Başarılı Kişisel Markaların En Belirgin Özellikleri

kişisel marka - En Başarılı Kişisel Markaların Belirgin Özellikleri

Kişisel marka oluştururken önceki deneyimlerden ders çıkararak oluşturmanız, başarılı bir ilk adım olacaktır.

Alanında başarılı birçok profesyonel, düştüğü yanılgılar nedeniyle markasını sıfırdan oluşturmak zorunda kalıyor. Bu da hem ekonomik açıdan ciddi zarara neden olmakta hem de zaman kaybına yol açarak motivasyon kaybettirmektedir.

Siz de fark edilir olmak istiyorsanız kişisel marka oluşturma sürecinde doğru çıkarımlar yapın ve özel bir rota çizin.

Gelin sizler için seçtiğimiz  başarılı kişisel markaların hikayelerine bir yolculuk yapıp başarılı kişisel markaların en belirgin özelliklerine beraberce göz atalım;

Neil Patel: Güçlü Analitik, Hızlı Adaptasyon

Kişisel markası ile işini yönlendiren ve dünya çapında en iyi 100 girişimciden biri ilan edilen Neil Patel, web profesyonelliği ile öne çıkmaktadır. Dijital pazarlama sektöründe kazandığı başarının temelini ise üstün analitik gücü oluşturuyor.

Karakterinin güçlü yönlerini marka olarak öne çıkartmış ve girişimlerine yansıtmıştır. Dijital pazarlama alanında tanınması ve isim olarak öne çıkması, özgün stratejiler geliştirmiş olmasına bağlıdır. Kişiliğini ve popülaritesini kullanarak oluşturduğu şirket, dünyanın en büyük yapılarından birini oluşturuyor. Çoğu insan ise önce şirket kurmak sonra tanınmak ister. Bazen farklı yollar denemek büyük başarıların anahtarını bulmanıza yardımcı olabilmektedir.

Neil Patel’in başarı serüveninden çıkarabileceğiniz birçok ders olabilir. Ancak öne çıkan en belirgin özelliği güçlü analitik zekaya sahip olmasıdır. İçinde bulunduğu durumun analizini doğru şekilde yaparak hızlı bir şekilde adapte olabilir. Bu özellik, yenilikler karşısında erken farkındalık kazanmasına ve öğretici bir role girmesine yardımcı olmaktadır.

Rand Balık:  Tek Hedef, Güçlü Motivasyon

Moz sihirbazı ile milyonlarca dolar gelir elde eden ve SEO’nun en başarılı isimlerinden biri olan Rand Balık, kişisel marka örneklerinin başında geliyor.

Rand Balık’ın kişisel marka stratejisinde değerler de önemli bir rol oynuyor. Yaptığı paylaşımda potansiyel kitlesinden kazanabileceği en iyi şeyin saygı ve güven olduğunu belirtmekte, kitlesine verdiği değeri yansıtmaktadır. Çeşitli ilkeler doğrultusunda geliştirdiği markanın kazanımları, her alanda görülmektedir.

Rand Balık’ın başarıya dair verdiği en önemli tavsiye ise hedef noktasını doğru belirlemek. Siz de bu deneyimden yararlanmak istiyorsanız profesyonel olduğunuz alanı bulun ve sadece ona yoğunlaşın.

Hedefe ulaşmanızı sağlayacak yol, uzun ve yorucu olacaktır. Önemli olan karşınıza çıkan engellerde vazgeçmemek ve gerçek bir profesyonel olarak tanınana kadar vazgeçmemektir.

Joe Pulizzi: Az Rekabet, Doğru Odak

Joe Pulizzi, İçerik Pazarlama Enstitüsü (CMI) ile dünyanın en başarılı girişimcilerinden biridir. Bu başarıyı kazanmasını sağlayan en önemli faktör ise denenmemiş bir rol için gösterdiği cesarettir.

CMI henüz yeni kurulduğu zaman içerik geri planda kalıyordu. Sektördeki herkes çevrimiçi pazarlama ya da çevrimdışı şirket kurma girişimleri ile ilgileniyordu. Reklam gücünün panolardan oluştuğu bir dönemde denenmemiş bir yol seçti ve şu anki süreci başlatan ilk kişi oldu. Günümüzde tüm sektörlerin ve reklam gücünün neredeyse tamamını içerik oluşturuyor.

Joe Pulizzi’nin bu başarı hikayesinden çıkarmanız gereken en önemli ders, rakipleri yenmenin her zaman gerçek başarıya ulaştırmayacağıdır. Küçük de olsa kendi odak noktanızı belirleyin ve farklı bir yol deneyin.

Zaman içinde bu makro bir güce dönüşecek ve sizi alanınızda tek hale getirecektir. İçeriği tek başına bir pazarlama alanı haline getiren bu isim “Nasıl Yapılır?” kısmı ile diğer pazarlamacılara da yol gösteriyor. Mikro kitlesine ulaşarak yüz yüze iletişimden çekinmedi ve zaman içinde yüz binlerce takipçi kazanarak dünyaya yayıldı.

Seth Godin: Doğru Gözlem Yapmak

Pazarlama sektörünün en büyük liderlerinden biri olarak kabul edilen Seth Godin, tüm stratejilerini kitap haline getirmiştir. Onlarca dile çevrilen ve global alanda ses getiren kitaplar ile kişisel markanın en büyük öğreticilerinden biri olmuştur. Farklı yönlerini geliştirerek birçok alanda profesyonel konuma gelmiş, hepsini temel değerleri ile bağdaştırmıştır.

En çok satan kitapları, yöneticiliği ve üstün başarılı girişimciliği ile hayranlık uyandıran bu isim, tüm bunları basit bir sırra bağlıyor: Gözlem.

Modern pazarlamanın en üst basamağına çıkmasını sağlayan asıl etken, insanları iyi tanıması ve onlara değer vermesidir. Başarısını teknik stratejiler yerine içgörüye bağlayan Seth Godin, insan problemlerini çözümlemeye önem vermiştir. Bu amaç doğrultusunda deneyler yapmış, vazgeçmemiş ve sonucunda da başarıya ulaşmıştır.

Siz de bu deneyimden yararlanarak unutmayın ki özgünlük sadece yeni bir şeyler ortaya çıkarmak demek değildir. Var olanı farklı açılardan görmeye başlarsanız da özgünlük kazanmış olursunuz.

Tim Ferriss: Yeni Maceralar ve Daha Çok Deneyimlemek

En başarılı girişimcilere fikir veren Tim Ferriss, milyonlarca satan kitapları ile pazarlama sektörüne yön vermektedir. “4 Saatlik Çalışma Haftası” ile öne çıkan ve kişiselliğini markasına nasıl aktardığını anlatıyor. Tüm başarılı deneyimleri ve çıkardıkları dersler, onu bu sahanın liderlerinden biri haline getirmektedir. Aynı zamanda blog yazarı olarak da kitlesine geniş içerikler sunmaya devam ediyor.

Onu farklı kılan asıl özelliklerden biri ise sosyal ağlar yardımı ile kişiselliğini özgürce yansıtmasıdır. Bu da takipçileri ile arasında duygusal bir bağın oluşmasını destekliyor.

Çeşitli sosyal platformlar aracılığı ile takip ederseniz her an yeni bir macera yaşıyorken bulabilirsiniz. Başarı hikayesi ise  tamamen farklı olmamaktan korkmamanız gerektiğini söylüyor. Ona göre rakiplerle savaşmak  gibi sıradan bir eylem yerine tamamen kendi fikrinizi ortaya koyabilir ve bundan bir marka oluşturabilirsiniz.

Önemli olan fikirlerinizin işe yarayıp yaramıyor olmasını objektif bir şekilde test etmenizdir. Olmazsa tekrar denemek size hiçbir şey kaybettirmeyecektir. En bilinen sloganı ise “Kişisel markanız, siz odadan çıktığınız zaman sizin hakkınızda söylenenlerdir.”

Tüm bu başarı hikayelerini ortak bir şekilde değerlendirdiğiniz zaman temel faktörün farklı, basit ve işlevsel düşünmenin olduğunu fark edeceksiniz. Kendiniz olun ve kendinizi değerlendirin. Hiçbir rekabet savaşı ya da teknik stratejilere gerek kalmadan markanız kendiliğinden var olacak ve kariyer hayatınız boyunca gelişimini sürdürecektir.

Kaynak : https://outgrow.co/blog/personal-branding-examples

Önceki İçerikKişisel Marka Olmak: 6 Taktik
Sonraki İçerikKişisel Marka Yaratırken Başarıya Ulaştıran Altın Değerinde 4 Kural

1 Yorum

Yoruma kapalı.