Başarılı bir “Hakkımızda” Sayfası ve Genel Nitelikleri

kişisel marka - Başarılı bir ‘’Hakkımızda’’ Sayfası ve Genel Nitelikleri

Bir şirket ya da marka ile ilgili ön fikir oluşturmak için başvurulan ilk yer “Hakkımda” sayfası olmaktadır. Bu bilincin farkında olan bir marka, web sitesi düzenlemesini de bu doğrultuda gerçekleştirecektir. Markanızın başlangıç ve yükseliş serüveninde taşıyacağınız bu rozet, sizi en iyi şekilde yansıtmalıdır. Müşterileri çekici bir güç oluşturduğu zaman potansiyel kitle gücünü arttıracaktır.

Sayfanın markaya olan etkisi çoğu zaman keskin ve anlıktır. Markanın sunduğu hizmetten yararlanmak isteyen müşteriyi firmaya kazandırabilir ya da vazgeçmesine neden olabilir. Yazının içerisinde geçen herhangi bir yanlış ifade müşterinin güvenini kaybetmeye yetecektir. Dolayısıyla firmanın imajını belirleyen bu sayfaya gereken önem verilmeli, belirli kriterlere özen gösterilmelidir.  Aksi takdirde amatör bir izlenim oluşturacak, markanın itibar kaybetmesine neden olacaktır.

Amaç ve Hizmete Odaklanmalıdır

Hakkımızda sayfasının genel amacı, markayı ve sunduğu hizmeti etkileyici bir dil ile tanıtmaktır. Bu aşamada konudan sapmamak ve amaca odaklanmak önem kazanır. Önemli olan kişisel bilgiler değil, markanın edindiği deneyimler ve müşterilerle geliştirdiği ilişkilerdir. Markanın sektördeki geçmişinden bahsedilir ve müşteri memnuniyeti konusundaki deneyimler aktarılır. Markanın vizyonu, misyonu ve hizmet detayları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olan müşteri, karar aşamasına geçer.

Vizyon ve misyon belirleme aşamasında gerçekçi olmak gereklidir. Kopyalanmış cümleleri kullanmak markanızın değer kaybetmesine yol açacaktır. Müşterinin güvenini kazanabilmek için gerçekçi, özgün ve tutarlı olunmalıdır. Kendini aşma çabası olan ve daima en iyi olmayı hedefleyen bir marka izlenimi verilmelidir. Ancak rakipler hakkında olumsuz cümlelere yer verilmemeli, saygısız bir üslup kullanılmamalıdır. Kendini doğru şekilde tanıtabilme yetisinden yoksun bir marka, sektörde de aradığı saygınlığı bulamayacaktır.

Hedef Kitleyi ve İhtiyaçlarını Tanımalıdır

İyi bir marka ve başarılı bir hakkımızda sayfası, müşterilerinin sorusuna yanıt verecek niteliktedir. Dolayısıyla sunulan hizmetin müşteriyi ilgilendiren boyutu aktarılmalıdır. Gereksiz ayrıntılardan uzak kalınmalı, müşteri için anahtar nitelikte olacak kelimeler kullanılmalıdır. Güven problemini ortadan kaldıracak bilgi ve deneyimler ile marka değeri hissettirilmelidir. Tüm bu kriterleri başarılı bir şekilde uygulamak, müşteriyi tanımak ile doğru orantılıdır.

Dikkat Çekicidir Olmalıdır

Rastgele girişlerde ya da kısıtlı zamanlarda müşteriyi sayfada tutmak oldukça zordur. Çoğu zaman düz bir metni okumak insanlara sıkıcı gelebilir. Bu durumda kısa sürede onları hizmetinizle tanıştırmaya ikna etmeniz gerekecektir. Sayfada somut örneklerden yararlanarak görsel kullanmak yeterli olabilir. Bunun yanı sıra marka serüveninizi ilginç bir hikayeye dönüştürebilirsiniz. Mizah içeren samimi cümleler ya da yaşam deneyimleri de sayfayı özgün bir hale getirecektir. Asıl unsurun samimiyet ve güven olduğu unutulmamalıdır.

SEO Anahtar Kelimeler Kullanılmalıdır

Müşterileri siteye yönlendiren genellikle Google, Yandex gibi arama motorları olmaktadır. İhtiyaçları doğrultusunda markanıza yönlendirilen müşteriler, arama sırasında belli kelimeleri kullanmaktadır. Bu kelimeler ise sizin anahtar kelimelerinizi oluşturacaktır. Arama listesinde en çok aranan kelimeleri metne yerleştirmek sizi daha kolay ulaşılır hale getirir.  Dolayısıyla SEO alanında uzman bir görüşten yardım alınmalı, teknik detaylara dikkat edilmelidir.  “Hakkımızda” yazınız ne kadar nitelikli olursa olsun kitlenin yönlendirmesine ihtiyaç duyacaktır.

Farkınızı Yansıtmalıdır

Nitelikli bir hakkımızda yazısının en belirgin özelliği, sizi diğerlerinden ayırt etmesidir. Dolayısıyla hizmetinizi tanımalı, öne çıkan asıl özelliklerinizi keşfetmeniz gerekir. Keşfedilen farklılıklar, hazırlanan yazının ana noktasını oluşturmalıdır. Markayı tercih etmenin müşteriye kazandıracakları metin arasına yerleştirilmelidir. Hizmetinize olan inanç ve sevgi hissettirilmelidir. Sizi özel hale getirecek bu detaylar, marka değerinizi de arttıracaktır. “Neden Biz?” başlığı altında müşteriyi tatmin edici cevaplar verilmelidir.

Anında Ulaşılabilir Olmak

Müşteri, istediği her an size ulaşabileceğinin bilincinde olmalıdır. Sunulan hizmetin hızlı olması her marka için tercih edilme nedenlerinden biridir. Dolayısıyla metin sonunda güncel iletişim bilgileri olmalıdır. Soruları hızlı ve açıklayıcı şekilde cevaplandırılmalıdır. Buna ek olarak mesaj kutusu konularak daha dikkat çekici bir sayfa haline getirilebilir.

Profesyonel Yardım Almak

Markayı temsil rolünü üstlenecek bir yazı için profesyonel yardım alınabilir. SEO ve dil bilgisi alanında deneyim kazanmış biri ile çalışılmalıdır. Bu konuda deneyimli bir kalemden yararlanmak, endişelerinizi de azaltacaktır. Öncesinde bahsedilmesi gereken tüm ayrıntıları not alarak editöre iletmeli, markanın eksiksiz bir şekilde tanıtımı sağlanmalıdır. Bahsetmek istediğiniz tecrübeler, editör yardımı ile etkileyici bir hikayeye dönüştürülebilir. Süreç boyunca fikir alışverişi yapılmalı, metnin son hali kontrol edilerek marka ile özdeşleştirilebilmelidir.

 

 

Önceki İçerikKişisel Markada Dünyaca Ün Kazanmış Başarı Hikayeleri
Sonraki İçerikSosyal Medya ve Web Siteleri İçin İçerik Oluşturma Taktikleri