Kişisel Marka Hikayeleri 11: Jeff Bezos

“Yılda yaptığınız deney sayısını iki katına çıkarırsanız, yaratıcılığınızı da iki katına çıkaracaksınız.”

Kişisel Marka Hikayeleri serimizin bu bölümünde Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’u inceleyeceğiz!

Dünyanın en zenginleri listesi konuşulunca akla ilk gelen isimlerden birinin Jeff Bezos olduğunu söylemek yalan sayılmaz. Zira kendisinin 2018 yılında net serveti 150 milyar Amerikan doları iken günümüzde 182 milyar Amerkian dolarını geçmiş durumda.
Ama tabi ki Jeff Bezos servetinden çok daha fazlası…

12 Ocak 1964’te Albuquerque, New Mexico’da doğan Jeffrey Preston Jorgensen, küçük yaşlarından itibaren sık sık bilimsel çalışmalar yaptı. Fakat hikayesinin en can alıcı kısmı üniversiteye başlamasıyla hareketleniyor. Princeton Üniversitesi’nde Elektrik ve Bilgisayar Bilimi Mühendisliği eğitimi aldı ve bölümden mezun olur olmaz iş hayatına atıldı.

Üniversite mezuniyetinden sonra profesyonel olarak farklı şirketlerde çalışmaya başladı. Bir yatırım şirketi olan D. E. Shaw ile birlikte finans dünyasına ilk adımını attı. 1990 yılına geldiğimiz zaman ise şirket tarihindeki en genç kıdemli başkan yardımcısı olmuştu bile.

1993 yılının sonlarında bir çevrimiçi kitapçı kurmaya karar veren Bezos, mevcut işinden ayrıldı ve evinin garajında, takvim 5 Temmuz 1994’ü gösterirken Amazon’u kurdu.

“Amazon’da 18 yıldır bağlı kaldığımız üç büyük fikrimiz var ve başarılı olmamızın nedeni bunlar:
Müşteriyi ilk sıraya koyun. İcat etmek. Ve sabırlı ol.”

Yatırımcılarını Amazon’un iflas etme ihtimalinin %70 olduğu konusunda uyarsa da Amazon, kurulduktan 3 sene sonra halka açılmayı başardı. Ve günümüzün en çok kullanılan uygulamalarından biri oldu.

2004 yılında Blue Origin Uzay Araştırmaları şirketini kurdu. Bu şirketi kurarken Bezos’un amacı uzay uçuşları için yeni teknolojiler geliştirmek ve sonrasında uzaya insan seyahatini başlatmaktı. Şu anda ise şirket durmaksızın çalışmalarını sürdürüyor.

Bütün bu girişimlerinin ardından 2013 yılında Washington Post gazetesini ve ona bağlı diğer yayın organlarını tam 250 milyon dolara satın aldı. Bu hamlesiyle iş hayatında engellenemez yükselişi hız kazandı.

“Dar bir kutudan çıkmanın bir yolu da kendi çıkış yolunuzu icat etmektir.”

Dünyanın en güçlü kişisel markalarından biri olan Jeff Bezos, kişisel markalaşmayı “siz odada yokken insanların sizin hakkınızda söyledikleri” olarak özetliyor ve 2008’de CNN Money ile yaptığı röportajda başarısının büyük bir kısmını müşterilerinin istediği iç temel şeyi tutarlı bir şekilde getirmesine borçlu olduğunu belirtiyor:

  • En İyi Seçim
  • En Düşük Fiyatlar
  • En Ucuz, En Uygun Teslimat

“Bir şirket için marka, bir kişi için itibar gibidir. Zor şeyleri iyi yapmaya çalışarak itibar kazanırsınız.”

İş hayatında mavi ve beyaz gömlekleriyle bilinen Jeff Bezos, gündelik hayatında ise spor kıyafetleriyle dikkat çekiyor. Kimi zaman deri ceketiyle kimi zaman ise kovboy çizmeleriyle görünen ünlü girişimci genellikle mükemmel şekilde oturan bir spor ceketi ve kontrast düz pantolonları tercih ediyor.

Bilim kurgu ve kitaplara olan hayranlığıyla bilinen ünlü girişimcinin kişilik özellikleri arasında ise cömert ve sadık oluşu dikkat çekiyor. Aynı zamanda plan yapmaya düşkün oluşu ve pişmanlığı azaltma teorisine inandığı da biliniyor. Realist olan Jeff Bezos’un göze çarpan bir diğer özelliği ise yeniliğe olan düşkünlüğü!

Önceki İçerikKişisel Markanız için En Uygun Sosyal Medya Platformunu Nasıl Seçersiniz?
Sonraki İçerikAvukatlar İçin Kişisel Marka Yönetimi