Marka Hikayesi Nasıl Yazılır?

Hikayeler, iletişimin önemli bir parçasıdır. Araştırmalar, hikayelerin insan beyninin hem duyusal hem motor korteksini etkileyerek tepki verilmesine sebep olur. Bir hikaye aynı zamanda hem bir deneyimi hissetmeyi hem de konu ile insan zihnini senkronize etmeyi sağlar.

Hikayelerin yarattığı bu senkronize durum, okuyucuda anlayış, öngörü ve kavrama üretir. Bunun sonucu olarak hikayeler, okuyucu ve anlatıcı arasında güven oluşturulmasına katkıda bulunur.

Doğru özelliklere ve iyi bir akışa sahip bir hikaye, kişisel markanızı güçlendirmenizi ve kendinizi ve markanızı daha iyi tanıtmanızı sağlayabilir.

Peki kişisel marka hikayenizi nasıl yazabilirsiniz?     

1. Geçmişinizden yola çıkarak başlayın
Kim olduğunuz, kişiliğiniz ve özelliklerinize ek olarak akademik geçmişinizden bahsedebilirsiniz. Burada ayrıca insanların sizden nasıl bahsettiğine dair referanslara yer verebilirsiniz.

 “Toby, gençlik yıllarında teknolojiye karşı bir hayranlık geliştirdi. Bu, yerel hayır kurumları ve topluluk projeleri için web siteleri oluşturmakla başladı. Bu, Toby’nin internetin gücüne olan tutkusunu ve merakını artırdı. Bu nedenle Toby, Liverpool Üniversitesi’nde e-Ticaret okudu ve First Class Honors ile mezun oldu.”

2. Değerlerinizden bahsedin
İnandığınız değerler ve ulaşmak istediğiniz hedefler hikayenize yön verir. Bu nedenle hikayenizi yazarken değerlerinize, inançlarınıza ve hedeflerinize yer verebilirsiniz.

“Toby, amacının daha fazla değişim öncüsü yetiştirmeye yardımcı olmak olduğuna inanıyor. Bunu yaparak dünyanın en büyük sorunlarının çözülebileceğine ve çözüleceğine inanıyor.”

“Kişisel değerlerimiz bir pusula görevi görerek, kim olduğumuza ve olmayı arzuladığımıza inandığımız şekillerde davranmamıza yardımcı olur.” – Bernadette Jiwa

3. Kariyer yolculuğunuzda gidişatınızı etkileyen dönüm noktalarınızdan bahsedin
Günümüzde kimse dümdüz bir kariyer yolculuğuna sahip olmuyor. Gerçek tutkusunu bulana kadar birçok insan farklı alanlarda çalışıyor ve kendisini deniyor. Siz de gerçek tutkunuzu bulduğunuza inanıyorsanız, bu yolda denediğiniz farklı işleri, dönüm noktalarınızı ve kariyer değişikliklerinizi anlatabilirsiniz.

“Toby, son 7 yılda JP Morgan Chase ile 8.000 kişilik bir teknoloji organizasyonunu dönüştürmek için çalışıyor (2014 – şimdi). Toby’nin dönüşüm liderliği, bu süre zarfında birçok ekibin ve liderin etkinliğini artırmaya yardımcı oldu. Toby’nin yarattığı etki, onu departman içindeki İcra Direktörlüğü için en hızlı ve en genç terfilerden biri haline getirdi.”

4. Gelecek vizyonunuzu açıklayın
Vizyonunuz, varmak istediğiniz ana amacınızı temsil eder ve yolculuğunuzun bir haritasıdır. Mesleğinizde yaratmak istediğiniz değişim, insanların hayatında yaratacağınız gelişme ve iyileşme ve ardınızda bırakmak istediğiniz miras vizyonunuzu açıklamanıza yardımcı olabilir.

“Vizyonum, tüm sektörlerdeki kuruluşlarda dramatik bir dönüşüm görmektir.”

5. Bir şey hakkında düşünme veya hissetme şeklinizi değiştiren şeylere değinin
Sizin hayatınızı etkileyen bir söz, bir kitap veya herhangi bir şey, hikayenize derinlik katarken hikayenizi okuyan insanlar için de ilham verici olabilir.

“Örgütsel amaç, hissedar değerini artırmanın ötesindedir. Bir bireyin gerçek amacı, ödüllere ve maddi mallara ulaşmanın ötesindedir. “Yaşamak için bir ‘neden’ sahibi olanlar, hemen hemen her ‘nasıl’a dayanabilirler.
-Victor Frankl

6. Akıl hocalarınızdan veya sizi etkileyen insanları anlatın
Nelerden ve kimlerden etkilendiğinizden bahsetmek, insanların sizi daha yakından tanımasını sağlayacaktır. Hayatınızda en büyük etkiye sahip olan iki kişi kimler? Onlardan ne öğrendin? Hayatınızdaki hangi olaylar, bu mentorlardan öğrendiğiniz dersleri nasıl uyguladığınızı gösteriyor?

“Başkalarına yardım etmek, Toby’nin yetiştirilmesinin büyük bir parçasıydı. Hayırseverlik alanında değişimin öncüsü olan ailesi, Toby’nin hayatın her kesiminden insanlarla tanışmasıyla sonuçlanacaktır. Bu nedenle, Toby küçük yaşlardan itibaren empati kurmayı ve insanlarla nasıl bağlantı kuracağını öğrendi. Ayrıca tutkulu değişim ajanlarının sosyal meseleler üzerindeki etkisini de öğrendi. Sonuç olarak, Toby doğal olarak Koçluğa bir meslek olarak çekildi. Artık sertifikalı profesyonel bir işletme ve yönetici koçu olan O, organizasyonların ve insanların potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olan bir değişim temsilcisi.”

7. Sizi etkileyen derin bir andan bahsedin
Hayatınızı neyin değiştirdiğinden ve hangi yönde etkilediğinden bahsederek geçtiğiniz süreçleri hedef kitlenizle paylaşabilirsiniz.

“Bu yıllarda önemli bir an, üçüncü çalışanları (2009) olarak bir danışmanlık şirketi olan RoqIT’e katılmaktı. Toby, iş stratejisini, kurumsal değerleri ve teslimat yaklaşımını tanımlamak için doğrudan kurucularla çalıştı. Toby’nin iş ve liderlik becerilerinin çoğu bu yıllarda geliştirildi.”

Kaynaklar:

https://neilpatel.com/blog/create-authentic-brand-story/

Önceki İçerikGirişimciler İçin Film Önerileri
Sonraki İçerikKişisel Marka Hikayeleri 12: Gordon Ramsay