Tutkunuzu İşe Dönüştürmek İçin 6 Etkili Adım

Her insan keyif aldığı şeyi yaparak hayatını sürdürmek ister. Fakat hobiler ya da ilgi alanları çoğunlukla işten ve tüm koşturmacalardan geriye kalan vakitlerde ilgilenilebilen faktörler olurlar. Oysaki kendi ilgi alanlarınızı işinize entegre edebilir ve kişisel markanızı sevdiğiniz alanda geliştirebilseniz, profesyonel hayatınızda da en iyi performansı sergilersiniz.

Tutkularınız ve kazanç sağlama yollarınızın ortak noktalarını bulmak, kişisel marka yolculuğunuzda izlenecek adımları planlamakla başlar. Her adımı en iyi şekilde gerçekleştirdiğinizden emin olmazsanız gelecek aşamalarda işin içinden çıkmakta daha fazla zorluk çekebilirsiniz.

1. İlgi Alanınızla Kazanç Yollarının Ortak Noktasını Bulun

İşe yapmayı sevdiğiniz şeylerin bir listesini yapmakla başlayın.

Daha sonra iyi yaptığınızı, başarılı olduğunuzu ve sizi heyecanlandırdığını düşündüğünüz aktiviteleri listeye ekleyin ve yazdıklarınız üzerinden para kazanabileceğiniz alternatifler düşünmeye başlayın.

İlgi alanlarınız ve tutkunuz hakkında yaptığınız listeye bakarken derinlemesine ve yaratıcı bir şekilde düşünmeye çalışın. Fikirler ve fırsatlar bulmak için internet araştırması yapmanız ayrıca faydalı olacaktır. Bu sayede “sıradan hobinizi” kazanç sağladığınız bir iş modeline dönüştürebilirsiniz.

Tutkusu doğrultusunda profesyonel alanda iş bulan bir sürü insanla karşılaşabilirsiniz. Örneğin bir grafik tasarımcısının resim çizmekten hoşlanması tesadüf değildir ve tutkuları doğrultusunda iş bulmak onlar için çok da zor olmayacaktır. Fakat çoğunlukla tutkularınızla gelir elde edebileceğiniz alanlar arasında bir ortak nokta bulmak zordur, en azından bir süre öncesine kadar o şekilde düşünülürdü.

Bundan birkaç yıl önce, bilgisayar oyunundaki tutkunuzun, ileride gelir elde edebileceğiniz bir kariyer sahibi olmanızı sağlayacağını tahmin etmek pek de mümkün değildi. Günümüzde ise birçok kişi bu alanda ciddi anlamda kazanç elde etmektedir. Bu da tutkunuzu kazanç yollarıyla kesiştirmenin imkansız olmayacağını gösteren en önemli örneklerden biri olarak size gösterilebilir.

2. Kendinizi Sınırlandırmaktan Korkmayın

Listenizde bir sürü hobinizin, yeteneğinizin olması iyi bir özellik gibi görünse de işinizi zorlaştıran hatta başarısız olmanıza sebep olan bir etken bile olabilir. Bütün yeteneklerinizi ve tutkunuzu değerlendirip her kesimden insana ulaşmaya çalıştığınız bir iş modeli yerine sizi en çok heyecanlandıran tek bir fikir üzerinde yoğunlaşmanız asıl başarıyı getirecektir.

İş hayatınıza tam anlamıyla odaklandığınız ve kendinizi adadığınız spesifik bir fikirle başlamanız çok daha etkili olacaktır. Ne yapmak istediğiniz, işinizle ne başarmak istediğiniz gibi sorular aslında genel olarak nerde, nasıl ve hangi kitle üzerinde uzmanlaşacağınız hakkında size bilgi verecektir. 

3. Yeteneğinizde Ustalaşın

Yazar Malcolm Gladwell, bir alanda ustalaşmanın 10 bin saat aldığını söyler. Bir alanda 10 bin saat harcamak herkes için mümkün olmasa da, yeteneklerinizde uzmanlaşmak için çabalamaktan vazgeçmemeniz gerekir.

Alanınızda verdiğiniz hiçbir emek, ayırdığınız hiçbir zaman boşuna değildir, yalnızca sizi daha iyi hale getirir. Bir yandan uzmanlık alanınızda ilerlemeye devam ederken geri dönüşlerden yararlanmayı ve gelişim sürecinizi takip etmeyi unutmamalısınız.    

4. İşinize Müşterinin Gözünden Bakın

Kişisel olarak sevdiğiniz ve tutkulu olduğunuz alana odaklanmak güzel bir başlangıç olsa da kendinizi müşterinizin ya da kitlenizin yerine koymayı ihmal etmeyin. Kimden para kazandığınızı unutmamanız gerekir.

Tabii ki günler boyunca rakiplerinizin yaptıklarını analiz edebilirsiniz ama sadece rakiplerinizin yaptığı şeyi gözlemlemek, müşterinizin gerçekte ne istediğini bulmanızı yardımcı olmayabilir. Gerçekten kendinizi müşterinizin yerine koyarsanız, sunduğunuz hizmet ya da ürün ilginizi çeker miydi diye düşünmeniz gerekir. Ancak bu şekilde objektif ve farklı pencerelerden bakmaya başlayabilirseniz işinizi en iyi haline getirebilirsiniz.

5. Önceliğiniz Her Zaman Tutkunuz Olsun

İlgi alanınızı işiniz haline getirdiğinizde, tüm koşturma ve iş büyütme çabaları içinde tutkunuzdan uzaklaşmış gibi hissedebilirsiniz. En başta neden bu işe girdiğinizi bile sorgulayabilirsiniz.

Tutkunuzu kaybetmemek için, onu her zaman sizin ve şirketinizin önceliği olacak şekilde koruyun. İşinizde ciddiyetinizi ve disiplininizi kaybetmeden, sizinle aynı tutkuları paylaşan çalışanlar istihdam etmeye, şirketinizin politikasını ve pazarlama stratejisini tutkunuzu yansıtacak şekilde oluşturmaya çalışın.

6. Yatırım Ararken Geleneksel Yöntemlere Bağlı Kalmadan Hareket Edin  

Eğer tutkulu bir girişimciyseniz ve tutkularınızı kazanca dönüştürme yolculuğunda harekete geçip işletmenizi kurduysanız, en doğru yatırımcıyı işletmenize çekmeniz gerekecektir. Çünkü 21. yüzyıl rekabet ortamında, geleneksel yöntemlerle yatırımcı bulmak ya da müşteriye ulaşmak işinizi büyütmeniz için yeterli olmayacaktır.

Günümüzün dijital koşullarında, kişisel olarak kitlelere kendinizi tanıtabildiğiniz ve ulaşabildiğiniz bu zamanda, dijital ortamlarda öne çıkmak ve ürünlerinizi en doğru stratejilerle sunmak gerekmektedir.  Bunu da doğru konumlandırılmış etkili bir kişisel marka sahibi olarak başarıyla tamamlayabilirsiniz.

Tutkularınızı ve yeteneklerinizi karşı tarafa doğru bir şekilde aktarabildiğinizden emin olun. Güçlü yanlarınıza odaklanarak, kişisel ve özgün özelliklerinizi fark edip öne çıkararak kitlenizle bağınızı geliştirip, işinizi ve kazancınızı büyütebilirsiniz.

Kaynak: https://www.forbes.com/sites/piasilva/2020/07/02/how-to-find-your-passion-and-profitability-in-your-small-business/?sh=5b68ff10e647

Önceki İçerikKişisel Marka Hikayeleri 6: Marie Forleo
Sonraki İçerikKişisel Marka Röportajları 4: Selim Şentürk