Kişisel Markalaşmanın Yol Göstericileri: Kişisel Marka Koçluğu

Günümüzde sadece işletmeler değil bireyler de rekabet dünyasında öne çıkabilmek için markalaşmaya ihtiyaç duymaktadır. Bu rekabet ortamı da kişisel markalaşma kavramının ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Kişisel markalaşma, bir bireyin bilgi, beceri ve deneyimlerinden yararlanarak “eşsiz” değerini ortaya çıkarma ve marka haline gelme sürecidir. Kişisel markalaşma ile profesyoneller, gerçek potansiyelini ortaya çıkarabilir. Kişisel markanıza yatırım yapmak, profesyonel anlamda değerinizi artırırken uzmanlık alanınızda otorite kazanmanızı sağlar. Kişisel markanız size güç verir.

Kişisel markalaşma artık bir seçim değil, mükemmelleşmek ve büyümek için bir gerekliliktir. Bu durum ise yeni bir iş alanını ortaya çıkarmıştır: Kişisel Marka Koçluğu!

“Liderlik değişimi ve koçluk basit ama kolay değil.”Marshall Goldsmith

Peki Kişisel Marka Koçluğu Nedir?

Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) kişisel marka koçluğunu “Kişisel ve meslek, potansiyeli maksimize etmek üzere, karşınızdakini daha fazla düşünmeye teşvik ederek, yaratıcı süreçler içine girmesi için ilham veren, müşteri ile koçun iş birliği içinde olduğu bir ilişki” olarak tanımlamaktadır.

Kişisel marka koçluğu, profesyonel isimlerin kişisel markasını keşfetmesini, geliştirmesini ve büyütmesini sağlayan bir alandır. Kişisel marka koçu, bireyin kişisel markasını geliştirmek için bir strateji geliştirilmesini sağlar.

Her insanın aslında bir markaya sahip olduğu doğrudur. İsmimiz markamızı temsil eder. Ancak her insan sahip olduğu değeri görünür bir hale getirmeyi başaramaz. Bu nedenle kişisel marka koçları, kişisel markalaşmada önemli yol göstericilerdir.

Birçok insan, kişisel markalaşma konusunda yardıma ihtiyaç duyar. Özellikle girişimciler, liderler, yöneticiler, ünlüler ve profesyoneller kişisel markalaşmaya en çok ihtiyaç duyan kişilerdir.

Her birimizin benzersiz kişisel bir çağrısı olduğuna ve başarılı olmanın en iyi yolu sevdiğiniz şeyi keşfetmek ve ardından bunu başkalarına sunmanın bir yolunu bulmak olduğuna inandım.” -Oprah Winfrey

Bir Kişisel Marka Koçunun Sahip Olması Gereken Nitelikler

 • Aktif Dinleme Becerisi

Kişisel marka koçlarının iyi birer dinleyici olmaları gerekir. Bu niteliğe sahip olmak, kişisel marka koçunun, müşterinin hikayesini daha iyi anlamasını, satır aralarını okuyabilmesini ve müşterisi hakkında gizli ipuçlarını bulmasını sağlar.

 • İyi Soru Sorma Becerisi

İyi bir koç olarak doğru soruları sorabilmeniz gerekir. Böylelikle size daha fazla bilgi sağlayacak ve netlik kazandıracak sorular sorabilirsiniz. Doğru sorular sormak müşterilerin gereksinimlerini anlamada ve hedefe ulaşmada yardımcı olacaktır.

 • Bağlantı Kurma Becerisi

İyi bir kişisel marka koçu olmak için dikkatle dinlemenin yanı sıra olumlu bir tavır takınarak müşteride güven oluşturmak ve müşteriyle bağlantı kurmak gerekir. Tavırlarınız ve yaklaşımınızla müşterinizi ne kadar önemsediğinizi göstererek iyi bir bağlantı kurabilirsiniz.

 • Yaratıcılık

Kişisel marka koçu olarak iyi fikirler oluşturabilen, yaratıcı, çözüm üretebilen bir kişiliğe sahip olmanız gerekir. Yaratıcılık, müşterinizi markası için daha etkin bir şekilde yönlendirebilmenizi sağlar.

 • Yargılayıcı Olmamak

Bir koçun yargılayıcı olmaması başarısı için en önemli faktörlerden biridir. Marka bilinci yaratmak ve kişisel markalaşmada başarıya ulaşmak için müşterinizi anlamaya çalışın.

 • Etik ve Profesyonellik

Uzman bir kişisel marka koçu olmak istiyorsanız etiğe aykırı davranmamalısınız. Bir koç olarak, bir dizi standardı ve profesyonelliği takip etmelisiniz.

 • Aksiyon Becerisi

Kişisel marka koçu olarak bir müşteriyi yönlendirirken her adımınız bir aksiyon olacaktır. Bu nedenle strateji ve eylem planı yapabilme, geliştirici olma ve görevlendirme konusunda bilgili ve yetenekli olmanız gerekir.

İnsanlar sizin hakkınızda ne söylendiğine bakmazlar. Hatta sizin ne söylediğinize de bakmazlar. Sizin ne inşa ettiğinize bakarlar.” –Mark Zuckerberg

Kişisel Markanızı Oluştururken Neden Profesyonel Yardım Almalısınız?

 • Kişisel markanızı yönetirken bir uzman ile çalışarak hem kişisel hem de profesyonel yaşamınızda karşılaştığınız sorunlara kalıcı ve etkili çözümler üretme imkânı bulabilirsiniz.
 • Profesyonel danışmanlık aldığınız takdirde olaylara, tarafsız ve bağımsız olarak bakabilirsiniz böylece bireysel ve profesyonel yaşamınızın gelişim sürecinde bir lider olarak değişiminizi yönlendirebilirsiniz.
 • Alacağınız profesyonel yardım ile kişisel markalaşmanız açısından öncelikli konularınızın belirlenmesinde size yardımcı olur.
 • Uzmanınız, lider olarak yaşayacağınız olası krizlerde sizi destekleyerek, yaşadığınız sorunlarınızı çözmek için doğru metotları uygulayabilmeniz için size yol gösterir.
 • Hedefinizi belirlerken yardımcı olur.
 • Size liderlik veya beceri kursları, yardım kılavuzları vb. materyalleri göstererek yeni öğrenme kaynaklarına yönlendirir.
 • Uzmanınız sizi anlamaya çalışarak, davranışlarınızı ve becerilerinizi analiz etmenize yardımcı olur.
 • Uzmanınız marka bilincinizi oluşturarak, imajınızı ve itibarınızı geliştirmenize yardımcı olur.
 • Öz farkındalık ile bireysel performansınız ve üretkenliğinizin artmasına yardımcı olur.
 • Optimum sonuçlar üretmek için müşterileri ve projeleri yönetmenize yardımcı olur.
 • Yaptığınız işlerin müşterileriniz tarafından dikkat çekmesine yardımcı olur.
 • İşletmenizde ortaya çıkan sorunları çözebilmenize destek olur
 • Markanızın ve şirketinizin büyümesinde marka koçları size yardımcı olur
 • Güçlü bir marka oluşturmanıza yardımcı olur.
 • Etkili bir pazarlama planı geliştirmenize yardımcı olur.
 • Ölçülebilir hedeflerle net bir iş planı hazırlamanız için yardımcı olur.
Önceki İçerik7 Adımda Kişisel Markanızı Yeniden Canlandırın
Sonraki İçerikİnsanları Etkilemek İçin İhtiyacınız Olan 10 Özellik