Marka Değerinizi Arttıracak Kişisel Web Siteniz İçin 8 Altın İpucu

kişisel marka - Marka Değerinizi Arttıracak Kişisel Web Siteniz İçin 8 Altın İpucu

Kişisel marka edinme kariyerinizi ileriye taşımak ve bu süreçten çok daha hızlı verim alabilmek için “dijital dünyaya merhaba” demeniz gerekmektedir. İlk adım olarak bir kişisel web sitesi sahibi olabilirsiniz. Artık dünyanın hızına yetişebilmek ve piyasadaki hareketliliği takip edebilmek için web sitesi kullanıcıları gibi hareket etmeniz gerekiyor. Web tasarımı ile alakalı yapılan çalışmalar gösteriyor ki; doğru tema ve doğru altyapı sayesinde dijital kimliğinizi eşsiz bir şekilde insanlarla buluşturabilirsiniz. Satış ve pazarlamada da olduğu gibi insanların beğenisine sunacağınız çıktının, öncelikle dış görünüşüne özen göstermeniz gerekmektedir. Bu klişe, internet kullanıcıları için de geçerlidir. Sitenizin; tema ve tasarımı özellikle de responsive (duyarlı web tasarımı) özelliği taşıyor olması sizi diğerlerinden bir adım öne taşıyan kriterlerdendir. Yazının devamında tüm kriterler hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Neden Kişisel Web Sitesi?

 • Web sitesi sahibi olmanız ile birlikle kişisel marka yönetiminizi daha profesyonel bir boyuta taşıyabilirsiniz.
 • Web sitesi sahibi olmanız; iş ve sosyal çevrenizin dışındaki dünyada da tanınırlığınızı arttıracaktır.
 • Kişisel web sitesi sahibi olmanız, insanlara daha kolay ulaşabilmenizi sağlarken, sizi de daha kolay ulaşılabilir kılacaktır. Bu şekilde yeni bir çevre edinerek, marka değerinizi olumlu yönde etkileyecek ilişkiler kurabilirsiniz.
 • Web siteniz sayesinde; tüm internet kullanıcılarına aynı anda ulaşabilme avantajını yakalayacaksınız.
 • Kişisel web sitesi sahibi olmak, var olan marka prestijinizi çok daha yüksek bir noktaya taşıyacaktır.
 • Web site sahibi olmanız, sizin iş hayatınızı da olumlu yönde etkileyecektir. Yeteneklerinizi ve çalışma programınızı sadece mesai saatleri ile sınırlamak zorunda kalmaksızın, müşterilerinizin size ulaşabilmesi için yeni bir platform sunmuş olacaksınız.
 • Profesyonel bir marka yönetiminde, mutlaka tasarımı ile dikkat çeken bir web sitesine ihtiyacınız olacaktır. Bunun nedeni ise; dijital dünyada var olabilmeniz için doğru platforma sahip olma zorunluluğunuzdur.

Kişisel Web Sitesi Tasarımınızda Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Sade ve anlaşılır bir tasarım olmalıdır.
 2. Mutlaka responsive tasarım tercih etmelisiniz.
 3. Trafiği arttıracak bir görsel tema seçmelisiniz.
 4. Doğru alan adıyla kişisel markanızı keşfedilir konuma getirmelisiniz.
 5. Marka değeriniz için özgün ve kreatif bakış açısı oluşturmalısınız.
 6. Arama motoru optimizasyonu üzerinde çalışmalısınız.
 7. Hosting ve sunucuusuyla güvenilirliğinizden emin olmalısınız.
 8. SSL sertifikasına sahip olmalısınız.

1. Kişisel Web Sitesi İçin Tercihiniz Sade Tasarımlar Olmalı

Milyarlarca web sitesi içerisinde, benzerlerinizden ayrılarak farkınızı ortaya koymak istiyorsanız; marka değeriniz ile alakalı gösterdiğiniz özeni web siteniz için de göstermelisiniz. Ayrıcalıklı bir siteye sahip olmak demek, kendinizi görmek istediğiniz yere çok daha kolay ulaşabilmeniz anlamına gelmektedir. Tercihleriniz ve seçimleriniz marka değerlerinizi diğer insanlarla paylaşmanızın bir başka yoludur. Bu nedenle Google’da öne çıkan bir web siteye sahip olmanız, insanlara ulaşmanız açısından ilk koşullardan birisidir. Bu sitenin tema ve tasarımının birbiriyle ilişkilendirilmiş olması ve sade olması ise; arama motorlarının sizi daha kolay süzgeçten geçirmesine yardımcı olacaktır.

2. Mutlaka “Responsive” Tasarımları Tercih Etmelisiniz

Kişisel web siteniz sayesinde başarabileceklerinizin sınırını, ancak siz çizebilirsiniz. Fakat bunu başarabilmek için elinizden geldiğince fazla insana ulaşmanız gerekmektedir. İnternet kullanıcılarının hangi siteleri tercih ettiği ise; yapılan araştırmalarla net bir şekilde ortaya koyuluyor. Responsive yani duyarlı web tasarımı sayesinde web sayfanızın birçok farklı cihazda da görünürlük kalitesini koruyabilirsiniz. Dijital dünyayı insanlar artık mobil cihazlarından, yani cep telefonlarından takip etmeye başladı. Bu sebeple web sitenizin mobil uyumlu bir tasarıma sahip olması gerektiğini aklınızdan çıkartmayın. Mobil uyumlu hale getirilen web sitelerinde; kullanıcılar akıllı telefonları ile bu siteyi ziyaret ettiğinde tüm görseller ve metinler, ekran büyüklüğü şeklinde online olarak revize edilmektedir. Yani çözünürlük ve görüntü kalitesi, internet kullanıcısının tercih ettiği cihazın ekranına göre şekillenmektedir. Bu nedenle de kişisel web sitesi tasarımında dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan birisi de responsive tasarımlardır.  

3. Trafiği Arttıracak Bir Görsel Tema Seçmelisiniz

Web sitesi tasarımı esnasında; sayfanın kullanıcılar tarafından dikkat çekici nitelikler taşıması için de bazı çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmaların bütününe ise; landing page adı verilmektedir. Landing page, tasarım harikası olan bir web sayfasının kurulması için gereken önemli koşullardan birisidir. Tema ve tasarım arasındaki kreatif bağlantıyı bu sistem kurmaktadır. Karşınızda iki tabak olduğunu hayal edin. Tabaklardan birisi tamamen görsel senkronizasyon içerisinde hazırlanmış, diğeri ise; içinde her şeyi barındırdığı halde, karmakarışık bir tabak izlenimi veriyor. Hangi tabağı tercih edersiniz? Evet, internet kullanıcıları ve arama motorları da tıpkı sizin gibi ilk tabağı tercih eder. Sistematik bir şekilde hazırlanan ara yüzlere ek olarak, sitenizin görünuşü ve görsel medya ile desteklenirken yakalamanız gereken uyumu, belirleyici kriterler arasında yer almaktadır.

4. Doğru Alan Adıyla Kişisel Markanızı Keşfedilir Konuma Getirmelisiniz

Kişisel web siteniz ile alakalı yapacağınız tercihler arasında alan adı seçimi de çok önemli bir rol oynar. Alan adı yani domain seçimi; insanların sitenize ulaşımını kolaylaştırmaktadır. Yapacağınız uzantı seçimi; arama motorlarına da uyumlu olmalıdır. Bu nedenle domain seçiminizi arama motorlarının fark edebileceği şekilde yapmanızda yarar vardır.

5. Marka Değeriniz İçin Özgün İçerikler ve Kreatif Bakış Açısı Oluşturmalısınız

Arama motoru, kişisel ya da kurumsal web sayfalarını incelerken belirli kriterleri göz önünde bulundurarak, ortaya bir sıralama çıkartıyor. İnternet kullanıcılarının yaptıkları aramalarda ise, bu sıralama sonucunda oluşan web sayfaları yer alıyor. Web siteniz arama sonuçlarında ne kadar sık listede bulunursa; marka prestijiniz ve web sayasınızın ziyaretçisi de o kadar çok artar.

Dolayısı ile arama motorlarının önem verdiği noktalara mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor. Bu noktalardan birisi ise; özgün içeriklerinizin olmasıdır. Herhangi bir web sayfasının benzeri ya da kopyası olan içerikler ile dijital ortamlarda uzun vadede bulunamazsınız. Bunun dışında sitenizde yer vereceğiniz içerilerin de sadece size ait olması veya referans vererek paylaşıyor olmanız çok önemlidir. Kreatif açıdan ise; yapacağınız paylaşımların, kullanıcıların ilgilendikleri etkileşimler ile alakalı olması gerekmektedir.

6. Arama Motoru Optimizasyonu Sitenizi Üst Sıraya Taşımalısınız

Arama motoru optimizasyonu yani genel adı ile SEO (Search Engine Optimization) uygulamaları; hem kurumsal, hem de kişisel web siteleri için hayati önem taşımaktadır. İnternette kalıcı olmanın ilk şartı nedir diye düşünüyorsanız; kesinlikle SEO uyumlu bir siteye sahip olmaktır. Siz internet kullanıcılarının etkileşim halinde bulunduğu bir web sitesi tasarımına sahip olursunuz ve kullanıcılar sizi sık sık ziyaret eder. Böylece kullanıcı trafiğiniz artar ve arama motoru sizi listenin ilk sıralarına kadar yükseltir. Dolayısı ile trafiğinizin artmasını sağlayarak çok daha fazla kişinin karşısına çıkabilirsiniz.

7. Hosting ve Altyapı Sunucusuyla Güvenilir Olduğunuzdan Emin Olmalısınız

Kişisel web sitesi tasarımlarında en çok tercih edilen sunucu çeşidi; cloud yani bulut sunucudur. Bu sunucu çeşidini; hem kişisel web site sahipleri, hem de ticari web site sahipleri gönül rahatlığı ile tercih edebilir. Tercih edeceğiniz cloud sunucu, sizi ziyaretçileriniz ile daha kolay ve herhangi bir aksaklık yaşanmadan iletişim halinde olmanızı sağlamaktadır. Cloud sunucuların size vaat ettiği hızı ve de güvenli kanalları hosting seçimiz ile desteklemeniz gerekmektedir. Sayfanızı ulaşılabilir kılan tüm bilgilerin toplanma alanı hosting alanıdır. Kişi sizin etkileşim halinde olduğunuz herhangi bir konuda arama yaptığı anda; hosting ayarlarınız devreye girer ve de sizi o kullanıcının karşısına çıkartır. Hosting ve cloud sunucu tercihiniz doğrultusunda; bağlantı hızınız asla aksamaz ve maliyeti düşürüp, avantajlı bir tema sahibi olabilirsiniz.

8. SSL Sertifikasına Sahip Olmalısınız

Google, güvenilir siteleri bir anahtar karakteri ile ve “güvenli site” ibaresi ile işaretlemektedir. SSL protokolüne uygun olduğunuzu gösteren ibareye sahip olmak için, sayfanızın tasarımı sırasında dijital olarak bu yetkinlikte olmalısınız. SSL (Secure Sockets Layer) sertifikası dijital bir koruma programıdır. Türkçe anlamı Güvenli Giriş Katmanı’dır. Peki bu nasıl olabilir? Güvenli bir siteye sahip olmak için ne yapılmalı?

Öncelikle güvenli site ibaresini taşıyan bir web sitesi için SSL prosedürüne uygun hareket etmeniz gereklidir. Bu prosedür hem site sahibinin, hem de hizmet alan ya da veren kişilerin kişisel bilgilerini şifreleme yetkisine sahiptir. Yani basit bir pos ödemesinde dahil herhangi bir bilginin sızmasını engelleyen bu sistem, web siteniz aracılığı iletilişime geçtiğiniz tüm internet kullanıcılarının sizin bilgilerinizi koruma görevini üstlenmektedir. Güvenli bir site sahibi olmanız, marka ve kişisel değer yönetiminizin de profesyonel bir düzeyde olduğunun göstergesidir.

Önceki İçerikZaman Yönetimi Kişisel Markanıza Yön Veriyor
Sonraki İçerikGüçlü İletişimle Kişisel Markanızı Harekete Geçirin