Zaman Yönetimi Kişisel Markanıza Yön Veriyor

kişisel marka - Zaman Yönetimi Kişisel Markanıza Yön Veriyor

Doğru zaman yönetimiyle üretkenliğinizi ve verimliliğinizi arttırabilirsiniz. Zamanı bilinçli bir şekilde kontrol etmeyi öğrendiğinizde karmaşık gibi görünen yollar size su gibi açık gelecektir. Bu yolculukta, zamanınızın kişisel markanız kadar kıymetli olduğunu siz de anlayacaksınız. Çünkü siz zamanı yönetiş şeklinizle varsınız. Bu yönetimi en verimli şekilde yaptığınızda, kişisel markanız sizi birçok rakibinizin önüne geçirerek size avantaj sağlayacaktır.

Zaman Yönetimi Neden Önemli?

Hayatınızın her alanında, zamanınızı nasıl kullandığınız büyük bir önem taşımaktadır. Zaman; para, bilgi, deneyim ya da tecrübe olarak değerlendirilen, hayatınızın içinde yönetiminde en çok zorlandığınız faktörlerden biri olabilir. Zamanınızı doğru bir şekilde yönetebilmeniz, zaman yönetimi kavramına dikkat etmeniz sizi her anlamda diğerlerinden bir adım öne taşıyacak bir yaklaşım kazanmanızı sağlayacaktır. Zaman asla yenilenemeyen ve geri kazanılamayan bir kaynak olduğu için; insanlara, olaylara, meşguliyetlerinize ve işlerinize ayırdığınız zamanı şu an tekrar gözden geçirmeniz gerekmektedir.

Zaman yönetimini doğru yapmayı başaran kişiler, verimli ve hedefe yönelik çalışmayı garantileyen kişilerdir. Maalesef ki günde sadece 24 saatimiz var. Dolayısı ile harcadığınız her bir saat birimi, sizin için hayati bir önem taşımaktadır. İşte zaman kavramını yönetirken, bu durumu göz önünde bulundurmalı ve bir gün içerisindeki zaman zarfınızın kısıtlı olduğunu atlamamalısınız.

Zaman Yönetimini Verimli Hale Getirmek

Zaman yönetimi konusunu ciddiye alan ve kendini bu konuda geliştirmek isteyen kişiler öncelikle, planlı hareket etmeye özen göstermeye başlamalıdırlar. Planlı hareket etmek demek, ajandanızda yazan gereksiz her şeyi harfi harfine yapmanız anlamına gelmemektedir. Ancak tüm günü gelişi güzel bir şekilde harcamanız da zaman kaybı yaşamanıza ve günlerinizi verimli geçirmekten uzak bir şekilde harcamanıza neden olacaktır.

Güne başlarken, yazıya dökmeseniz bile, zihninizde bir plan belirleyin. Bu plan içerisinde yapılacaklar listeniz olsun. Aslında gün içerisinde yapmak istediklerinizi önemine göre, acil ya da ertelenebilir şeklinde farklı kategorilere de ayırabilirsiniz. Böylelikle; zamanınızı doğru şekilde değerlendirebilecek ve acil olan işlerinizi gününde yetiştirebileceksiniz. Zaman yönetimi denilen şeyi; sadece önemli ve acil işlerinizi düzene sokmak ve onları atlamamak için kullanmamalısınız. Hiçbir işiniz olmasa dahi; gününüzü ve zamanınızı en verimli nasıl geçirebileceğinizi planlamalısınız. Böylece sevdiklerinize de vakit ayırabilirsiniz. Ertelediğiniz ya da yapmak için bir türlü zaman ayıramadığınız ve hep meşgul olduğunuzu söyleyip göz ardı ettiğiniz şeylere vakit ayırmak için zamanı iyi yönetme prensiplerini uygulamaya koyabilirsiniz.

Zaman Yönetimine Dair Prensipler Nasıl Katkı Sağlar?

Kişiler yoğunluklarını öne sürerek, bir şeyleri ertelemeye alıştıkları an, zaman yönetimini kaybetmeye başlarlar. Belirlediğiniz hedefe, gerçekçi düşünerek yürümek için zamanınızı planlamayı ve onu değerlendirmeyi bilmeniz gerekiyor. Zamanım yok ders çalışamıyorum, zamanım yetmiyor geçen ayın raporlarını inceleyemedim ya da gün bana yetmiyor, kişisel bakımımı bu ara biraz aksattım, diyen kişilerin, gün içerisinde kendilerine bir saat ayırmaları bile onlara nefes aldıracaktır. Bu nefes alımını ve rahatlığı yaşadıktan sonra ertelememeyi daha kolayca öğrenebilecek hale geleceklerdir.

Zaman Yönetiminde Disiplinli Olmak İçin Ne Yapılmalı?

Zamanınızı harcadığınız şeyleri önem sırasına göre sınıflandırmaya dikkat etmelisiniz. Bu şekilde kendiniz için bazı kriterler belirlemeniz gerekiyor. Kendi içinizde edineceğiniz yeni disiplinler, sosyal çevreniz için de geçerli olmalı. Basit, günlük rutinlerinizi uygulamak için dışarıya çıkmaya vakit ayırmadığınız bir gün, arkadaşlarınıza işiniz olduğunu ve dışarıya çıkmak için vaktinizin olmadığını net bir şekilde söylemelisiniz. Bu tutumunuzda disiplin göstermelisiniz.

Koyduğunuz kuralları, öncelikle kendiniz ciddiye almalı ve hayatınıza entegre etmelisiniz. Örneğin; hazırlandığınız sınav ya da spor müsabakası için sabahları erken kalkmanız gerekiyorsa; gece erken yatmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Bunu bir zorunluluk olarak değil de, hayatınızın bir parçası olarak görmeye başladığınızda ise; tüm sistemi oturtmuş olacaksınız. Çünkü sizin bir hedefiniz var, bu hedefe ulaşabilmeniz için de zamanınız sınırsız değil. Bu yüzden onu en etkili ve verimli bir şekilde yönetmek zorundasınız.

Kısacası; zaman kavramının ciddiyetinin farkına varmak ve zamanı değerlendirmeyi öğrenmek için belirlemeniz gerekken kriterlerin başında; hayır demeyi öğrenmeniz gerekiyor. Çok basit ve sıradan bir durumda dahi, vereceğiniz kararın sonuçlarını ve bu eylem sonucunda kaybedeceğiniz zamanı göz önünde bulundurmalısınız.

Hayır demeyi öğrenmenin yanı sıra; kendi içinizde “Evet ben bunu başarabilirim” ya da “Bunu yapmaktan keyif alıyorum ve bu konuda kendime özel bir zaman dilimi ayırabilirim.” diyebilmelisiniz.

Sorumluluklarınızı Geri Plana Atmamalısınız

Zamanınızı şu an olduğundan daha iyi değerlendirme çabası içerisine girmelisiniz. Özellikle sınavlara hazırlanan öğrenciler ya da iş hayatında sık sık sunum hazırlayan ve toplantıdan toplantıya koşan kişiler; sorumlu oldukları şeyleri son güne bırakmamalı ve yaptıkları işe gereken özeni göstermelidir. Zaman yönetiminin önemi de aslında bu noktada ortaya çıkmaktadır. Zamanınızı ayıracağınız etkinliğiniz, size ait ve sizin sayenizde ortaya çıkan bir eylemdir. Dolayısı ile bir konuda başarılı olmak için ya da keyif almak için bütün zamanınızı ona harcayıp, sorumlu olduğunuz işlerinizi ise son ana bırakmamalısınız. Bu yönetimi tüm hayatınıza uyguladığınızda kişisel markanıza yarattığı değerleri de göreceksiniz.

Önceki İçerikKişisel Marka Yaratırken Olmazsa Olmaz: Özgüven Yolculuğu
Sonraki İçerikMarka Değerinizi Arttıracak Kişisel Web Siteniz İçin 8 Altın İpucu

Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız