Kişisel Marka Hikayeleri 13: Angela Ahrendts

Angela Ahrendts, Apple ve Burberry de dahil olmak üzere dünyanın en iyi şirketlerinden bazılarında hizmet vermiş bir iş yöneticisi ve ünlü bir liderdir. Olağanüstü kariyer yolu ve liderlik tarzı sayesinde birçok kişiye ilham kaynağı oluyor.

Bu makalede Angela Ahrendts’in misyonunu, yaşam öyküsünü ve başarılarını keşfedeceğiz.

Angela Ahrendts, 7 Haziran 1960 yılında ABD’de, altı çocuğun üçüncüsü olarak dünyaya geldi. İş adamı bir baba ve ev hanımı bir annenin kızı olan Ahrendts, Ball State Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra moda alanında çalışmak için New York’a taşındı.

Hayallerinin ardında birçok mağazada çalıştıktan sonra 1998 yılında asıl yükselişini göstereceği Fifth and Pacific Companies’de kurumsal mağazacılık ve tasarımdan sorumlu başkan yardımcısı olarak işe başladı. Ardı arkası kesilmeyen terfilerden sonra 2006 yılında Burberry’ye katıldı ve 2006 yılında Ceo’luğa yükseldi.

“İnandığımızla değil, gördüğümüzle yaşarız.”

Angela Ahrendts, müşteri deneyimini iyileştirme, insanları güçlendirme ve çeşitliliği ve katılımı teşvik etme misyonuna sahip bir lider oldu.

Ahrendts, kariyeri boyunca müşteri deneyimini geliştirmeye büyük önem vermiştir. Burberry’de lüks moda endüstrisinde devrim yaratan bir dijital dönüşüm stratejisi uygularken; müşterilere sorunsuz, kişiselleştirilmiş bir deneyim sunarak teknolojiyi alışveriş deneyimine entegre etmeye odaklandı. Bu sayede, markanın prestijinin o tarihlerdeki düşüşünü yavaşlattı ve sahte ürünlerin satışlara verdiği zararı en aza indirdi. Üstelik bunlar Angela Ahrendts’in Burberry çatısı altında gösterdiği başarıların sadece bir kısmı!

2014 yılında Apple’a perakende ve çevrimiçi mağazalardan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı olarak geçti ve bir kadın olarak sınır tanımayan başarılarına bir yenisini daha ekledi. Apple’da, müşteriler için daha sıcak ve etkileşimli bir ortam yaratmak amacıyla mağazaları yeniden tasarlayarak müşteri deneyimine öncelik vermeye devam etti.

Ahrendts, bağlı ve motive bir iş gücünün iş başarısına ulaşmanın anahtarı olduğunu kabul ederek, insanları güçlendirmeye kesin olarak inanan bir kişidir. Burberry’de, çalışanların risk almalarını ve yeni fikirleri keşfetmelerini sağlayan bir yaratıcılık ve işbirliği kültürü oluşturdu. Apple’da, çalışanların kendilerini desteklenmiş ve değerli hissetmelerini sağlayarak becerilerini geliştirmelerine ve büyümelerine yardımcı olan liderlik geliştirme programları uyguladı. Ahrendts ayrıca işyerinde çeşitliliği ve katılımı teşvik etmeye kararlıdır. Burberry’de şirketteki kadın yöneticilerin sayısını artırmak için bir hedef belirledi ve organizasyon genelinde çeşitliliği ve katılımı teşvik etmek için girişimler başlattı. Apple’da, işe alma ve liderlik gelişiminde çeşitliliğin ve katılımın önemini vurgulayarak bu çalışmaya devam etti.

“Unutmayın, evrensel dil kısa mesajla gönderilmez, e-postayla gönderilmez veya konuşulmaz. Hissedilir.”

Angela Ahrendts’in karakterini birkaç kelime ile özetleyecek olsak otantik, güvenilir ve tutarlı kelimelerini kullanırdık. Çünkü kendisi gerek iş gerekse özel hayatında bu kelimelerin oldukça hakkını veren bir isim. Angela Ahrendts, gençlik yıllarından dünyanın en iyi iş liderlerinden biri haline gelene kadar başarılı ve ilham verici bir yaşam öyküsüne sahip.

Ahrendts Indiana, ABD’de doğdu ve büyüdü. Pazarlama ve mağazacılık alanında derece kazandığı Ball State Üniversitesi’ne girdi. Mezun olduktan sonra moda perakendeciliğinde çalıştı, satış danışmanı olarak başladıktan sonra hızla yönetim pozisyonlarına yükseldi.

Ahrendts’in kariyer yolu onu moda perakende dünyasından teknoloji endüstrisine taşıdı. 2006’dan 2014’e kadar Burberry’nin CEO’su olarak görev yaptı ve bu süre zarfında şirketin markasını ve dijital stratejisini dönüştürdü. 2014 yılında Apple’a Perakende ve Çevrimiçi Mağazalardan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak katıldı ve burada şirketin perakende ve çevrimiçi stratejisini yönetti.

“Denge” benim için gerçekten büyük bir kelime.”

Ahrendts, ilham verici ve işbirlikçi liderlik tarzıyla tanınır. Çalışanların değer verildiğini ve desteklendiğini hissettiği işyerinde pozitif ve kapsayıcı bir kültür yaratmaya güçlü bir vurgu yapıyor. Ayrıca müşterilerle güçlü ilişkiler geliştirmeye, onların ihtiyaçlarını ve tercihlerini anlamaya ve şirketin stratejisini onların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde uyarlamaya odaklanır.

Olağanüstü başarılara sahip olan Ahrendts, başarısını Linkedin’de şu sözlerle ifade ediyor: “Tutkulu, pozitif insan enerjisi, benzeri görülmemiş bir değişim çağının yıkıcı olumsuz güçlerine karşı bir denge sağlayabilir. Bu sayede güven, ilham ve her şeyi daha iyiye dönüştürme gücü gelir.”

Başarılı ve tutarlı kariyerini stiline de yansıtan başarılı iş kadınının saçları, kendisini bildik bileli aynı renk ve modelde. Senelerdir aynı modeli ve rengi kullanmasının aslında bir tutarlılık göstergesi olduğunu ve kariyerinde kendisine duyulan güvenin de bir kısmını tutarlı stiline borçlu olduğu konuşuluyor.

Kıyafetlerinde enerjisiyle uyumlu renkler tercih eden Angela Ahrendts, yenilikçi tarzıyla dikkat çekiyor. Gerek iş hayatındaki başarısı gerekse stili ile Angela Ahrendts tam anlamıyla markalaşmış bir isim…

Önceki İçerik2023’de Kişisel Markalama İçin Trendler
Sonraki İçerik25 İkonik Girişimci ve Otantik Yönleri