Tüm Zamanların En Etkili Girişimcileri / 1

Ünlü bir girişimci olmanın nasıl bir şey olduğunu hiç hayal ettiniz mi?

“Bill Gates gibi olmak istiyorum!” veya “Oprah Winfrey gibi olmak istiyorum!” demiş olabilirsiniz.

Bu iki girişimci ve bu makalede yer alan diğer 28 başarılı girişimci, milyonlara hatta milyarlara ilham verdi!

Dünyayı Değiştiren Başarılı Girişimcilerin Listesi

Başarılı girişimcilerin temel özellikleri odaklanma ve kararlılıktır. Girişimleri nadiren “parayla” ilgilidir.

Başarılı girişimciler dünyanın en büyük sorunlarını çözerek ekonomiye katkıda bulunurlar. Fark yaratırken para kazanırlar. Bu nedenle risk alıyorlar.

Andrew Carnegie

“Dünyayı bulduğunuzdan bir şekilde daha iyi yapmaya çalışmak, hayatta asil bir güdüye sahip olmaktır.”

Andrew Carnegie, İskoçya’da tipik bir alt sınıf ailede doğdu ve bir dokumacının kulübesinde yaşıyordu. Ana oda sadece salon olarak değil, aynı zamanda tüm aile için yemek odası ve yatak odasıydı.

William, ailesi açlıktan ve yoksulluktan mustaripti; aile ABD’de Allegheny, Pennsylvania’ya göç etti. Yaşadıkları bölge çok fakirdi ama Fife’dan daha iyiydi.

İlk işinde bir “bobin çocuğu” olarak çalıştı. Her gün 12 saat çalışarak makaraların değiştirilmesine yardım ettiği bu işten haftada 1,20 dolar kazanıyordu. Bunun onun için bir kariyer olmadığını hissederek, haftada 2,50 dolara telgraf kurucusu oldu. Bu iş, yerel tiyatroya ücretsiz giriş kazanmak gibi birkaç avantaj da sağladı.

Kısa süre sonra 18 yaşında haftada 4.00 $ ‘a yükseldi ve sıkı çalışma ve hızlı gelişim sayesinde Andrew Carnegie, sıralamalarda hızla yükseldi. Sonunda bir yatırımcı oldu ve yıllar içinde biriktirdiği parayı bir haberci servisi olan Adams Express Company’ye yatırdı.

Carnegie daha sonra başka bir işletmenin hisselerini bir arkadaşı için korumaya yardım ettikten sonra bir araba işinden hisse aldı; bunu kendi avantajına kullandı ve tüm parasını demiryolu endüstrisine yeniden yatırdı. İç savaş sırasında Carnegie yaptığı yatırımlarla bir servet kazandı; bunlardan biri kendi parasının 40.000 $’ını petrol açısından zengin Story Farm’a yatırmasını sağladı. Yıl sonuna kadar yatırım, petrol ve petrol ürünlerinden daha fazla kâr gelmesiyle birlikte, düzenli bir meblağ olan 1 milyon dolarlık temettü ödemesi yaptı.

İç savaş bittikten sonra Carnegie, memleketi Dunfermline’da bir kütüphane inşa etmesine yardımcı olmak için 40.000 dolar verdi, ayrıca 50.000 $’lık parasını daha fazla hemşire öğretmek ve daha fazla hayat kurtarmak için bir hastane kolejine verdi.

Şimdi hem petrol hem de çelikte yatırımcı olan Carnegie çok zenginleşiyordu ve 40.000’den fazla kopya satan ilk kitabını yazdı. Yazma stili ve zekası, Carnegie’nin büyük bir yazar ve gazeteci olarak tanınmasına yardımcı oldu ve bu da bunu yaparak büyük bir servet kazanmasını sağladı.

1888’de Carnegie’nin değeri 20 milyon dolardan fazlaydı ve bağımsızlıklarını sağlamak için Filipinler’i İspanya’dan satın almak için ünlü bir şekilde 20.000.000 dolar teklif etti.

Andrew Carnegie, 66 yaşında dünyanın en zengin adamı olarak emekli olduktan sonra hayırsever oldu. Zengin insanların ahlaki olarak paralarını toplumdaki başkalarına geri verme yükümlülüğü olduğu anlamına gelen “Servet İncili” ne inanıyordu. Andrew Carnegie’nin “Servet İncili”, diğer girişimcilere hatırı sayılır servetleri ile daha fazlasını yapmaları için ilham verdi.

1919’da öldüğünde, Carnegie yatırımları, petrolü, yazıları ve inanılmaz girişimleriyle ünlüydü. Carnegie Corporation’a göre, Carnegie’nin kişisel zirve serveti yaklaşık 380 milyon dolar veya bugünün standardına göre yaklaşık 309 milyar dolardı.

Andrew Carnegie, tarihin belki de en etkili hayırseveridir. Parasının çoğunu vermeyi başardı (bazıları bunun% 95’ini tahmin ediyor) – dünya çapında 2.811 kredi veren kütüphane kurdu ve dünyanın en büyük araştırma üniversitelerinden birinin kurulmasına yardım etti.

Steve Jobs

İşiniz, her zaman hayatınızın büyük bir kısmını dolduracaktır. Hayatınızda, neyi ve kimi sevdiğinize iyi karar verin. Çünkü hayatınızın merkezinde sevdiğiniz kişi ve işiniz vardır. O nedenle, hayattan tat almanın tek yolu, yaptığınız işi sevmektir.

Steve Jobs’ın kim olduğunu kesinlikle biliyorsunuzdur. Onun hakkında bilmeyebileceğiniz bir şey ise evlat edinilmiş olmasıdır, ancak bu onun dünyadaki en başarılı insanlardan biri olmasını engellemedi.

Jobs, 1972’de liseden mezun olduğunda, liseden sonraki ilk işlerinden biri bilgisayar şirketi Atari’de teknisyenlik yapmaktı. Bu Steve için büyük bir dönüm noktasıydı.

Jobs, Steve Wozniak’ı bilgisayarları bir araya getirip onları kâr için satmanın iyi bir fikir olacağına ikna etmişti. Kısa süre sonra yaptıkları bilgisayarlardan kar elde etmeye başladıkları için iyi bir fikir gibi görünüyordu ve 1 Nisan 1976’da Apple Computer şirketi, Steve Jobs ve kurucu ortak olarak Steve Wozniak ile kuruldu.

Apple Computer Company’nin kurulmasından sadece 4 yıl sonra, Apple halka açık bir şirket haline geldi ve 1983’te işler John Scully’yi Pepsi-Cola şirketinden uzaklaştırdı. Jobs, büyük bir hızla devam etti ve 1984’te 26 Ocak’ta işler ilk Apple Macintosh’u tanıttı.
Yine de hepsi hoş değildi; Mayıs 1985’te, yönetim kurulu arasındaki bir iç güç mücadelesinin ardından Jobs, Apple bilgisayar şirketinin kontrolünü kaybetti ve zorla işten çıkarıldı.

Steve Jobs daha sonra NeXT isimli iyi işleyen başka bir şirket kurdu. Daha sonra 1986’da 10 milyon dolara daha sonra Pixar Animation olarak adlandırılan “The Graphics Group” u satın aldı. Bir süre sonra, 1996’da Apple bilgisayar şirketi, NeXT şirketini yaklaşık 429 milyon dolara satın alarak Steve işlerini şirketin geçici CEO’su olarak Apple’a geri getirdi. 2000 yılında Apple, Steve Jobs’un şirketin kalıcı CEO’su olacağını kamuoyuna duyurdu.

Steve Jobs’un en ünlü sözlerinden biri, 33 yaşında yaptığı bu alıntıdır. Kaç yaşında olursanız olun, kendine sorması mükemmel bir soru gibi görünüyor.

Son 33 yıldır her sabah aynaya baktım ve kendime sordum:

Bugün hayatımın son günü olsaydı, bugün yapmak üzere olduğum şeyi yapmak ister miydim?

Ve cevap günlerce arka arkaya “Hayır” olduğunda, bir şeyi değiştirmem gerektiğini biliyorum. – Steve Jobs

Henry Ford

Eğer gelecek hakkında düşünmezseniz, asla bir geleceğiniz olmaz.

Ana akım otomobilleri gerçeğe dönüştüren birkaç kişiden biri olan Henry Ford, İngiltere ve İrlanda kökenli bir çiftçi ailesinde doğdu.

Henry Ford, disleksik bir girişimciydi. Bu nedenle, bazı eylemleri ustalaşana kadar defalarca tekrarlardı.

Ergenlik yıllarında babası ona bir saat vermişti, daha sonra sırf tekrar başarılı bir şekilde bir araya getirip getiremeyeceğini görmek için parçalara ayırdı ve yaptı. Daha sonra diğer insanların saatleriyle aynı şeyi yaptı ve sonunda onları da onardı. Henry Ford disleksi olmasına rağmen, bu “engelin” pes etmek için bir neden olmasına izin vermedi.

James F. Flower & Bros ve ayrıca Detroit Dry Dock Company ile çıraklık yaptı. 1891’de otomatik mobil konseptini beğenen Thomas Edison ile tanıştı ve bu nedenle depolarını iki araç üretmek için kullanmasına izin verdi. Ford müteşekkirdi ancak daha sonra kendi şirketini kurdu, böylece arabaları William H. Murphy tarafından desteklenen kendi şartlarına göre inşa edebildi ve 1899’da Detroit Otomobil Şirketi’ni kurdu.

Ancak, üretilen araçlar Ford’un istediği kalite ve hassasiyetten yoksun ve korkunç derecede pahalı olduğundan, bu iş kısa ömürlü oldu. İş battı ama onu durdurmadı. Ford, Cadillac Automobile şirketini kurmaya devam etti.

Satış eksikliği ve yüksek borçlar nedeniyle neredeyse ikinci kez başarısız olduktan sonra, daha fazla ortak işe girdi ve adı Ford Motor Company olarak değiştirildi. Ford Motor Company, 2019’da yaklaşık 156 milyar ABD doları gelir elde etti.

Mark Zuckerberg

“Bence basit bir iş kuralı, ilk önce daha kolay olan şeyleri yaparsanız, aslında çok fazla ilerleme kaydedebilirsiniz.”

Mark Zuckerberg, Facebook, Inc.’in kurucu ortağı olarak bilinir ve yönetim kurulu başkanı, CEO’su ve hakim hissedarı olarak görev yapmaktadır.

Zuckerberg sadece gezegendeki en zengin adamlardan biri değil, aynı zamanda iş hikayesi Hollywood’a ilham veren bir iş insanı… Zuckerberg’in hikayesini anlatan Sosyal Ağ adlı film Hollywood devleri tarafından canlandırıldı.

Zuckerberg, 4 Şubat 2004’te Harvard Üniversitesi’ne devam ederken yurt odasından Facebook’u açtı. Facebook için ilham kaynağının, öğrencilerin Facebook lakabını taktığı “Fotoğraf Adres Defteri” olarak bilinen kendi öğrenci dizinine sahip eski lisesi Phillips Exeter Academy’den geldiği söylendi. Facebook web sitesini geliştirmek isteyen Mark Zuckerberg’e Harvard üniversitesi öğrencileri Dustin Moskovitz ve Chris Hughes da katıldı.

Başlangıç ​​olarak, Facebook herkesin kullanımına açık değildi ve bu nedenle, aşağıdaki gibi rakipler; MySpace ve Bebo, sosyal ağlar açısından açık ara kazananlar gibi görünüyordu. Ancak bu durum, Zuckerberg ve Facebook’un kurucu ortakları, Facebook’u başarılı kılmak için Harvard Üniversitesi’nden ayrıldıklarında kısa süre sonra değişti.

O zamana kadar Facebook, web sitesi için 1 milyondan fazla kullanıcı aldı.

2005 yılında, sermaye girişim şirketi Accel ortakları, daha da gelişmelerine yardımcı olmak için işletmeye 12,7 milyon dolar yatırım yaptı.

Çok geçmeden Facebook’u satın almak isteyen devasa markalar ve şirketler ortaya çıktı. Bununla birlikte, Zuckerberg’in Facebook’u satmadığını biliyoruz ve bazı girişim ortakları yoluna devam etmesine rağmen hala CEO’su.

Jeff Bezos

“Yılda yaptığınız deney sayısını ikiye katlarsanız, yaratıcılığınızı ikiye katlarsınız.”

Jeff Bezos, 1964 doğumludur ve dünyanın en popüler ve tanınmış web sitelerinden/e-ticaret sitelerinden biri olan Amazon.com’un başkanı, CEO’su ve yönetim kurulu başkanıdır. Ayrıca Forbes’e göre dünyanın en zengin milyarderidir.

Jeff Bezos’un annesi Albuquerque New Mexico’da doğduğunda henüz genç bir kızdı, Bezos’un babasıyla sadece bir yıl süren bir evlilik yaptı. Daha sonra Jeff Bezos sadece beş yaşındayken Miguel Bezos ile yeniden evlendi. Aile Teksas’a taşındı ve Miguel, Exxon için bir mühendis oldu. Jeff Bezos, erken yaşta bilimsel projelerle çok ilgilendi ve kardeşlerini yatak odasından uzak tutmak için küçük elektrikli alarmlar kurarak büyük bir belaya girdi. Ebeveynlerini garajını kendi kişisel laboratuvarına dönüştürmeye ikna etti.

Okul ve üniversite yıllarında büyük saygı gördü ve 2008’de Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bilim ve teknoloji alanında fahri doktora unvanı aldı. Jeff Bezos, Princeton Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra bilgisayar bilimleri alanında çalışmak istediğine karar verdi ve Wall Street’te çalışmaya başladı.

1994’te New York’tan Seattle’a ülke çapında bir gezi hakkında bir fikir edindikten sonra Jeff Bezos, Amazon adı verilen bir iş planı ile geldi.

Biraz destek aldı ve o yıl İnternet işini kurdu. Şu anda dünyanın en başarılı e-ticaret sitelerinden biri. Amazon.com’un yaklaşık 280,52 milyar dolarlık geliri bulunuyor.

Kaynak: https://www.incomediary.com/30-most-influential-entrepreneurs-of-all-time-2

Önceki İçerikKişisel Marka Röportajları 6: Prof. Dr. Halil Coşkun
Sonraki İçerikKişisel Markanız için Fotoğraf Çekimi Stratejileri