Kişisel Marka Yaratırken Başarıya Ulaştıran Altın Değerinde 4 Kural

kişisel marka - Başarılı Bir Kişisel Marka Oluşturmak için 4 Altın Kural

Pazarlama dünyasının yeni trendi kişisel markalaşma, 2020’de de adından söz ettirmeye devam ediyor. İşte başarılı bir kişisel marka oluşturmanın altın kuralları!

1. Kural: Farklı Yollar Ara

Sosyal medyanın gücü ile günümüzde herkes yayıncı, herkes içerik üreticisi konumunda. İnternette çok fazla karşımıza çıkan içerik, fotoğraf, haber ve bilgi var. İnsanların karşısında, her an yakın temasta olduğumuz bu gürültüden uzaklaşmanın yolu: Farklılaşmak!

İçeriklerinizin ortamı, konumlandırması ve kitlenize ulaştırma yolunuz farklı olmalıdır. Sektörünüzdeki diğer insanlardan farklı olup, daha az denenmiş bir yol bulmak ilgi çekmenizi sağlar. Örneğin anlatmak istediğiniz konuda yüzlerce yazılı içerik var ve buradan sıyrılmak için içeriğinizi farklılaştırmanın yolu video içerik üretmekten geçiyor olabilir.

Farklı olmak için fırsatları araştırmak, içeriğinize kendinizden bir parça katmak etkileyici olabilir. Öne çıkmanın en kolay yollarından biri de çevrenizdeki diğer insanların cesaret edemeyeceği açıklamalarda bulunmaktır. Bunları gerçekleştirebileceğinizden emin olun.

Cesur, olumlu, kapsayıcı ve motive edici olduğunuzda adımlarınız hızlanmış demektir.

2. Kural: Başarı = Tutarlılık

İnsanların kişisel markalarını oluşturma konusunda yaptıkları en büyük hata genellikle çok erken başlayıp çok fazla şey yapmaya çalışmalarıdır. Ancak ilk hedefleriyle tutarlı davranamazlar ve maalesef ki kişisel markaları için temel oluşturamazlar.

Kişisel marka oluştururken yapabileceğiniz bir diğer hata, sırtınıza aşırı yük almaktır. Tam aksine hafta ve aylara bölüp sürdürülebilir planlar oluşturun.

Tüm bunları kişisel markanız için gerekli olanlara odaklanarak uyguladığınızda, uzun süre boyunca ve tutarlı bir şekilde kaliteli içerik ürettiğinizi göreceksiniz. Tutarlı olmak, başladığınız yerden ileriye gitmenizi sağlar.

3. Kural: Bir Uzmana Danışın

Tüm başarılı insanların ortak yanı tek başına başarıya ulaşmamalarıdır. Aynı kişiler, hayatları boyunca iş ve yaşamın zorluklarını aşmalarına yardımcı olacak birden fazla danışman ile çalıştı.

Tüm bunlar kişisel markanız için de geçerli. Bu yolu, önünüzdeki zorluklarla başa çıkmanızı kolaylaştıracak, tavsiye ve bilgisiyle yardımcı olacak danışmanlar ile yürüyün. Stratejik iş kararları vermenize, zorluklara farklı pencerelerden bakmanıza ve en önemlisi yaygın hatalardan kaçınmanızı sağlayacaktır.

Kişisel markanızın yani sizin arkanızda duracak ve süreci hızlandıracak danışmanların yardımı hızlı ve emin adımlar atmanızı sağlayacaktır.

4. Kural: İşiniz Sonuçlara Odaklanmak Olsun

Çok fazla insan başarılı bir influencer olmanın veya kişisel markaya sahip olmanın bir video ve paylaşımla gerçekleşeceğini vaat eder. Ancak başarılı bir kişisel marka kurmanın en temel kuralı markanızı gerçek bir iş bakış açısıyla sahiplenmenizdir.

Bu yaklaşımla beraber içeriğinizin verileri ve algoritma sonuçları sizin için daha önemli hale gelmeye başlar. Kişisel markalaşma sürecinizin ilk aşamalarında bu sonuçlara gerçekçi bir biçimde yaklaşın ve günün sonunda bir ev inşa ettiğinizi unutmayın.

İlk başladığınızda elde ettiğiniz verilere önem vererek ilerleyin. Böylece gerçek sayılara aklınızı takmak yerine hedef kitlenizi çözümlemeye, eğilimleri fark etmeye başlayacaksınız.

Perspektifinizi genişletmek için başka birinin ön aşamasını sizin şu anki arka planınızla karşılaştırmaktan kaçının. Ürettiğiniz ilk içerik 100 görüntüleme aldığında hayal kırıklığına uğramak yerine, 5 yıl sonunda günde binlerce görüntüleme alan kişileri düşünün.

Sağlam bir temel oluşturmaya zaman ayırmanız, her zaman sonuç odaklı olmanızı destekleyecektir.

Önceki İçerikKişisel Markanıza Değer Katan 20 Etkili İpucu
Sonraki İçerikKişisel Marka Yaratırken Olmazsa Olmaz: Özgüven Yolculuğu