Kişisel SWOT Analizi Nasıl Yapılır

Bu bloğumuzda sizlerle kişisel swot analizinin ne olduğunu ve nasıl yapıldığını anlatıyoruz. Peki SWOT analizi nedir:

SWOT (güç, zayıflık, fırsat ve tehdit) analizi, bir şirketin geçmiş, şimdiki ve gelecekteki konumunu değerlendirmek için profesyonel dünyada yaygın bir araçtır. Örgütsel liderlere, kuruluşun neyi iyi yaptığı, zorluklarının nerede yattığı ve hangi yolların peşinde koştuğu konusunda yeni bir bakış açısı sağlar.

Kişisel bir SWOT analizi, kariyer hedeflerinin peşinde olan bir birey için aynı şeyi yapabilir. Kişiliğinizin güçlü ve zayıf yönlerine, önünüzde hangi zorlukları gördüğünüze ve çevrenizde şu anda ve gelecekte hangi fırsatların mevcut olduğuna ilişkin bilgiler sağlar.

Swot Analizinin Tarihi

SWOT analizi ilk olarak 1960’larda iş dünyası ikonları Edmund P. Learned, C. Roland Christensen, Kenneth Andrews ve William D. Guth tarafından bir iş aracı olarak tasarlandı. 1982’de Heinz Weihrich, kolay karşılaştırma için dört anahtar sorunun yanıtlarını çizmek üzere 2 x 2’lik bir matris oluşturarak bunu bir adım daha ileri götürdü. Güçlü ve zayıf yönler en üst sıradaydı ve fırsatlar ve tehditler en alt sıradaydı. Bu, analizi yürütmenin en yaygın ve etkili yolu olmaya devam etmektedir.

SWOT analizi için birçok format varken, en basit ve en doğru şekliyle, SWOT matrisi, renk kodlu bir ızgraya sahip dört çeyrek bir tablodur ve şuna benzer:

Swot Analizi Yaparken Kendinize Sormanız Gerken Sorular

Güçlü yönlerinizi belirleyerek başlayın. Bunlar sizi diğerlerinden ayıran özellikler veya becerilerdir. Kendinize şu soruları sorun:

 • Doğal olarak neyde iyisin?
 • Hangi becerileri geliştirmek için çalıştınız?
 • Yetenekleriniz veya doğuştan gelen armağanlarınız nelerdir?

Bir sonraki adım zayıflıklardır. Bu bölüm, geliştirmeniz gereken alanları ve sizi kariyerinize geri götürecek şeyleri incelemektedir. Dikkate alınması gereken bazı sorular şunlardır:

 • Negatif çalışma alışkanlıklarınız ve özellikleriniz nelerdir?
 • Eğitiminizin veya eğitiminizin herhangi bir bölümünde iyileştirmeye ihtiyaç var mı?
 • Başkaları zayıf yönleriniz olarak neler görür?

İçin fırsatlar bölümünde, bir promosyon takip yeni bir iş bulmak veya bir kariyer yönünü belirlemek için size yararlanabilirsiniz dış etkenlere bakmak. Kendinize sormanız gereken bazı sorular şunlardır:

 • Ekonominin durumu nedir?
 • Sektörünüz büyüyor mu?
 • Sektörünüzde yeni teknoloji var mı?

Son olarak, kariyer gelişiminize yönelik herhangi bir tehdide bakın. Bu bölüm, hedeflerinize ulaşma şansınıza zarar verebilecek dış faktörleri açıklar. Şu soruları düşünün:

 • Sektörünüz küçülüyor mu yoksa yön değiştiriyor mu?
 • En uygun olduğunuz iş türleri için güçlü bir rekabet var mı?
 • Hedefleriniz için en büyük dış tehlike nedir?

Objektif olmayı unutmayın ve gerekirse sizi tanıyanlara danışın. Konfor bölgenizin dışına çıkmak, kendi inançlarınızı güçlendirmek yerine aradığınız sonuçları almanıza yardımcı olacaktır. İyi bir kişisel SWOT analizi yazmanın anahtarı dürüstlüktür. Hatalarınızı ve zayıflıklarınızı açığa vururken korkusuz olun, aynı zamanda kişisel güçlü yönlerinizi ve sizi en iyi yapan şeyleri kutlayın.

Sonuçların Belirlenmesi

Sonuçlarınızı iki popüler yöntemi kullanarak değerlendirebilirsiniz. İlki eşleşiyor. Eşleştirme, bir eylem planını belirlemek için iki kategoriyi birbirine bağlamak anlamına gelir. Örneğin, güçlü yönleri fırsatlarla eşleştirmek, size nerede agresif olacağınızı ve harekete geçeceğinizi gösterir. Öte yandan, zayıflıkları tehditlerle eşleştirmek, üzerinde çalışmanız gereken alanları veya kaçınmanız gereken durumları ortaya çıkararak, nerede konumunuzu daha savunmacı olacağınızı bilmenizi sağlar.

İkincisi, olumsuzları olumluya çevirmektir, başka bir deyişle zayıf yönlerinizi güçlü yönlere veya tehditleri fırsata dönüştürmektir. Bu, eğitim yoluyla bir beceriyi geliştirmek veya bir zayıflığı güç olarak öne çıkarmanın yaratıcı bir yolunu bulmak anlamına gelebilir. Örneğin, çok dışa dönük biriyseniz, içe dönük ve izole bir çalışma ortamı size pek uymayabilir. Ancak satış gibi birçok insanla etkileşimde bulunduğunuz bir pozisyon için çalışabilirseniz, bu zayıflık bir güce dönüşür ve mükemmelleşmenizi sağlayabilir.

Dikkate alınması gereken pek çok şey olsa da, matris sizi gözünüzü korkutmasın çünkü son derece etkili, anlayışlı ve yardımcı olması amaçlanmıştır. Bu prosedür, markanızı zamanla birlikte iç ve dış değişimlere karşı ölçmek ve karşılaştırmak için birden çok aşamada ve düzenli aralıklarla yapılabilir ve yapılmalıdır.

Kaynaklar:

https://ntu.jobscentral.com.sg/magazine/university-2018/regulars/part2-swot-analysis-on-your-personal-brand.php

https://www.businessnewsdaily.com/5543-personal-swot-analysis.html

Önceki İçerikKişisel Marka Röportajları 11: Hakan Şık
Sonraki İçerikKişisel Marka Hikayeleri 10: Frida Kahlo