Kişisel Marka Hikayeleri 12: Gordon Ramsay

“En tepeye geri dönme yolculuğu aslında zirvede olmaktan daha iyidir. 
Kendiniz ve arkadaşlarınızın kim olduğu hakkında çok şey öğreniyorsunuz.”

İskoç ünlü şef Gordon Ramsay, “mutfak” denilince akla ilk gelen isimlerden biri olmayı başarmış bir kişisel marka. Asabi tavırlarıyla tanınan ünlü isim, özellikle kariyerini mutfakta çizmek isteyenler için ilham verici bir isim.

            1966’da İskoçya’da doğan Gordon Ramsay, Londra’da ünlü bir şef olmak için atletik kariyerini geride bıraktı. 2000’li yılların başına gelindiğinde, İngiliz televizyonunda Ramsay’s Kitchen Nightmares ve Hell’s Kitchen programlarının Amerikan izleyicilerine başarılı bir geçiş sağlayan mizaç sunucusu olarak damgasını vurmaya başladı. Ödüllü şef, o zamandan beri ünlü markasını MasterChef ve Hotel Hell gibi programlarla genişletti ve dünya çapında daha fazla restoran açtı. 

“Mutfak personeli arasında bir bağ olduğunu düşünüyorum. 
Mutfakta şefinle kendi ailenle geçirdiğinden daha fazla zaman geçiriyorsun.”

Çalışmalarını bitirdikten sonra Ramsay, kendisini Avrupa’nın en iyi şeflerinden bazılarının yönetimine verdi. Londra’daki Harvey’s’te Marco Pierre White ile çıraklık yaptı, Le Gavroche’de Albert Roux için ve ardından Fransa’da usta şefler Joel Robuchon ve Guy Savoy’un yanında çalıştı.

1998’de Ramsay, üç yıl içinde üç Michelin yıldızı kazanan ve dünyanın en iyi restoranlarından biri olarak değerlendirilen, Gordon Ramsay adlı restoranını açtı, 1999’da yedi ay içinde Michelin yıldızı kazanan Pétrus’u açtı ve 2001’de Claridge’s’te Gordon Ramsay’i kurdu ve iki yıl sonra Michelin yıldızı kazandı. 

Bunu, Savoy Grill, Boxwood Café, Maze ve La Noisette dahil olmak üzere, Michelin yıldızlı restoranların art arda sıralanması izledi. 2001 yılında Ramsay ilk uluslararası restoranı Verre’yi, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde açtı; 2011 yılında restoranla olan ilişkisini sona erdirdi. Londra’daki ilk yeri Gordon Ramsay, 2006 yılında New York’ta açıldı ve 2008’de Gordon Ramsay au Trianon Versailles’da hizmet vermeye başladı . Daha sonra Japonya, Avustralya ve Güney Afrika gibi yerlerde de girişimler kurdu.

“Yemek yapmak tutkuyla ilgilidir, bu yüzden çıplak göz için fazla iddialı olacak şekilde biraz mizaçlı görünebilir.”

Kişisel markasını çok doğru bir strateji olan “tutarlılık” üzerine kuran ünlü şef, ettiği küfürler ve agresif hareketleriyle normalin dışında bir imaj çiziyor. Her geçen gün başarılarına bir yenisini daha ekleyen Ramsay, bütün bunların yanında aynı zamanda aile babası rolünü de üstlenirken bu rolle çok göz önünde bulunmayarak da farklı bir strateji uyguluyor. 

Gordon Ramsay, açtığı restoranlar, sunduğu programlar ve yetiştirdiği gençler ile başta da dediğimiz gibi ilham verici bir isim olmayı başarmış bir kişisel marka. 

Kaynaklar:

https://www.biography.com/personality/gordon-ramsay
https://parade.com/616643/lindsaylowe/10-of-gordon-ramsays-funniest-quotes-and-insults-this-isnt-pizza-this-is-a-mistake/
https://www.britannica.com/biography/Gordon-Ramsay
https://www.brainyquote.com/authors/gordon-ramsay-quotes
Önceki İçerikMarka Hikayesi Nasıl Yazılır?
Sonraki İçerikKişisel Marka Röportajları 12: İrem Bali