Avukatlar İçin Kişisel Marka Yönetimi

Günümüzün hızlı gelişen dünyası, aynı hızda büyüyen bir rekabet ortamı yarattı. Alanınız ne olursa olsun, o alanda uzman yüzlerce kişi ile rekabet içerisindesiniz. Ve bu durumda bir şekilde öne çıkmanız ve farklılaşmanız gerekiyor.

Avukatlar için bu durum geçerli…
Artık insanların her zamankinden daha çok seçeneğe sahip olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Kendinizi diğerlerinden ayırmazsanız, kalabalık içinde kaybolabilirsiniz. Bu nedenle avukatların farklılaşması ve öne çıkması için kişisel markalaşmaya herkesten çok önem vermesi gerekiyor.

Avukatlar için kişisel markalaşma, kendileri ve firmaları için bilinirlik yaratmak anlamına gelir. Kişisel marka, müşterilerin yararlanacağı eşsiz değerdir. Geçmiş performansınız, ilgilendiğiniz davalar, itibarınız, vakalara yaklaşımınız ve tabii ki başarı oranınız, markanızı inşa etmeniz için bir zemin hazırlar.

Kişisel Markalaşmanın Sağlayacağı Avantajlar

 • Kişisel marka güven kazanmanızı sağlar. Bir avukat olarak önemli olan, müşterinizin size güven duymasıdır. Kişisel markalaşma, bir avukat olarak uzmanlığınızı göstermenizi sağlar. Böylelikle hedef kitlenizle aranızda bir bağ ve güven oluşturabilirsiniz.
 • Kişisel markalaşma, bir avukat olarak müşterilerinizin sizinle çalışmaktan nasıl fayda sağlayacaklarını bilmelerini sağlar. Böylece sektörde farklılaşarak yeni müşteriler edinmeniz kolaylaşır.
 • Kişisel markalaşma kazancınızı büyük ölçüde artıracaktır. Güven veren bir marka haline geldikçe müşteri çekecek, başarılarınızla daha çok kişiden tavsiye alacak, böylece daha çok kazanabileceksiniz.
 • Kişisel markalaşma le büyük firmalardan daha çok öne çıkabilirsiniz. Büyük firmaların her ne kadar bilinirliği olsa da günün sonunda insanlar bir avukatla çalışmaktadır. Bu nedenle müşteriler, kendilerini temsil edecek olan avukatı bilmek ve tanımak isteyecektir. Kişisel markanız bilgi, beceri ve deneyiminizi yansıtacağından müşterilerin sizin hakkında bilgi edinmesini kolaylaştırır.
 • Kişisel marka sizi otorite haline getirir. Etkili bir markalaşma stratejisi ile alanınızda bir otorite ve düşünce lideri haline gelerek hukuki bir konuda aranan kişi olabilirsiniz.
 • Kişisel markalaşma sayesinde tanınırlık elde ederken hem hedef kitlenizin hem de meslektaşlarınızın saygısını kazanabilirsiniz.
 • Kişisel markalaşma daha fazla kariyer fırsatı sağlar. Kişisel markalaşma ile kariyerinizde yükselebilir ve daha fazla iş teklifi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra kişisel markalaşma ile iş alanınızı genişletme şansı bulabilirsiniz.

4 Adımda Kişisel Markalaşma

1. Markanızın Temelini Oluşturun

Kişisel marka oluşturmanın ilk adımı kendinizi tanıyarak markanızın temelini oluşturmaktır. Öncelikle kendinize bazı sorular sorun. Örneğin:

 • Birincil hukuki hizmetleriniz nelerdir? Ne tür davalardan daha çok istersiniz?
  Ana odak alanınız olmasını istediğiniz iki veya üç özel niş / uygulama alanı belirleyin.
 • Temel değerleriniz nelerdir? Tutkularınız nelerdir? Neden avukatlık mesleğine girdiniz?
 • Hangi özel bilgi ve becerileriniz var? Başka bir deyişle, hukukla ilgili diğerlerinden daha iyi yaptığınız şeyler nelerdir? Güçlü bir müzakereci misiniz? Agresif bir davacı mısınız? Sizi kalabalıktan ayıran nedir?

Bu soruların yanıtlarını alarak, en iyi uygulama alanlarınızı, tutkunuzu ve becerilerinizi ve benzersiz değer önerinizi açıklayan bir veya iki paragraf yazabilirsiniz. Böylelikle markanızın neye benzeyeceğini daha iyi anlayarak markanızı oluşturmak için bazı kararlı adımlar atabilirsiniz.

2. Kişisel Web Sitesine Sahip Olun

Adınız ve soyadınızla oluşturacağınız bir web sitesi, kişisel markanızı oluşturmanın en iyi yollarından biridir. Web siteniz; ana sayfa, hakkınızda bilgi, blog ve makaleler içeren estetik açıdan hoş, ilgi çekici ve arama motoru dostu olmalıdır.

3. Sosyal Medya Profillerinizi Güncelleyin

Günümüz dijital dünyasında sosyal medyayı etkin olarak kullanmanız gerekir. Profesyonel görünüme sahip bir LinkedIn hesabı, web sitenize bağlı bir Facebook ve Instagram hesabı kişisel markanızı etkili bir hale getirirken sizi ulaşılabilir hale getirecektir.

4. Tutarlı ve Sürdürülebilir Bir İçerik Stratejisi Geliştirin

Kişisel markanızı oluşturmak ve insanların ilgisini çekmek için düzenli olarak içerik üretmeniz gerekir. Düzenli olarak blog yazmak, YouTube videoları oluşturmak, gönderiler yayınlamak hedef kitlenizin ilgisini çekmenizi sağlayacaktır. Ayrıca sık sık içerik üretmeniz sizi güvenilir bir kaynak ve otorite haline de getirecektir.

Önceki İçerikKişisel Marka Hikayeleri 11: Jeff Bezos
Sonraki İçerikGirişimciler İçin Film Önerileri