Güçlü İletişimle Kişisel Markanızı Harekete Geçirin

kişisel marka - Güçlü İletişimle Kişisel Markanızı Harekete Geçirin

Hayatımızın her alanında ihtiyaç duyduğumuz ve hayatımıza yön veren bir gerçektir iletişim. Gün içerisinde ailemizle, arkadaşlarımızla, iş ortaklarımızla devamlı olarak fikir, duygu, düşünce ve haber alışverişi yaparız. Bu alışverişi yaparken yanlış anlaşılmalardan kaçınır, kendimizi en doğru şekilde ifade etmek isteriz. Aynı zamanda, iletişim şeklimiz kimliğimizi de temsil eder. Tam da bu noktada, güçlü iletişimin markanızı güçlendirebileceğini, zayıf kurulan iletişimlerin ve yanlış anlaşılmaların da kişisel markanızın imajını zedeleyeceğini fark etmelisiniz.

Güçlü İletişim Neden Bu Kadar Önemli?

İletişim becerileriniz hem sosyal hayatınızı hem de iş ve okul hayatınızı yakından etkilemektedir. Kişiler içine kapanık, iletişim kurmaktan kaçınan bir karaktere büründükleri anda; karşılarına çıkan fırsatları görmezden gelmeye ve de farklı bir koruma mekanizması geliştirmeye başlarlar. İnsanları kimi durumlarda ümitsizliğe de sürükleyen iletişim eksikliği, mutlaka ortadan kaldırılması gereken bir tutumdur. İletişim becerilerinizi geliştirerek, kendinize yeni bir hayat yaratabilirsiniz. Yaşınız, cinsiyetiniz, eğitiminiz ya da mesleki durumunuzun iletişim becerinizi geliştirmeniz ile yakından ilgisi vardır.

İletişim Kurarken Kendiniz Olun

Profesyonel iletişim yetkinliğine sahip olan bireyler; bulundukları konuma gelebilmek için sosyal çevrelerinde doğru ilişkiler kurmaya özen gösterirler. Sağlıklı bir iletişim kurma çabası içerisinde olan genç bir öğrenci; ailesi ve de öğretmenlerinin kendisine vermek istedikleri mesajı en doğru şekilde anlayarak, hayatının en önemli zamanlarını verimli bir şekilde geçirebilir. İletişim becerinizi geliştirmek için ve iletişim kurma konusunda iyi olduğunuzu kanıtlamak için karşınızda ki kişinin tüm söylediklerini onaylamak ya da ona uyum sağlamak zorunda değilsiniz. Kendi görüşlerinizi, hayata olan bakış açınızı asla başka bir kişinin takdirini alabilmek için görmezden gelmemelisiniz. Bu durum sizin iletişim kurmanızdan daha çok, baskı altında olduğunuzun bir göstergesidir.

İletişim Kanallarınızı Kapatmayın

Aileniz ile sağlıklı bir iletişim kurmanın yolu sürekli ders çalışmanız ya da işvereniniz ile iyi bir ilişki sürdürmenin yolu sadece size verilen her görevin işin altından başarı ile kalkmanız değildir. Sorumluluklarınızı yerine getiriyor olmanız iletişim için yeterli değildir. Her iki örnekte de; kişiler, kendilerinden beklenen davranış kalıpları içerisinde sıkışarak, sosyal çevrelerinin kendileri üzerinde baskı kurmasına ve de iletişim kanallarını kapatmasına neden olmaktadır. Hâlbuki öğrenci, ailesi ile nasıl verimli ders çalışabileceği konusunda destek almak için konuşabilir, iletişim kurabilir. Çalışan bireyler; işverenleri ile konuşarak, görev tanımlarını öğrenebilir. İşi bitirdiklerinde takım arkadaşlarından ya da yöneticilerinden “feedback” yani geri bildirim isteyebilirler. İletişim kurmak ve bu konuda becerikli olmak aslında tam olarak bu noktada çok önemli bir kriter haline geliyor. Tüm hayatınızı mutlu bir şekilde sürdürdüğünüz anlarda insanlarla kurduğunuz ilişkiler, sizi bu noktada biraz olsun zorlamaya başladığı anda iletişim becerisi devreye girecektir. Kriz anlarında da ilişkileri kendi lehinize çevirebilmeniz ve etrafınızdaki insanlarla diyalog kurabilmeniz, iletişim becerisi konusunda ilerleme kaydettiğinizin göstergesidir.

Güçlü İletişim Becerisi İle Kriz Anlarını Nasıl Yönetebilirsiniz?

Okulda başarı yakalamak, kariyerde yükselmek, aile üyeleri ve de arkadaşları arasında kurulan iyi ilişkilerle anılmak istemek, neredeyse bütün insanların istediği özellikler arasında yer almaktadır. İnsan, doğası gereği özellikle önce kendisini sevmeli ve de etrafında bulunan insanlara kendisinin ne kadar değerli bir varlık olduğunu hissettirmelidir. Bu tutum, insanlarla kurmak istediğiniz ilişkilerinizde de belirleyici bir rol üstlenmektedir. Öncelikle kendinizi en iyi şekilde ifade etmenin yollarını aramalısınız. Sonraki adımda ise; karşınızdaki kişinin kendisini ifade etmesine izin vererek, onu dinlemeyi öğrenmelisiniz. İyi bir dinleyici olmak size her daim doğru iletişimin nasıl kurulacağına dair yol gösterecektir.

Olaylara sadece benmerkezci bir bakış açısı ile değil, empati kurma yeteneğinizi de ortaya koyarak yaklaşmanız durumunda, çok daha net ve de güçlü ilişkiler kurabileceğinize emin olabilirsiniz.

Kriz anlarını yönetebilen kişiler, mutlaka hayatlarında önemli bir dönüm noktasında gösterdikleri soğukkanlılık ve de iletişim kurma kabiliyetleri neticesinde bugünkü konumlarını elde etmişlerdir.

İletişim Kurmayı Ertelemeyin

Üniversite giriş sınavını düşünün. Her yıl yüzlerce öğrenci sınavda, heyecanlandığı için başarı sıralamasında istediği noktaya gelemiyor. Aynı sınava hazırlanan öğrencilerin bir kısmı; anlamadıkları konuyu, öğretmenlerine ya da herhangi bir arkadaşlarına sormaya çekindikleri için sınava tam anlamı ile hazır bir şekilde giremiyorlar. Üniversite sınavı çok basit bir örnek gibi görünse de aslında hayatımızda önemli gelişmelerin yaşandığı dönemleri ifade eden bir sınavdır. Yani en ihtiyaçları olduğu noktada iletişim kurmaya çekindikleri için başarısız oluyorlar! Karşınızdaki kişi ister çalışanınız ister yöneticiniz olsun iletişim kurmak için ilk adımı atmaya gayret gösterin. Eğer güçlü bir imaj yaratmak istiyorsanız iletişim kurarken çekinmek için hiçbir bahaneniz yok.

Bu örneğin dışında, kendi kararlarını verebilen ve bu kararları çekinmeden başka insanlarla paylaşmayı başarabilen kişiler; iletişim kurarak istediklerini yüksek sesle söyleyebilen insanlardır. Kendinize güvenin, sorular sorun, iletişim kurun ve de tercihlerinizi kimsenin etkisi altında kalmadan ortaya koyun. Göreceksiniz ki, bu yeni haliniz; size daha mutlu bir birey olmayı ve sorumluluklarınızı bir kenara bırakarak, biraz olsun nefes almayı hatırlatacaktır.

İletişim Becerimi Nasıl Geliştirebilirim?

Tanıdığınız bir insanla iletişim kurmak, bazen farklı bir kültüre mensup olan bir kişi ile iletişim kurmaktan çok daha zor bir hal alabiliyor. Bu nedenle kendinizi en doğru şekilde nasıl ifade edebileceğinizin yanıtını arayarak işe başlamalısınız. Bu süreci en iyi şekilde sürdürebilmek için bazı davranış kalıplarına odaklanabilirsiniz.

Mesela; eğer tercih şansınız varsa, insanlarla yüz yüze iletişim kurmayı tercih edin. Bu şekilde karşınızdaki kişinin vücut diline de hâkim olabilir ve anlatmak istediğini, düşündüklerini çok daha verimli bir şekilde anlayabilirsiniz. Göz teması kurarak, vurgulamak istediğiniz noktayı karşınızdaki insana net bir şekilde aktarabilirsiniz.

Önemli bir konu hakkında konuşacaksanız mesaj yerine aramayı tercih edin. Mesajda ses tonunuz mimiklerinizi karşı tarafa yansıtamadığınızda oluşan yanlış anlaşılmalardan kaçınmaya çalışın. Ya da çok abartmadan emojiler kullanmaya özen gösterin.

Kelime dağarcığınızı geliştirebilirsiniz. Özellikle, iletişim kurduğunuz kişi ile farklı bir dilde konuşmanız gerekiyorsa; sözcük kalıpları üzerinde kesinlikle çalışma yapın. O dilde sıkça kullanılan, gündelik söz kalıplarını öğrenmeniz, kendinizi daha iyi ifade edebilmenizi ve de iletişiminizi daha kolay bir şekilde kurabilmenizi sağlayacaktır. Kelimelere yüklediğiniz anlamları, doğru iletişimle etrafınızdaki insanlara aktarabilmek için bu konuda gelişime açık olmayı ihmal etmeyin.

Karşıt fikirleri ciddiye alın ve eleştiriye açık olun. Savunduğunuz konuyu eleştirenler ve de bu konuya ters bir tez ortaya koyan kişiler elbette ki olacaktır. Bu tarz durumlarda; kesinlikle karşınızda bulunan ve de sizinle iletişim kurmaya çalışan insana saygı duymalı ve onu dinlemelisiniz.

Yüz yüze iletişim kurmanın en önemli artılarından birisi de tercihlerinizi bir şekilde karşınızda ki insana hissettirebilme olanağıdır. Taktığınız bir saat ya da kıyafet tercihinizle, karşınızdaki insana vermek istediğiniz mesajı ulaştırabilirsiniz. Ayrıca bu konuda siz de dikkatli davranırsanız, iletişim kurmaya çalıştığınız kişinin dış görünüşünün altında yatan tercihleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Bu konuda en başarılı olan taraf; ilişkide mutlaka üstünlük kazanarak, daima bir adım önde olacaktır. Böylece kişisel marka yolculuğunuzda çok önemli bir adımı başarıyla tamamlamış olacaksınız.

Önceki İçerikMarka Değerinizi Arttıracak Kişisel Web Siteniz İçin 8 Altın İpucu
Sonraki İçerikHer Başarılı Kişisel Markanın Sırrı: Kendine Değer Verme