Girişimciler İçin Film Önerileri

Bir girişim fikriniz var fakat motivasyonunuz yoksa çok büyük bir eksikle yola koyuluyorsunuz demektir. Motivasyonunuzu yükseltmek için ise girişiminize daha fazla odaklanmalı, yolun sonunda kendinizi görmek istediğiniz yerde hayal etmelisiniz.
Bunların yanında motivasyonunuzu yükseltecek kitaplar okuyup, filmler izlemek de elbette size çok iyi gelecektir.
Peki motivasyonunuzu yükseltmek ve ilham almak için hangi filmleri izlemelisiniz?

İşte siz, girişimci adayları için seçtiğimiz 10 motive edici film:

1. The Social Network

Günümüzde milyonlarca insan tarafından kullanılan Facebook’un nasıl kurulduğunu hiç merak ettiniz mi? İşte bu filmde tam olarak bu anlatılıyor. David Fincher’ın yönetmenliğini yaptığı The Social Network filminde, Mark Zuckerberg’in öğrencilik hayatlarından Facebook’a uzanan hikayesi konu ediliyor.

2. Thank You for Smoking

Bir girişimin olmazsa olmazlarından bir tanesi de tabi ki pazarlamasıdır. Sigaranın zararlarının göz ardı edilemeyeceği bir zamanda sigara üreticilerinin ve tiryakilerinin haklarını savunan bir adamın konu edildiği Thank You for Smoking isimli filmin yönetmen koltuğunda ise Jason Reitman’i görüyoruz.

3. The Aviator

Howard Huges’un biyografisi niteliğinde bir eser olan filmde hırslı ve azimli bir girişimcinin hikayesine konuk oluyoruz.  Başrolünü Leonardo DiCaprio’nun üstlendiği filmin birçok dalda da ödülleri ve adaylıkları da mevcut.

4. Pirates of Silicon Valley

Teknoloji dünyasında bir devrim yaratmış isimlerden biri olan Steve Jobs’ın ve hayatının erken dönemlerinde yollarının kesiştiği Bill Gates’in üniversite yıllarını ve şirketlerini kurup çıkışa geçtikleri zamanı anlatan film kesinlikle motivasyonunuzu yükseltecek…

5. Jerry Maguire

İşten atılmasıyla birlikte her şeye sıfırdan başlamak zorunda kalsa da özgüveni oldukça yüksek olan bir adamın hayata yeniden başlamasını konu alan filmin yönetmenliğini Cameron Crowe üstleniyor. Ayrıca  yardımcı oyuncuların replikleri “Tüm Zamanların En İyi Film Replikleri” arasında yer alan filmin başrolünde ise Tom Cruise bulunuyor.

6. The Pursuit Of Happyness

Başrolünü Will Smith’in üstlendiği film adeta Chris Gardner’ın biyografisi niteliğinde.  Oğlunun sevgisiyle mücadele etmeye devam eden bir babanın hikayenisin konu edildiği film birçok ödüle layık görüldü.

7. The Shawshank Redemption 

IMDB Top250 listesinde 1 numara olan filmde üzerine yapışan suçtan dolayı hapishaneye girmek zorunda kalan Andy Dufresne’nin hikayesi anlatılıyor. Filmin sonunda zekasına hayran bırakan Andy, girişimcilere muhteşem bir ders veriyor.

8. Flash of Genius

Amerika’nın en güçlü kurumlarından biri olan Detroit Otomotiv Sektörü’ne kafa tutan Robert Kearnes’in gerçek hikayesinin anlatıldığı filmde Oscar adayı oyuncu Greg Kinnear yer alıyor.
Boş zamanlarında mucitlikle uğraşan Robert, bir gün dünyanın her yerinde kullanılacak olan bir cihaz keşfeder ve olaylar başlar…

9. Middle Men

Kısmen gerçek olaylardan esinlenen ama büyük oranda Hollywood’a uyarlanmış, internet girişimciliği üzerine bir film. İnternetin erken dönemlerinde pornografik içerikli web siteleri ile başa çıkamayacakları kadar çok para kazanan bir grup girişimcinin hikayesini konu alıyor.

10. Startup.com

Belgesel türündeki bu film, iki hevesli internet girişimcisi Kaleil Isaza Tuzman ve Tom Herman’ın sıfırdan kurdukları bir yazılım şirketini ele alıyor. Uzun uğraşlar sonucu yaşadıkları başarı ve ardından gelen başarısızlığı gözler önüne seriyor.

Önceki İçerikAvukatlar İçin Kişisel Marka Yönetimi
Sonraki İçerikMarka Hikayesi Nasıl Yazılır?