Home-Office Çalışabileceğiniz 5 Meslek

Günlük işe gidip gelmek zaman, para ve trafiğin yoğun olduğu saatlerde genellikle sinirlerinizi bozar. 
Ev ofisinde yataktan masaya geçmek çok daha rahattır. 
Bu tam olarak evden yapılabilecek işlerin mümkün kıldığı şeydir.
Peki, hangi meslekler için işinizi doğrudan evden yapabilirsiniz?
Detayları birlikte inceleyelim. 

Metin Yazarlığı

Freelance metin yazarı olduğunuzda, çeşitli müşteriler için farklı metinler yazılır. Bunun için iyi bir Türkçe bilgisi, iyi bir imla ve dil bilgisi gereklidir. Metin yazarının konularına konsantre olabilmesi için çeşitli alanlarda bilgi sahibi olması da bir avantajdır. Bu da müşteriyi ikna etmeyi kolaylaştırır.

Teoride, ön bilgi gerekmediğinden metin yazarlığına hemen başlayabilirsiniz. Geniş bir müşteri yelpazesi var. Bir yandan metin yazarı, dikkat çekmek için belirli platformlara kaydolabilir veya kendi web sitesini oluşturabilir. Ücretlendirme birkaç şekilde gerçekleşebilir. İster kelime sayısına göre, ister saate göre, ister metin başına. Bu, metin yazarı ve müşteri arasında müzakere edilmelidir.

Çevirmenlik

Evden yapılabilecek işler arasında bir diğeri de çevirmenlik. Ücretsiz olarak sunulan online çevirmenlere rağmen, daha önemli metinler için hala profesyonel çevirmenlere talep var. Çevirmenlere özellikle kitap, sosyal medya içerikleri, web siteleri ve iletişim materyalleri için ihtiyaç vardır. Tercümanlar gündemlerini ve iş yerlerini istedikleri gibi tasarlayıp seçebilirler.

Editörlük

Yazmak için belirli bir iş yerine ihtiyacınız yok. Her şey ilhamla ilgili. Bir gazete, çevrimiçi medya veya bir şirket için içerik yazan ve yayınlayan bir editör, bunu evden sorunsuz bir şekilde yapabilir. Bunun tek şart, işe konsantre olabilmek için gerekli huzur ve sessizliğe sahip olmaktır. Zaman temelde serbestçe bölünebilir, sadece bitmiş makaleyi veya metni kararlaştırılan zamanda teslim etmeniz yeterlidir. Editör olarak hem serbest çalışan hem de bir şirkette çalışan olarak faaliyetlerinizi sürdürebilirsiniz. Artan rekabetten sıyrılmak için örneğin, sağlık endüstrisinde ya da yeni teknolojiler ve güncel trendler alanında bir uzmanlık bulmak faydalı olacaktır.

Web Sitesi Tasarımcısı

Evden yapılabilecek işler söz konusu olduğunda bu listede web tasarımcısı da mutlaka olmalı. Tek başına çalışan birçok web tasarım sağlayıcısı olduğunu öğrenmek için Google’da bir arama yapabilirsiniz. Bu meslekte işiniz bir web sitesi veya bir uygulama tasarımı yapmaktır. Bazı web tasarım ajansları da evden çalışmayı kabul eder. 

Sanal Asistanlık

Birçok şirket ve aynı zamanda özel şahıslar, onlar için ticari ve idari görevleri üstlenmek için sanal asistanlara ihtiyaç duyar. Kişinin asıl işine odaklanabilmesi için bazı faaliyetleri sanal asistanlar yapar.

Sanal asistan olarak kabul edilmek için öncelikle becerilerinizi kanıtlamanız gerekir. Bu alanda daha iyi fırsatlar elde etmek için referanslarınızı sunmanız önemlidir. Sanal asistanın diğer görevleri arasında e-postaları yanıtlama, muhasebe, çeviriler, araştırma görevleri ve sosyal medya desteği yer alır. İş piyasası büyüktür, bu nedenle görevler büyük ölçüde değişebilir.

Önceki İçerikFreelancer’ların İş İçin Kullanabileceği En İyi Freelancer Platformları
Sonraki İçerikSosyal Medyada Dijital Kimlik Yaratmak