya okul arkadaşlarınıza sorarak kendiniz hakkında fikir edinebilirsiniz.

Buna ek olarak, güçlü ve zayıf yönlerinizi belirlemeniz, gelişiminiz ve markanıza yansıtacağınız enerji için çok önemlidir. Belirlemekte zorluk çekiyorsanız bu konuda çevrenizden yardım isteyin ve gelen yorumlara göre bir liste oluşturun. Kendinizin farkında olduktan sonra pozitif yönlerinizi ön plana çıkaran bir marka yarattığınıza emin olun. Yaptığınız liste, zayıf olan yönlerinizi de geliştirmek konusunda sizin için önemli bir başlangıç adımı olacaktır.

3. Kişisel Markanızı Hikayeleştirin

Yapmakta olduğunuz iş ile tanışma hikayeniz, bu işi yapmaya karar verirken geçtiğiniz yollar, bu yollardan geçerken yaşadığınız zorluklar varsa bu zorluklarla nasıl başa çıktığınız, tutkularınız ve bu işe devam etme motivasyonunuzu açıklayan hikayenizi oluşturun. İçten ve gerçek bir hikaye oluşturduğunuza emin olduktan sonra, hedeflediğiniz kitle arasında samimi bir bağ kurmanız kolaylaşır. Ayrıca, bu hikaye sayesinde daha rahat hatırlanabilen ve akılda kalıcı bir kişisel marka olma yolunda ciddi bir adım atmış olursunuz.

4. Akılda Kalıcı Bir Görsel Kimlik Oluşturun

Akılda kalıcı olmak, bilinmek, hatırlanmak, hedef kitleye ulaşabilmek… Bunlar freelancer olarak hedeflerinizden sadece birkaçı. Bu hedeflere ulaşabilmeniz için izleyeceğiniz her yolun “kişisel marka” olmaya çıktığını belirtmiştik. Basamakları adım adım çıkarken, güçlü bir kişisel marka olmak için bir diğer önemli ipucu ise oluşturacağınız görsel görünümdür. Sosyal medya hesaplarınızda, web sitenizde, e-mail imzanızda kullanacağınız kişisel logonuzun sizi temsil etmesi ve anlamlı olması çok önemli. Bu logo ile yaratacağınız marka için önemli bir kriteri tamamlamışsınız demektir.

5. Kendinize Başkasının Gözünden Bakın

Kişisel markanızı sadece kendiniz için değil, hedeflediğiniz kitle için oluşturduğunuzu unutmayın. Buradaki en önemli nokta ise sizin kendinize bakış açınızın, müşterileriniz olacak insanların bakış açısıyla uyumlu olması. Bu yüzden ortaya çıkardığınız sonucun nasıl göründüğünü anlamak için çevrenizden geri bildirim isteyin. Bu geri bildirimlerden yola çıkarak zayıf noktalarınızı geliştirmek için düzenlemeler yaptığınızda, istediğiniz sonuca ulaşmak çok daha kolay olacaktır. Aynı zamanda çevrenizden sizin hakkınızdaki görüşleri aldığınızda içsel farkındalığınızı arttıracak ve insanların sizi nasıl algıladığı konusunda da çok kıymetli bilgilere sahip olacaksınız.

6. Kolay Bulunur Olun

Markanızı yaratırken emin olmanız gereken bir diğer konu ise ulaşılabilir olmanız. Web sitenizin bulunabilirliğinin zor olmadığından, içeriklerinize ulaşan bireylere anlaşılır ve bilgilendirici mesajlar verdiğinizden ve anahtar kelimeleri kullandığınızdan emin olun. Bunun için web sitenizi sizi temsil eden bir alan adıyla (domain) oluşturun.

Hiçbir zaman yarattığınız markanın herkese ulaşması gerektiğini düşünüp olumsuz bir iki örnekle karşılaştığınızda motivasyonunuzu düşürmeyin. Unutmayın ki siz bu yola hedeflediğiniz kitleye ulaşabilmek için çıktınız ve kişisel markalama yolculuğunda tutarlı bir şekilde ilerlediğiniz zaman hedefleriniz de size ulaşacaktır.

Kaynak:

https://medium.com/initium/exploring-personal-branding-5-tips-for-freelancers-464ad48d1c33

Önceki İçerikOlumlu Düşünce Yöntemiyle Kişisel Markanızın Farkını Yaratın
Sonraki İçerik5 Etkili İpucuyla Kişisel Markanızı “About.me” Platformuyla Destekleyin