“Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı”

Yaptığımız her şey insanlarla olan ilişkilerimizle yakından ilgilidir. Sadece profesyonel hayata adım atmak, kariyerde yükselmek veya aile kurmak değil market alışverişi gibi günlük işler bile ilişkilerimize bağlıdır. Sağlıklı ilişkiler kurmadan hikayenizi anlatmanız, saygı duyulan bir insan haline gelmeniz ve tabii ki bir kişisel marka olmanız da mümkün değildir.

İyi ilişkiler kurmak için başkalarını olumlu yönde etkileyebilmeniz gerekir. İnsanları olumlu etkileyebildiğinizde iyi ilişkiler kurabilir, hem kendinizi hem başkaları mükemmelliğe, üretkenliğe ve başarıya yönlendirerek saygı gören, etkili bir insan haline gelebilirsiniz.

Peki başkalarını olumlu yönde nasıl etkileyebilirsiniz? Dale Carnegie, “Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı” isimli kitabında bunun cevabını veriyor. 1936 yılında yayınlanan ve insanları etkilemeye dair birçok öneriyi okuyucuyla buluşturan bu kitap yayınlanmasının üzerinden 84 yıl geçmesine rağmen hala önemini koruyor.

Bu yazımızda Dale Carnegie’nin sansasyon yaratan ve bilinen her dile çevrilen “Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı” kitabından öne çıkan önerileri paylaşıyoruz!

Gülümse

İnsanlar, söylediklerimizden çok eylemlerimize odaklanırlar. Bu nedenle iyi bir ilk izlenim yaratmanın ilk adımı gülümsemektir. Biriyle tanıştığımızda, sohbet ederken veya vedalaşırken gülümsemek, mutlu olduğunuzu defalarca söylemekten çok daha büyük bir etki yaratacaktır.

Gülümsemek insanlarda olumlu duygu ve düşüncelerin oluşmasını sağlar. İnsanların çoğu gülümseyen insanları sevme eğilimi göstermektedir. Gülümseyerek insanları mutlu ederken aynı zamanda size dair olumlu düşünceler uyandırabilirsiniz.

Eleştirme ve Tartışma

Nasıl ki gülümsemek olumlu duyguları ve düşünceleri tetikliyorsa, eleştirmek de tam tersi bir şekilde insanlarda olumsuz duygu ve düşüncelerin oluşmasına yol açacaktır. Eleştirilen kişi kendini saldırıya uğramış hissedecek ve egosu zarar gördüğünden kendini savunmaya çalışacaktır. Bu da kişiyle aranıza bir duvar öreceği için o kişiyi etkileme şansınızı düşürecektir.

Örneğin Benjamin Franklin, başarısının sırrının hiç kimse hakkında kötü konuşmamak olduğunu söylemiş ve “Hiç kimse hakkında kötü konuşmayacağım… ve herkes hakkında bildiğim tüm iyi şeyleri konuşacağım.” sözüyle bunu belirtmiştir.

Bir diğer önemli şahsiyet olan Abraham Lincoln de rakiplerini sıklıkla ve halka açık bir şekilde eleştirirdi. Ancak bir gün öyle bir duruma geldi ki kendisini neredeyse bir düellonun ortasından bulacaktı ve bu andan itibaren eleştirmekten vazgeçti.

Aynı şekilde tartışmalar da insanların egolarına zarar verir ve daha çok savunmaya geçmelerine yol açar. Bu nedenle tartışmalarda veya görüş ayrılıklarında karşı tarafın perspektifinden bakmaya ve sizin göremediğiniz ancak onların gördüğü noktaları görmeye çalışın. Eğer karşı tarafın haklı olduğu noktalar varsa bunu dile getirin ve diplomasiden ayrılmayın. Unutmayın ki bir tartışmadan en iyi sonucu almanın tek yolu ondan kaçınmaktır.

Takdir Et

“İnsan doğasındaki en derin ilke, takdir edilme arzusudur.” –William James

Takdir, insan doğasının en doğal ve en motive eden dürtülerindendir. İnsanları dürüst ve içten bir şekilde takdir ve teşvik etmek, insanları etkilemenizi sağlayacaktır. Zamanla insanların sizi daha çok seveceğinden ve sizinle çalışmaktan, birlikte olmaktan zevk alacaklardır.

“Birisine bir şeyi yaptırmanın tek (etik) yolu vardır, bu da onu yapmak istemesini sağlamaktır.”

Samimi bir takdir elde etmek için, tanıştığı her insanın belirli yönlerden kendisinden üstün olduğunu söyleyen Ralph Waldo Emerson’un stratejisini uyarlayabilirsiniz. Böylece onlardan bir şeyler öğrenebilir ve onları takdir edebilirsiniz.

İyi Bir Dinleyici Ol

“Bizimle ilgilendiklerinde başkalarıyla ilgileniriz.”

İyi ilişkiler geliştirmek ve insanları etkilemek için iyi bir dinleyici olmak ve insanları konuşmaya ve kendilerinden bahsetmeye teşvik etmeniz gerekir. Herkes iyi dinleyicileri sever. İnsanları gerçekten dinleyin ve dinlediğinizi, ilgi gösterdiğinizi belli edin.

İnsanların ilgilendiği ve önemsediği konular hakkında konuşmak da insanları etkilemenin bir diğer yoludur. İnsanlar kendileri hakkında konuşmayı severler, bu yüzden kendileri ile ilgilenen, onları dinleyen ve ilgi alanlarını paylaşan insanlara sempati besleyeceklerdir.

İnsanlarla İlgili Ayrıntıları Hatırla

Theodore Roosevelt, insanları isimleriyle selamlamayı ve onlarla ilgili ayrıntıları hatırlamayı alışkanlık haline getirmişti. Böylelikle çalışanlar arasında oldukça popüler ve sevilen bir kişi haline gelmiştir.

“Bir kişinin adının o kişi için herhangi bir dilde en tatlı ve en önemli ses olduğunu unutmayın.”

İnsanlarla ilgili ayrıntıları hatırlayarak onları önemsediğinizi gösterebilirsiniz. Onlara isimleriyle hitap etmek, sizinle paylaştıkları konularla ilgili sorular sormak, onları önemsediğinizi gösterebileceğiniz yollardandır.

Hatalıysan İtiraf Et

Özsaygımızı koruma ihtiyacı ve egomuz bazen hatalarımızı itiraf etmemizi önleyebilir. Ancak hata yapmak doğal bir şeydir ve itiraf etmek ise cesaret ister. Hatanızı kabul ettiğinizde eleştiri ve tartışmaları en aza indirerek insanların sizinle empati yapmasını sağlayabilirsiniz.

Dolaylı Olarak İkna Et

Ego, birçok farklı durumda kendisini gösterebilir ve insanların savunmaya geçmesine neden olabilir. Örneğin bir insanı ikna etmeye çalışırken ısrarcı ve agresif olursanız yine ego, kişinin savunma durumuna geçmesine neden olacaktır. Bunun yerine stratejik olarak hareket etmeniz, insanları etkilemenizi kolaylaştıracaktır.

Öncelikle sizinle aynı görüşlere ve hedeflere sahip olduğunuzdan emin olarak diğer kişiyi kazanın. Diğer kişi aynı ilgi alanlarına sahip olduğunuza inanmadan görüşlerinizi açmayın.

İkinci adımda diğer kişiyi sizinle birçok görüşü paylaştığına ikna edin. Bunu yapmak için “evet” ile cevaplanacak birçok soru sorabilirsiniz.

Bu yaklaşım Sokratik yaklaşım olarak bilinir. Yaklaşım temel olarak bir tartışmada ne kadar çok “evet” cevabı alırsanız, asıl konuyla ilgili evet cevabı almanızın ve bir kişiyi ikna etmenizin o kadar kolay olacağını ileri sürer. Bu yaklaşımı kullanarak insanları kolaylıkla etkileyebilir ve ikna edebilirsiniz.

İnsanları etkileme, güven oluşturma ve ikna etme becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız Carnegie’nin bu kitabı size yol gösterecektir. Bu sosyal becerileri geliştirmek hem kişisel hem profesyonel yaşamınızda ilişkilerinizi ve liderlik becerinizi geliştirecektir.

Kaynak:

https://medium.com/@mondragon.ai/how-to-win-friends-and-influence-people-fa6655168ec8

https://medium.com/karlbooklover/how-to-win-friends-influence-people-book-summary-60b213b5ab89

Önceki İçerikKişisel Marka Röportajları 2: Selin Yetimoğlu
Sonraki İçerikMedium İçin Başlangıç Kılavuzu