Her Başarılı Kişisel Markanın Sırrı: Kendine Değer Verme

kişisel marka - Her Başarılı Kişisel Markanın Sırrı
Her güçlü hikâye, kendine değer vermeyle başlar.

Her güçlü hikâye, kendine değer vermekle başlar. Kendine değer vermeyi öğrenmiş bir insan hedeflerini, inançlarını, varmak istediği yeri, hedefe götüren yollarını bu değere göre seçer. Kendi öz şefkatini sağlayabilen bir birey her alanda daha köklü adımlar atarak ilerler. Sizde kökü sağlam bir kişisel marka olmak için kendine değer verme ve öz saygı gibi kavramlarla mutlaka tanışıp bu kavramları içselleştirmelisiniz.

Bir sabah uyandığınızda kendinizi yorgun, hiçbir şeye konsantre olamayan, bitkin ve üzerine kocaman bir yük binmiş biri gibi hissedebilirsiniz. Hayatınızdaki her şeyin artık size fazla geldiği ya da hiçbir şeyde başarılı olmadığınız kanısına varabilirsiniz. Ancak bu tarz bir durumla ilk kez siz karşılaşmıyorsunuz. Bu içinden çıkılmaz hisleri yalnız siz hissetmiyorsunuz. Bazen işler istediğiniz gibi gitmeyebilir ve kendinizi değersiz gibi hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu, zaman zaman herkesin başına gelebilen olağan bir durumdur. Yıkıldığınız yerden kalkmanın en kolay yolu; kendinize değer vermeyi öğrenmektir. Böyle zamanlarda, sizden bir tane daha olmadığını unutmamalısınız.

Somut ve de soyut özellikleriniz ile bu dünyada eşi olmayan bir varlıksınız. Dolayısıyla ters giden bir şeyler varsa; işe önce kendinize değer vermeyi öğrenerek başlayabilirsiniz. Kendinize karşı acımazsız olmayı bırakarak, öz saygı kavramı nedir farkına varmalısınız. Bunu başarmanın birçok yolu vardır. Ancak siz kendinizi tanıdıktan sonra, kendi değerinizin farkına varabilirsiniz. Karşınızdaki insanın size değer vermesini bekliyorsanız; önce siz kendinizi sevmeli ve de potansiyelinizin farkına varmalısınız.

Kendinizi Sevmek İçin Bir Nedene İhtiyacınız Yok!

Kendini sevmek için herhangi bir nedene ihtiyaç duyan kişiler, başkaları tarafından takdir edilmeye muhtaç ve özgüven konusunda eksik kalmış kişilerdir. Bunun için sadece bir kişiye veya takdir edilmeye ihtiyacınız olmadığını unutmayın. Siz, kendini sevmeye özen gösteren bilinçli bir birey olarak hayatınızı sürdürmek için çaba sarf eden insanlardan olmalısınız. Yaptığınız işleri herhangi birinden aferin alabilmek için yapmamalısınız. En yakın arkadaşınız, en çok değer verdiğiniz kişi, yine siz olmalısınız. Kendinizi sevmeyi, kendinize önem vermeyi bir lüks ya da bencillik gibi düşünmemelisiniz. Öz saygı kavramı üzerinde durmalı ve de karşınızdaki kişiden beklediğiniz değeri önce siz kendinize vermelisiniz.

Kişisel gelişim çabası içerisinde bulunan ve gelişime açık olan kişiler, her şeyden önce kendilerine değer vermeyi öğrenmelidir. Bu konuda yapılan çalışmalarda göreceğiniz gibi; her başarılı öykünün altında yatan asıl güç budur. Kişi, öz benliğinin ne kadar değerli olduğunu bilir ve bu şekilde hayatına devam ederse; karşılaştığı kişiler de aynı şekilde ona değer verip saygı duymayı öğreneceklerdir.

Özgüven oluşumu, kendinizi sevmeye başlamanızın sonucu olarak size ışık tutacaktır. Kendini sevmeyi öğrenen her birey, özgüveni yüksek ve de kendisini en iyi şekilde ifade etme yeteneğine sahip olan kişilerdir. Yaptığı her şeyin arkasında durmayı başarabilen, hayatının kontrolü elinde tutan bireyler, kendilerine olan özgüvenleri sayesinde başkalarının değer vermesi için herhangi bir çaba sarf etmek zorunda kalmazlar. Saygıyı ve değeri, öncelikle öz benliklerine gösteren bireyler için, başarı önce kendilerini sevmeyle başlar.

Kendimi Sevmeye Nasıl Başlamalıyım?

Hayatınızda büyük değişiklikler yapmanıza gerek yok. Kendinize değer vermek ve kendinizi sevmek için hem sosyal hayatınıza, hem de gündelik yaşantınıza biraz göz atmanız yeterli olacaktır. Daha önce adım atmaya cesaret edemediğiniz aktiviteleri yavaş yavaş hayatınıza entegre etmekle başlayabilirsiniz. Emin olun kendinize özen göstermeye ve dikkate etmeye başladığınızda hayatınızın çok daha olumlu ve pozitif bir yöne doğru aktığınız hissedeceksiniz.

“Bu konuda ne yapabilirim?” ya da “Nasıl kendime gereken değeri verebilirim?” gibi sorularla kafanız meşgul olmaya başladıysa, bu sorulara en doğru cevapları yine kendiniz verebileceğinizi hatırlatalım. Belki yeni bir kitaba başlamaya, belki bu sabah kendinizi güzel bir kahvaltıyla şımartmaya, belki de son girdiğiniz sınavın sonucunu arkadaşlarınızla bir yemek organizasyonuyla kutlamaya ihtiyacınız vardır.

Kendinize değer vermenin birçok şekli vardır. Öncelikle; kendinizi sevmek için maddiyata ihtiyacınız bulunmamaktadır. Önemli olan sizi kısıtlayan alışkanlıklarınızın dışına çıkarak kendiniz için yeni bir şeyler yapmanızdır. Yeni deneyimlere yelken açarken başarısız olmaktan korkmayın. Başarısızlıkların bile çok büyük başarılara yön vereceğini unutmayın.

Örneğin, fazla kilolarından rahatsız olan ve bu durumun sosyal hayatını etkilediğini düşünen herhangi biri; zayıflamaya karar vererek, kendisi için önemli bir karar almıştır. Kişi, bu kararı kendisine olan saygısından, sağlık durumunu ve de sosyal yaşantısını daha kaliteli hale getirmek için almıştır. Dolayısı ile yine kendi çıkarları doğrultusunda; kendisine değer verdiği için zayıflama kararını hür iradesi ile almıştır.

Kendinizi sevmeye başlayacağınız en önemli nokta; kesinlikle evet ve hayır cevaplarını aynı rahatlıkla kullanmaya başladığınız andır. İnsanlara evet derken taşıdığınız özgüveni ve rahatlığı, hayır cevabını verdiğinizde de taşımalısınız. Böylece kendinize değer vermenizin önüne hiçbir şey geçemez.

İçinizdeki eleştirmenin sizi bastırmasına izin vermeden bu eleştirileri doğru bir bakış açısıyla harmanlayarak, ulaşmak istediğiniz noktaya doğru yolculuğa çıkın. Bu yolculukta bavulunuza, kendinize verdiğiniz değeri ve öz saygıyı da koyarak, güçlü bir kişisel marka oluşturmanın tadını çıkartın.

Önceki İçerikGüçlü İletişimle Kişisel Markanızı Harekete Geçirin
Sonraki İçerikOlumlu Düşünce Yöntemiyle Kişisel Markanızın Farkını Yaratın