Kişisel Marka Hikayeleri 7: Gary Vaynerchuk

Bir penguen zürafa olamaz, bu yüzden olabileceğin en iyi penguen ol.

İyi bir iş fikri, uygulanabilir bir strateji gibi birçok faktörün düşünülmesiyle başarıya ulaştırılabilir. Ticari zeka ve kişisel markalaşma ise çok daha büyük bir başarının anahtarıdır. Yenilikçi ve çok yönlü iş yaklaşımı ile dünyaca ünlü bir girişimci ve sosyal medya gurusu haline gelen Gary Vaynerchuk da başarısının kişisel markalaşmayla ilişkisini her fırsatta dile getiriyor.

Girişimci, yatırımcı, konuşmacı, hikâye anlatıcısı, yazar ve dahası Gary Vaynerchuk…

Gary Vaynerchuk, 1975 yılında bugün Belarus’un sınırları içerisinde olan Babruysk kentinde dünyaya geldi. SSCB’nin dağılması nedeniyle henüz 3 yaşındayken ailesiyle Amerika Birleşik Devletleri’ne göç eden Vaynerchuk, ilk olarak New York’un Queens ilçesinde yaşadı ve sonrasında New Jersey’e taşındı.

“Aynada kendine bak ve şunu sor: ‘Hayatımın geri kalanında, her gün yapmak istediğim şey ne?’ Ve onu yap!”

Gary Vaynerchuk’ın büyük bir girişimci olacağı küçüklüğünde bile belliydi. Bahçeden topladığı çiçekleri satarak ilk girişimini kuran Vaynerchuk’ın bu girişimini hızla büyüyen ve franchise haline gelen limonata tezgâhı girişimi takip etti. 14 yaşında ise ailesinin perakende şarap işinde çalışarak aile işine katıldı. North Hunterdon Lisesi’ndee okuyan Vaynerchuk, 1998’de Massachusetts, Newton’daki Mount Ida College’dan lisans diplomasını aldı.

Üniversite yıllarında da aile işinde çalışmaya devem eden Vuynerchuk, New Jersey’de bulunan “Shopper’s Discount Liquors” adlı mağazanın kontrolünü eline aldı. O dönemde Gary Vaynerchuk, internetteki potansiyeli keşfetti. E-ticaretin hızla büyüyen bir endüstri olduğunu görerek bundan faydalanmak istedi ve aile işini dönüştüren ilk adımı attı. Gary Vaynerchuk öncelikle bir çevrimiçi mağaza kurdu ve “Şarap Kitaplığı (Wine Library)” olarak adlandırdı. Bu fikrini şarap incelemesi ve tadımı yaptığı ve tavsiyeler verdiği “Wine Library TV” adlı YouTube kanalı ile geliştirdi. Wine Library TV’yi 1000 videoya ulaşınca kapatan Gary Vaynerchuk, “The Daily Grape” isimli bir podcast serisine başladı. Böylelikle 3 milyon dolarlık aile şirketini markalaştırarak 60 milyon değerinde bir şirket haline getirdi.

“Tüm zamanını ve enerjini insanlara değer katan bir şeyler yaratmak için harcamalısın.”

Aile şirketini hızla büyüten ve popülerleştiren Gary Vaynerchuk, çevrimiçi pazarlamadaki potansiyeli fark etti ve kuzeni ile birlikte “VaynerMedia” isimli girişimin ilk adımını attı. VaynerMedia, medya stratejileri, pazarlama, e-ticaret stratejileri, kişisel markalaşma hizmeti gibi çevrimiçi pazarlama hizmetleri sunuyordu ve birçok büyük marka ile çalışarak kendini kanıtladı. Başlangıçta küçük bütçeli olan bu girişim zamanla milyon dolarlık bir işletme haline geldi.

“Ne yaparsan yap, işin, hikayeni anlatmaktır.”

Kendi girişimlerinin yanı sıra Gary Vaynerchuk, onlarca start-up’ın melek yatırımcısı oldu. Planet of the Apps gibi birçok programda yer alan, video-belgesel dizisi başlatarak hem kendisini bir iş adamı olarak gösteren hem de başkalarıyla röportajlar yapan ünlü girişimci aynı zamanda girişimciliğe dayanan 6 kitap yazdı. Vaynerchuk’ın ilk kitabı “Crush It! Why Now is the Time to Cash in on your Passion” en çok satanlar arasına girdi.

Tüm bunların yanı sıra Gary Vaynerchuk, ünlü bir konuşmacı… FOWA, Strategic Profits ve South By Southwest gibi konferanslarda sosyal medya, pazarlama ve kişisel markalaşma üzerine konuşan Vaynerchuk, iş insanları ve girişimciler tarafından ilgiyle dinleniliyor.

“Kendi DNA’nı anlamalısın. Bir şeyleri ben, Steve Jobs ya da Mark Cuban yaptığı için yapma. Kendi kişisel markanı keşfet ve ona bağlı kal.”

İnternetteki fırsatı ve potansiyeli görerek cesurca bir hamleyle bir internet kişiliği haline gelen Gary Vee, artık “sosyal medyanın kralı” olarak anılan bir isim. Sosyal medyanın ve dijital pazarlamanın gücünü kullanarak hem işinizi hem kendinizi nasıl bir marka haline getireceğiniz konusunda Gary Vaynerchuk, sadece girişimcilere değil, her yaştan ve meslekten insana ilham veriyor.

Önceki İçerikKişisel Marka Röportajları 5: Yelda İpekli
Sonraki İçerikKişisel Marka Röportajları 6: Prof. Dr. Halil Coşkun