Kişisel Marka İle İlgili Her Şey: Etkili Görsel Kimlik Tasarımı

kişisel marka - Kişisel Marka İle İlgili Her Şey Etkili Görsel Kimlik Tasarımı

Görsel kimlik, hem kurumsal hem de bireysel imaj için en önemli kavramlardan biridir. Kitleler üzerinde olumlu ya da olumsuz etki bırakmak, bu değişkene bağlıdır. Doğru bilgiler ışığında sağlayacağınız gelişmeler, kariyerinize de yön verecektir. Gelişim serüveninizde stratejiler kullanmak ve sürecin farkında olmak başarının temel koşuludur. Dolayısıyla hakkınızda oluşan tüm algıları pozitif bir çerçevede şekillendirmek istiyorsanız hem kişisel marka hem de görsel kimlik alanında derinleşmeniz gerekir.

Neden Kişisel Markalama?

Kişisel markalamanın pozitif etkilerinden yararlanmak için öncelikle onun asıl işlevini bilmeniz gerekir. Farklı ve özgün yanlarınızı ayırt edici hale getirerek öne çıkmanın size sağlayacağı avantajları tahmin edebilirsiniz. Marka stratejisi ile elde edeceğiniz değer ve statü, hem bireysel hem de kurumsal yolculuğunuzda yardımcı olacaktır. Öncelikle “markalaşma” adımlarına dair birkaç önemli tüyo ile başlayabiliriz.

  • Kendinizi doğru bir şekilde sunun ve “etkili paketleme” yönteminin sadece kurumlar için var olmadığını hatırlayın. Oluşturacağınız tüm algılar size yeni bir kimlik kazandıracaktır. Hayatınızın her alanında işlevsel bir rol üstlenecek bu görsel kimlik, birçok kapıda anahtar rolü oynatacaktır.
  • Size marka değeri kazandıran görsel kimliğinize farklı ve özgün bir imaj kazandırmalısınız. Bunun için size rehber niteliğinde olacak stratejileri doğru zamanda kullanmalısınız. Unutmayın ki kişisel markalamanın ana amaçlarından biri, alanınızda tekleştirerek daima aranılır bir konuma getirmektedir.

Kişisel Markalama ve Görsel Kimlik Tasarımı İçin Etkili İpuçları

Sürecin başlangıcından itibaren oluşturduğunuz markanın kişiliğinizden bağımsız olmadığını unutmamalısınız. Kişisel yetkinliklerinizi maksimum düzeyde kullanabilmek ve özgün ürünler ortaya koyabilmek için önce kendinizin farkında olmanız gerekir. Bu yüzden konumunuzu, hedefinizi ve sizi öne çıkaracak yönleri belirlemelisiniz. Tüm bunları bilmek, yol haritası oluşturmanızı sağlayacaktır. Keşfettiğiniz bireysel niteliklerin yeterli olmadığını düşünüyorsanız etrafınızdaki insanlardan yardım alabilirsiniz. Sonucunda oluşan rota eşliğinde marka yolculuğuna çıkacak, başarıya her geçen gün daha fazla yaklaşacaksınız.

Etkili ve başarılı kişisel marka örneklerine Instagram’da sıkça rastlanılabilir. Mesela, seyahat alanında içerik sunan ve marka oluşumunu tamamlayan bir profil, kişisel tüm duygularını doğrudan size yansıtır. Hissettirdiği mutluluk ve pozitif enerji sizde profili takip etme isteği uyandıracaktır. Sunduğu içeriği kişisel üslup ve mizansen ile aktarmakta, bireysel duygularını da kullanarak pazarlama stratejisi geliştirmektedir. Bu strateji, başarılı olunmak istenen tüm alanlara  uyarlanabilir. Başarıyla tamamlanmış bir görsel kimlik ve marka, gittiğiniz yerde kurumsal rolünüzü de ön plana çıkaracaktır.

Özgün Olma Stratejileri

Kişisel markalaşmayı ana tema edinen tüm yazılar; özgün, otantik ve farklı olmanın önemini ön plana çıkarır. Bu stratejiyi olması gerektiği gibi uygulayabilmek ise doğru yönlendirilmek ile alakalıdır. Aksi takdirde niteliksiz özgünlük tehlikesi ile karşı karşıya kalınacaktır. Fayda ve üretimden yoksun bir farklılık dikkat çekmenizi sağlayabilir ancak kısa sürede etkisini kaybedecektir. Dolayısıyla kitlenize fayda getirecek yenilikleri keşfetmek ve kalıcılığı hedeflemek sürecin temel stratejileri arasında yer alacaktır.

Öne Çıkaracağınız Bireysel Noktayı Keşfedin

Belli bir kitlenin etrafınızda toplanması ve sizi takip etmesi için birçok neden olabilir. Önemli olan bunu doğru şekilde sunmayı başarabilmektir. Marka değerinize kişisellik katacak olan bu strateji, istenen etkiyi gösterdiği zaman hızlı bir şekilde sonuca ulaştırır. Mizah yeteneğiniz ile insanlara farklı bir eğlence boyutu sunabilir,  sıra dışı hikayelerinizle ilham verici olabilirsiniz.  Buna benzer girişimler karakterinize duyulan sevgi ve saygınlığı arttıracaktır. Marka değerinize de yansıyacak bu olumlu süreç için dijital platformları kullanabilirsiniz.

Özgünlük kazanmanın önündeki en büyük engellerden biri de kendiniz olmaktan korkmak olacaktır. Olduğunuz gibi var olmadığınız sürece taklit ve yapaylık tuzağına düşmeniz de kaçınılmaz olacaktır. Toplumsal eleştirilere karşı açık olmalı, tüm doğallığınızı yansıtmaktan çekinmemelisiniz. Bu cesareti gösterdiğiniz zaman özgür davranışların özgün düşüncelere dönüşmesine şahit olacaksınız.  Mizah, zeka ve farklı düşünce tarzı ile uluslararası alanda öne çıkmış başarılı bir marka olarak Elizabeth Gilbert örnek gösterilebilir. Özel hayatı ve kişisel düşünceleri ile ilgili tüm ayrıntıları kitlesine yansıtmaktan çekinmeyen başarılı konuşmacı, kitapları ile motivasyon sağlamaya devam ediyor. Bu örnek yardımıyla öneminin anlaşılması gereken unsur samimi ve ilham verici olma kabiliyetidir.

Değerleri Önemseyin ve İnanın

İçsel motivasyona sahip olmak ve belli değerlerin ışığında hareket etmek, farkınızı ortaya çıkarmaya yetecektir.  Kişiliğinize kazandıracağınız değerlerin marka sürecinizi destekleyeceğini unutmayın. Olumsuz duygulara kapıldığınız her durumda vazgeçmemenizi sağlayan etken de bu değerler olacaktır. Kendinize, hedefinize ve değerlerinize inanın. Bir insanın kim olduğunu hoşgörü, nezaket, merhamet, yardımseverlik gibi bu nitelikler belirlemektedir. Görsel kimlik ve marka oluşumunda da yine bunlar etkili olacaktır.

Bazen sürecin hangi noktasında olduğunuz sizin algınız ile ilgilidir. Rakiplerinizden ayrılan yönlerinizin her zaman bilincinde olun ve konumunuzu değerlendirin. Bu sayede inandığınız noktaya doğru ilerlemeniz ve hedefe ulaşmanız da daha kolay olacaktır. Daha sonraki aşamada ise rakiplerinizin özelliklerini incelemeli, eksik olan yönlerinizin ayırtına varmalısınız. Tüm bunlar kendinizi stratejik ve düşünsel olarak geliştirmenize olanak sağlayacaktır. Üçüncü aşama ise sizi başarıya ulaştıracak olan hedef kitleniz ile alakalıdır. Bu kitlenin demografik yapı ve ilgisini keşfettiğiniz zaman, kendinizde öne çıkan özellikleri de buna göre şekillendirebilirsiniz. Üç yönlü başarı stratejisi olan bu tanıma ve farkına aşamaları, marka sürecinizin önemli bir parçasıdır.

Görsel Kimliğinizi Karakterinize Göre Şekillendirin

Buraya kadar bahsettiğimiz stratejiler, görsel kimliğinizin temelini oluşturmaya yetecektir. Bundan sonra stilinizi belirleyerek asıl noktaya geçiş yapabilirsiniz. Görsel imajın oluşturulmasında renk seçimi ve tarz uyumu büyük önem kazanmaktadır. Modern, minimalist, soyut, geometrik gibi birçok kategoriye ayrılan ve birbirinden farklılık gösteren bu stiller kişiliğinizi yansıtmalıdır. Stiliniz ile karakterinizin tutarlı olması, kendinizi bilmeniz ve farkında olmanız anlamına gelir. Bu da kitleniz üzerinde olumlu bir etki oluşturacaktır.

Her markanın asıl ihtiyacı olan ana unsur üzerinde yoğunlaşmayı ihmal etmeyin: Logo tasarımı. Bu aşamayı yetkin ve başarılı bir şekilde tamamlamak için uzmandan yardım alabilirsiniz. Beklentiniz, sizi yansıtacak renkle ile akılda kalıcı bir tasarım olmalıdır. Temsil gücünden yararlanacağınız logo, hatırlanmanıza ve kalıcı hale gelmenize yardımcı olacaktır. Logonun ve markaya ait temel bilgilerin yer aldığı küçük bir kitapçıktan da yararlanabilirsiniz. Kişisel markanıza dair nesneleri ve somut unsurları çoğalttıkça farklarınız da daha belirgin ve görünür hale gelecektir. Kişisel yetileriniz ve etrafınızdaki farklı materyaller size bu aşamada yol gösterici olacaktır. Aynı amaca ulaşmanızı destekleyecek farklı yöntemler kullanabilirsiniz.

Düşünsel çaba gösterilerek atılan tüm başarılı adımlar, sizi başarılı bir görsel kimliğe yaklaştıracaktır. Rekabet sahasında güçlü bir rol oynamak istiyorsanız, günümüzün odak noktalarını değerlendirmeli, hedefe yönelik somut adımlar atmalısınız. Kişisel marka ve görsel kimlik kazanmak amacıyla uygulayacağınız stratejiler, sizi çağın gereksinimlerine uygun hale getirecektir. Son olarak bu stratejiler ile ilgili birkaç tavsiye verebiliriz;

  • Sürecin tüm ayrıntılarına odaklanın ve kaliteyi ana prensip haline getirin. Sergilenen küçük ama özensiz davranışlar, marka değerinizin düşmesine neden olacaktır.
  • Küçük hedefler ile başlayın, aşamaların belli bir zaman dilimine yayılmasına izin verin.
  • Farklı stratejiler denemekten çekinmeyin.

Kaynak:  https://blog.bannersnack.com/personal-branding/

Sonraki İçerikSosyal Medyada Kendi Markanı Tasarlama