Olumlu Düşünce Yöntemiyle Kişisel Markanızın Farkını Yaratın

Kişisel Marka - Olumlu Düşünce Yöntemiyle Kişisel Markanızın Farkını Yaratın

Olumlu düşünmenin gücüne inanan, her vakit ve koşulda olayların iyi yönünü görebilen insanlar hayatta daima fark yaratan önderlerden olmuşlardır. Olumlu düşünceyi hayatınıza entegre ederek önce zihninizi, sonra bedeninizi sonra da kişisel markanızı çok daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Olumlu düşünce yeteneği, öğrenilebilir bir yetenektir. Bu yeteneğinizi, yaratmakta olduğunuz kişisel marka serüveninizle birlikte geliştirebilir; istediğiniz hedefe, pozitif sonuçlarla birlikte daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Hayatınız size sunulan en özel şanstır

Kişiler, aslında bulundukları durumu değerlendirirken, sadece yaşadıkları anı düşünerek hatalı sonuçlar çıkarabilirler. Unutmamanız gereken en önemli gerçeklik, sizin bu evrende bir var oluş sebebinizin olmasıdır. Bu varoluş sebebiniz çok anlamlı ve değerlidir. Bu gerçeklerin, kendiniz ile alakalı olarak yapacağınız değerlendirmelerde asla göz ardı edilmemesi gerekir. Ancak hayatınız boyunca her şey istediğiniz gibi ilerlemeyebilir. An gelecek üzülecek, belki de kimseyi görmek bile istemeyeceksiniz. Hatalar yapacaksınız, yanlış seçimlere imza atacaksınız. Ne olursa olsun günün sonunda bu hatalardan ders almayı da bileceksiniz. İşte bu çizgiden sonrası sizin için çok önemli.

Tercihlerinizi, seçimlerinizi her daim bilinçli bir şekilde, kimsenin etkisi altında kalmadan yapmanız gerekmektedir. Farklı kişilerin ya da olayların etkisinde kalarak vermek üzere olduğunuz kararlarda, pişman olursanız olumlu düşünemeyecek ve başkalarını suçlamaya başlayacaksınız. Bu sebeple hayatınızda olup bitenleri kontrol altına almalı ve hatalarınızdan ders çıkarmayı bilerek olumlu düşünme yollarını aramalısınız.

Neden böyle oldu, neden hep üzülüyorum, neden ben başarısız oldum, çok çalıştım ama yine olmadı, gibi sorularla baş etmeniz için öncelikle pozitif düşüncenin ne olduğunu ve bu seviyeye nasıl ulaşıldığını bilmeniz gerekmektedir. Pozitif düşünce sistemine geçmek istediğinize bütün benliğiniz ile inanmalısınız. Bunu sadece bir düşünce biçimi olarak değil de, bir hayat felsefesi olarak değerlendirmeye almalısınız. Kişilerin, kendi hayatlarının dışındaki dünyalarda olup biten olumsuz gerçeklere de verdiği tepkiler aynı ölçüde pozitif olmalıdır.

Olaylar Karşısında Pozitif Düşünmek İçin Ne Yapmalıyım?

Öncelikle kendinize güvenmeyi ve hayatın sizi sevdiğini sakın aklınızdan çıkartmayın. Tüm bu iyilikler ve kötülükler ile birlikte hayat bir bütündür. Siz bu bütün içerisinde, tercihleriniz doğrultusunda yaşamaktasınız. Dolayısıyla siz tercihlerinize bağlı ve süregelen bir akış içerisinde birlikte yol alıyorsunuz. Kötü bir deneyim yaşamanız sizi hayata küstürmemeli, aksine arkasından sizi farklı bir sürprizin beklediğine odaklanmalısınız.

Akışı sağlayan en önemli parçalardan biri sizsiniz. Dolayısıyla hayata nasıl davranırsanız o da size o şekilde davranacaktır. Hata yapar ya da yanlış bir adım atarsanız, kendinize olan güven ve saygı sayesinde tekrar başlamaya cesaret edebilirsiniz. Ancak aynı konuda sürekli hata yapıp, üzülüp, tekrar aynı yoldan gitmeye devam ederseniz, bu bir hata olmaktan çıkar ve tercih olmaya başlar. Pozitif düşünce sisteminde ise; doğru tercihlerden sonra gelen en önemli şey; yanlış tercihlerden sonra çıkartılan derslerin sizi daha ve önemli yol ayrımlarına hazırlamasıdır. Olumlu düşünmeye başladığınız anda; hatalarınızın ardından bile yeni bir gün ışığı görmeyi başarabilirsiniz.

Gelecek ile alakalı yaptığınız herhangi bir planlamanın yolunda gitmemesi, sizi yıldırmamalı. Küçük pürüzler ile şimdi baş etmeye çalışmanız ve onları alt ederek motive olmanız, ileriye dönük hayatınız için de önemli bir deneyim sürecidir. “Pozitif düşünce nedir?” diye merak ediyorsanız, aslında tam olarak deneyimlerden ders çıkartma sanatıdır. Çözüm yollarınız, planladığınız süreci yönetmeye yetmiyorsa; bu seçimlerin yanlış olduğunu kabullenip, ders çıkartma yolunu tercih etmeniz gerekmektedir.

Önemli bir karar vermeden önce; sakin olmaya ve tüm olumsuz düşüncelerinizden arındığınıza emin olmalısınız. Çekim yasasına inanmasanız bile; birkaç kere bu öğretiyi denemeniz halinde, iyiyi çağırdığınızda genellikle karşınıza iyi şeylerin çıktığını, kötü ve de negatif düşünceleri tercih ettiğinizde ise; kötü olayların zincirleme bir şekilde başınıza geldiğine şahit olabilirsiniz. Dolayısı ile sakinlik ve de pozitif düşünce ayrılmaz bir ikilidir. Sakin olun, rahatlayın ve yaptığınız şeyin sonuçlarının sizi memnun edeceğine inanın. Meditasyon ve inanç, yapacağınız şey ile alakalı olumlu düşünmeniz, sonuçlardan çok daha memnun olmanıza yardımcı olacaktır. 

Stres yaratmanın şu an ki duruma ya da sonrasında ki ana herhangi bir yararı olmayacaktır. Bu durumda pozitif düşünmek, stres ve kaygı dolu bir bekleyişten çok daha fazlasını ifade edecektir. Olumsuz düşünmek yerine, olaylarla nasıl baş edebileceğinize konsantre olmayı tercih edebilirsiniz.

Anı yaşamaya odaklanın!

Yarın karşılaşacağınız olayların, bugünden canınızı sıkmasına izin vermeyin. Pozitif düşüncenin gücüne inanın, bulunduğunuz andan zevk almaya bakın. Eğer şu an mutluysanız, bu anı yaşamaya devam etmelisiniz. Gelecekte karşılaşacağınız durumlarla bugün değil, gelecekte yüzleşmelisiniz. Dolayısı ile pozitif düşünmeyi olaylar ve sonuçlar karşısında hayatınıza entegre etmeniz yanlış olacaktır. Pozitif düşünce tüm hayata bakış açınızı etkilemelidir.

Sürekli kaygı halinde olan bireyler; karşılaştıkları olumlu fırsatları da göz ardı etme eğilimi gösterirler. Hayatınıza ve karşılaştığınız fırsatlara biraz olsun şans vermeye çalışmanız gerekmektedir. Durup şikayet etmek yerine; var olan imkanları değerlendirmeli, pozitif düşünme kontrolünüzü asla elden bırakmamalısınız!

Önceki İçerikHer Başarılı Kişisel Markanın Sırrı: Kendine Değer Verme
Sonraki İçerikFreelancer’lar İçin Altın Değerinde 6 Taktikle Kişisel Markalama