İmajınızla Kişisel Markanızda Fark Yaratmanın Yolları

İlk izlenim çok önemlidir ve gördüğünüz kişi hakkında bir yargıya varmanız için 90 saniye yeterlidir. Karşılaştığınız kişi ile ilgili ilk izlenimlerinizi oluştururken 3 faktör size yardım eder: Karşınızdakinin görüntüsü, ses tonu, bir de kullandığı kelimeler. İlk izlenimi oluşturmak için kullandığınız bu üç faktör arasında kişinin görüntüsü, kıyafeti, duruşu %55 oranla izleniminizi domine eder.

Giyim tarzı ve kişisel bakım, görüntüyü oluşturan en temel ögelerden biridir. Özellikle kişisel markasına değer veren biriyseniz, görünümünüz, giyim tarzınız kesinlikle göz ardı etmemeniz gereken bir konudur. Bu yazımızda da tarzınız ve imajınız için yapabileceklerinizden bahsedecek ve imajını kişisel markası için en iyi şekilde kullanan ünlü ve başarılı isimlerden bahsedeceğiz.

1. Kişisel Bakımınızı İhmal Etmeyin

Giyim tarzı için stratejiler belirlemenin yanında temel olarak şık ve temiz olabilmek kişisel markanız için çok önemli bir etikettir. Kişisel bakımına önem vermeyen bir insan işinde ne kadar iyi olduğunu iddia ederse etsin, güvenilmez ve özensiz biri gibi algılanır. Kitleniz ya da müşterilerinizle karşılaşmadan önce, kişisel bakımınıza verdiğiniz önemin karşınızdakiler tarafından da fark edileceğinden emin olun.

2. Gardırobunuzu ve Kendinizi Analiz Edin

Kişisel markanız sizi yansıttığı kadar tarzınızı da yansıtmalıdır, sonuçta hepsi bir bütündür. Gardırobunuzu ve bugüne kadar giymeyi tercih ettiğiniz şeyleri analiz etmeye zaman ayırın ve stilinizi keşfetmeye çalışın. Stiliniz şu anda olduğunuz ya da olmak istediğiniz kişiyi gerçekten yansıtıyor mu? Kişisel markanızın öne çıkardığı insanı yansıtmadığını düşündüğünüz giysilerinizi eleyin ve gardırobunuzu az da olsa sizi yansıtacak giysiler ile doldurmaya ikna olun. Aynı zamanda, giymek istediğiniz ama üzerinizde iyi durmayan kıyafetler konusunda da kendinize dürüst davranın ve üstünüze en çok yakışacak alternatifleri bulmaya yönelin.

3. Özünüzü Keşfedin, İmajınızı Yaratın

İşte imaj oluşturmanın en önemli aşaması, özünü farkına varmak ve olduğu gibi yansıtma cesareti göstermek. Kişisel markanın olmazsa olmaz niteliği özgün ve otantik olmaktır. Orijinal olmayan ve taklitle türemiş markalar, bir süre parlamayı başarsalar bile asla kalıcı olamazlar. Yaptığı işte ve imajında orijinalliği yakalamış isimler ise adlarını kalıcı şekilde akıllara kazırlar. Tarzı ile akıllarda yer etmiş başarılı bir isim söyleyin desek eminiz ki çok zorlanmadan birden fazla isim sayabilirsiniz. Yine de biz de sizlere hatırlayalım:

  • Cem Yılmaz

Türkiye’de Cem Yılmaz’ın hiçbir stand up’ını izlememiş olan kalmamıştır herhalde. Herkesin aklında sahnesinin sadeliği, ortada duran koltuğu ve Cem Yılmaz’ın olmazsa olmaz siyah tişörtü canlanabilir. Bu görsel Cem Yılmaz ve şovu ile adeta bütünleşmiş ve markalaşmıştır. Cem Yılmaz temiz ve şık olmayı sürdürürken, gösterilerinde sade siyah tişörtünü giymekten vaz geçmez.

  • Steve Jobs

Siyahla bütünleşmiş bir diğer dünyaca ünlü isim Steve Jobs. Jobs, 1980’li yıllarda Japonya’ya yaptığı ziyarette bir şirkette herkesin aynı kıyafeti giydiğini görmüş ve sebebini sormuş. Yanıt olarak ise 2.Dünya Savaşı’ndan dolayı herkesin pek giysisi olmadığını ve işe gelirken ne giyeceğim sıkıntısı çekmesinler ve kendilerini işe versinler diye herkese tek tip giysi giydiği söylenmiş. Bundan etkilenen Jobs, aklını ve enerjisini sadece işine vermek istediği için kendisi ile markalaşan siyah balıkçı yaka kazaklardan diktirmiş ve gardırobunu bu kazaklarla doldurmuştur.

  • Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg de kişisel bakımına dikkat eden fakat rahat giyinmeyi tercih eden ünlülerden. Facebook2un kurucusu Zuckerberg, sürekli giydiği gri tişörtü ve kapüşonlusu ile akıllarda bir imaj sahibi olmuştur. Mark Zuckerberg aynı zamanda bir çok etkinlikte ve konuşmasında giydiği Adidas terliklerle de adından söz ettirmiş, terlikleri kendisi ile ünlü etmiştir.

  • Shakira

Shakira, dünyaca ünlü Latin ve Pop yıldızıdır. Genç yaşlarından beri sahnelerde olan Shakira hakkında düşününce, herkesin aklına oryantal dans ve Shakira Kemeri gelir. Shakira pop müziğine özgünlük kazandırmış, Arap ve Latin ezgilerini harmanlamış, oryantal dansın dünyaca ünlü temsilcisi haline gelmiştir. Öncesinde de var olan oryantal kemerleri, Shakira ile popülerleşmiş, adı Shakira Kemeri kalmıştır.

  • Michelle Obama

Michelle Obama, Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en sevilen First Lady’sidir ve ona duyulan sempati devlet başkanı eşi Obama’yı bile geçmiştir. First Lady ünvanının ötesine geçerek, bireysel kimliği ile kitlelerin sempatisini ve güvenini kazanmış Michelle Obama, kişisel markada tarz ve imaj yaratımında en iyi dersi verecek örneklerden biridir. Özellikle resmi etkinliklerde şıklığı ve zarafeti ile göz dolduran Michelle Obama, daha samimi ve küçük etkinliklerde şıklığını sürdürürken daha samimi ve günlük giyinmeyi başararak halkın bir parçası gibi gözükmekten çekinmemiştir.

Giyim tarzınızla daha stratejik bir imaj yaratmak isterseniz, kişisel markanız ya da şirketiniz için seçtiğiniz renk ve sıfatları takip edebilirsiniz. Örneğin yeşil temalı bir şirketiniz varsa kıyafetlerinize ya da aksesuarlarınıza küçük de olsa bir yeşil obje dahil ederseniz, şirketinizin ve kişisel markanızın daha tutarlı ve güvenilir bir temsilcisi olursunuz. Markanızı yansıttığınız doğru renk ve kıyafet tercihleri ile daha güçlü hisseder ve etrafınızdakilerin de sizi öyle algılamasını sağlayabilirsiniz. Küçük detaylarla da olsa markanızı yansıtmanız kitlenizle eşsiz ve akılda kalıcı bir iletişim kurmanızı sağlar.  Buna örnek olarak RedBalloon kurucusu ve yazar Naomi Simson verilebilir. Naomi Simson kişisel markası için belirlediği görsel kimliğe öylesine sadık ve istikrarlı ki, RedBalloon’un da içinde geçen kırmızı rengini herhangi bir günde onun üstünde görmemeniz imkansız. Kırmızı giymediği günlerde bile en azından bir aksesuarı ya da kıyafetinin bir parçasında kırmızı bulmanız mümkün. Simson bu stratejisi ile hem akılda kalıyor hem de markasının iddiasına katkı sağlıyor.

4. Pozitif Tutum ve Nezaket Sahibi Olun

İmajınızın yalnız giysilerden ve aksesuarlardan oluştuğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Duruşunuz, yürüyüşünüz, mimikleriniz de kişisel markanızla beraber sizinle bütünleşen ve sizi tanımlayan nitelikler haline gelirler. Bu bağlamda, pozitif ve nazik yaklaşımlarınız sizi hem daha profesyonel gösterecek hem de insanların sempati ve güvenini kazanmanızı kolaylaştıracaktır.

Son olarak, unutmayın ki insanlar istese de istemese de kitapları kapağına göre yargılama eğilimindedirler. Kişisel marka geliştirirken de bunun gibi temel psikolojik gerçeklere arkanızı dönmeden, aksine bu gerçekler doğrultusunda, onlardan en iyi şekilde ders alarak, lehinize kullanacak şekilde hareket etmek size düşen görevdir. Kendinize ve görünüşünüze emek verdiğiniz sürece, kişisel markanız profesyonel, organize, zeki, sorumluluk sahibi, kendinden emin ve güvenilir olarak algılanacaktır. Özensiz ve kişisel bakımına dikkat edilmemiş bir görüntü ise kimseye güven vermez ve negatif yargılara sebep olur.

Önceki İçerikKişisel Marka Hikayeleri 2: Elon Musk
Sonraki İçerikSosyal Medyada Profesyonelleşin: 30 İçerik Formatı

Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız