7 Adımda Kişisel Markanızı Yeniden Canlandırın

Kişisel markanızı yaratmak ya da temellerini oluşturduğunuz marka yolculuğunuzu yeniden canlandırmak için hiçbir zaman geç değildir; tabii siz ertelemeyi bırakmadığınız sürece.

Siz isteseniz de istemeseniz de hayat karşınıza her zaman sizinle aynı fikirlere sahip olan insanları çıkartmayacak. Tanıştığınız kişiler bazen güçlü yanlarınıza odaklanırken, bazen de belki de hiç fark etmediğiniz zayıflıklarınız hakkında konuşacaklar.

Ya da bu yolculukta siz kişisel itibarınızın durumunu fark edeceksiniz ve bu konuyla ilgili aksiyon almaya başlayacaksınız. Yani artık bir şeylerin değişme zamanı geldiğini hissedeceksiniz. Ya da özellikle sürekli değişen teknoloji ve değer yargıları ile kişisel marka kimliğinizin uyumlu olmadığı kanaatine varacak, ve çağın gereksinimlerine yetmediğinizi düşüneceksiniz.

Sebebi ne olursa olsun, kişisel markanızı yenilemeniz her zaman mümkün. Siz sadece ne yapılması gerektiğini iyi bilin ve bu konuda niyetinizi belirtin. Tam da bu sebeple sizin için derlediğimiz adımlarla kişisel markanızı yeniden yaratabilirsiniz.

1. Markanızın Güncelliğini İncelemeye Alın

Kişisel markanızın güncel durumunda sizi tatmin etmeyen faktörler var ve bunları belirlemeniz gerekiyor. İlk olarak kişisel markanızın hangi değerlere sahip olduğunu, hangi misyon ve vizyon ile ilerlemekte olduğunu tekrar gözden geçirin.

Güncel markanızda hangi özelliklerin sizi öne çıkardığı, hangi özelliklerin fark yaratmadığı ve hangilerinin size zarar verdiğini analiz edin. Bu analize değerlerden misyona, sosyal medya kullanımından hitabet yeteneğinize, içeriklerinizden etkinliklere attığınız her adımı düşünebilirsiniz.

2. Fark Yaratacağınız Noktaların Üzerine Gidin

Kişisel markanız popülaritesini yitirmişse ya da artık itibarınızı güçlendirmek konusunda yetersiz kalıyorsa, tekrar fark edilmek ve akıllarda kalmak için bugüne kadar göstermekten çekindiğiniz ve sizi farklı kılan özelliklerinize, ya da pazarda sizi diğerlerinden ayıracağını düşündüğünüz niteliklerinize odaklanırsanız, başarı çok daha hızlı şekilde sizi bulacaktır.

3. Hikayenizi Yeniden Yazın

İnsanların birçok ilgi alanı olabilir ve zaman içerisinde kariyerine yeni bir yön verebilir. Ya da kendini başka bir iş alanında ifade etmek isteyebilir.

Önemli olan kariyerinizde yaptığınız/yapacağınız değişimlerde geçmişinize arkanızı dönmemek ve şu anda olmak istediğiniz konumla arasında bir bağ kurmak. Geçmişte yaptığınız işin şu anki ilgi alanınızla arasındaki bağlantı üzerinden bir hikaye oluşturup, yeni atılacağınız iş hayatında bunu anlatabilirsiniz. Ya da kişisel markanıza getireceğiniz yeniliklerin nasıl zaman içinde şu anki haline evirildiğini geçmişinizi atlamadan, tutarlı şekilde anlatabilirsiniz.

Unutmayın ki kişisel markayı yeniden yazmak personanızı yeniden oluşturmak değildir. Geçmişinizi ve kişiliğinizi silip yeniden yazamazsınız, sadece geliştirebilirsiniz.

Tam da bu noktada hikayeler çok önemlidir. Tanınmak, kitle ile kişisel ve samimi bir bağ kurmak ve akıllarda kalmak için olmazsa olmaz bir adım hikaye oluşturmaktır. Kişisel markanız ve işinizdeki değişimi kişisel ve keyfi sebeplere dayandırmadan daha profesyonelce anlatmak, yeni işiniz ve kişisel markanıza da saygı ve güven duyulmasını sağlayacaktır.

4. İmajınızı ve Marka Görselliğinizi Yenileyin

İmajınız ve markanızın görsel kimliğini yenilemek kişisel markanıza yeni bir soluk getirecektir. Eskinin gölgesi sizi takip etsin istemiyorsanız, imaj değişikliği kesinlikle emek vermeniz gereken bir görev olacaktır.

İmajınız ve marka görselliğinizi hazırlarken, yenilediğiniz kişisel markanızda öne çıkan değerleri ve farklılıklarınızı düşünün, bunlar üzerinden bir görsel kimlik oluşturmaya çalışın. Bu tutarlılığınızı ve profesyonelliğinizi arttıracaktır.

5. Kendinizi Tekrar Tanıtın

Kişisel markanızı yenilediğinizde, hem halihazırda var olan kitlenize kendinizi yeniden tanıtacak hem de yenilenmiş markanızla yeni kitlelere açılacaksınız. Bunlardan ikisi de ayrı çaba ve strateji gerektiren alanlardır.

Kendinizi var olan kitleye tekrar sunarken, korkularınız ve çekincelerinizin sizi durdurmasına izin vermeyin. Unutmayın ki kimse kişisel markanıza sizin verdiğiniz kadar önemi ve dikkati vermiyor ve geçmiş işleriniz kimsenin aklında sizin aklınızda olduğu kadar net ve taze değil. Bu sebeple kendinizi yenilikleriniz ile göstermekten çekinmeyin.

Kişisel markanızı yeni hali ile ortaya koyarken, değerleriniz ve misyonunuzla örtüşen, yeni yeteneklerinizi ve ilgi alanınızı gösterebileceğiniz projeler ya da programlar var mı, bunun üzerine düşünün.

6. Yetkinliğinizi Kanıtlayın

Kişisel markanızı yenilerken; iddianızı da yenilemiş, çağa ayak uydurmuş, belki de yetenekleriniz ve uzmanlık alanınızı da güncelliyor olabilirsiniz. Bu süreçte, ne kadar hikaye anlatsanız, projelere de katılsanız, günün sonunda kendinizi göstermeye başladığınızda iddianızı kanıtlamanız gerekir.

Bu sebeple yeni bir iş alanına giriyorsanız, sunmak istediğiniz yetenekleriniz ya da hizmetlerinizin üstünde çalışıp en iyi hallerine getirmelisiniz. İnsanlar iddia ettiğiniz hizmetin ya da ürünün kalitesini birinci elden tecrübe etmeye başladığında markanızın kalıcılığını ve güvenilirliğini pekiştirmiş olacaksınız.

7. Sosyal Medyayı Etkili Kullanın

Yeni yetkinlik alanınızda ya da yenilediğiniz uzmanlık alanınızda, kendinizi kantlarken sosyal medyanın sunduğu fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Alanınızla ilgili yazacağınız blog içerikleri, makaleler, çekeceğiniz bilgilendirici videolar, uzmanlığınızı pekiştirecek en önemli faktörlerdendir. Aynı zamanda, sosyal medyanın farklı içeriklerini kullanarak kişisel markanızı güncel tutabilir, öne çıkanlarda yer alarak kendinizi kitlenize hatırlatabilirsiniz.

Sosyal medya ile ilgili geçmiş tutumlarınızdan ders almaya bakmalı, sosyal medyanın sürekli gelişen ve yenilenen bir mecra olduğunu unutmamalısınız. Çağın gereksinimlerine ayak uydururken, sosyal medyanın değişen kullanım şekillerine de hakim olmalı, yenilikleri önden fark edip öncü olmaya çalışmalısınız.

Bu sayede yeniden yarattığınız kişisel markanız, hızlıca parlayacak ve ışığını kimse söndüremeyecektir.

Kaynak

https://hbr.org/2011/03/reinventing-your-personal-brand

https://www.forbes.com/sites/forbesagencycouncil/2020/02/18/rebranding-your-personal-brand-easy-steps-to-stage-your-personal-brand-turnaround/#27914c863703

Önceki İçerikKişisel Markanız için Fotoğraf Çekimi Stratejileri
Sonraki İçerikKişisel Markalaşmanın Yol Göstericileri: Kişisel Marka Koçluğu