Kişisel Markada Dünyaca Ün Kazanmış Başarı Hikayeleri

kişisel marka - Kişisel Markada Dünyaca Ün Kazanmış Başarı Hikayeleri

Kişisel marka oluşturmak; özveri, doğru strateji ve içsel zenginlik gerektiren uzun bir serüvendir. Bu serüveni başarı ile tamamlayıp zirveye tırmananlar ise dünya çapında isimlerini duyurmuşlardır. Rekabet dünyasında öne çıkmak ve farkınızı yansıtmak istiyorsanız onların motivasyon verici hikayelerinden yararlanın. İnanan ve pes etmeyen herkes için başarının mümkün olduğunu fark edeceksiniz.

Marka sürecini tamamladığınız zaman birçok sektör için referans haline geleceksiniz. Bu da size ihtiyaç duyulmasına yetecektir. Kişisel ve mesleki olarak yükselmenin anahtarı olan bu kavramın sonuçlarını iyi değerlendirin ve hemen başlayın. Başarılı isimlerin hikayeleri size güç verecek, devam etmeniz için gereken gücü toplamanıza yardımcı olacaktır.

Seth Godin

Pazarlama sektörünü temsilcilerden biri olan Seth Godin, modern ve global yaşamın en önemli isimlerinden biridir. Pazarlama gücü ve yönetim uzmanlığı gibi konularda lider olmayı başarmış, birçok önemli fikrin altına imza atmıştır. Donanım ve içerik bakımından kaliteli kitabı ile büyük bir kitleye sesini duyurmakta, aynı zamanda internet aracılığı ile güncel bilgiler yayınlamaktadır.

Onun başarısının en önemli sırrı, hiçbir teknik detaya bağlı kalmıyor olmaktır. Sadece insanları derinlemesine anlamaya çalışır, problemlerini tespit eder. Analiz ve yorumlama gücünü kullanarak özgün stratejiler geliştirir. Deneme-yanılma yöntemiyle yaptığı keşifleri cömertçe kitlesine sunmaktadır. Pazarlama sektörünün öncü ismi olmakla beraber sosyal medyadaki popülaritesiyle de konuşulmaktadır.

Sadece kişisel markası ile bu başarıya ulaşan Seth Godin’i örnek almak istiyorsanız sadece farklı düşünmek ve özgün düşünceler üretebilmek yetecektir.

Michelle Obama

Kişisel markasını oluşturmayı başarmış bu ismi oldukça tanıdık bulacaksınız. Üstelik bunu yaparken devlet başkanı olan eşinin statüsünden yararlanmadığına emin olabilirsiniz. Markasını hazır olan bir mevki ile değil tamamen kendi bireysel zenginlikleri ve özgün düşünceleri ile geliştirmiştir. Başlangıç aşamasında onun deneyimlerinden yararlanabilir, kılavuz rolü üstlenmesine izin verebilirsiniz.

Michelle Obama bu süreçte, marka stratejilerinin en temel unsurunu kullandı: Samimiyet ve içtenlik. Kitlesine bu yakınlığı hissettirdiği zaman hızla değer kazanmaya başladı. Üstelik bu samimiyeti içi boş bir şekilde sunmadı. Eğitim, sağlık ve kadın hakları konusunda çeşitli ilkeler oluşturdu ve yol gösterici bir rol oynadı. Samimiyet ile sunulan değer ve ilkelerin yanı sıra özgün bir içerik ona başarı basamaklarını tırmandırdı. Aksi takdirde sadece eşinin statüsünden yararlanacak, bireysel olarak marka kazanımı elde edemeyecekti. Şu an ise akla ilkelerini getiriyor, kitlelere örnek olabilme potansiyelini taşıyor.

Tim Ferries

The Hour Hour Work Week” kitabı ile dünya çapında yankı uyandıran ve milyonlara ulaşmayı başlayan Tim Ferries’in sırrı ise en çok merak edilenler arasındadır. Oysa onun başarısının sırrı da karmaşık tekniklerden geçmiyor. Sadece zamanı disiplinli kullandı ve girişimlik alanında özgün fikirler ortaya attı. Üretici ve lider yönünü öne çıkararak kendi markasına değer kazandırdı. İçsel zenginliklerinin farkındaydı ve bunları en etkili şekilde kullandı. Tim Ferries’in deneyimlerinden yararlanmak ve ana fikir edinmek istiyorsanız işe kendinizi tanımakla başlayın. Böylece siz de ayırt edici özelliklerinizi üretim gücü olarak kullanabilirsiniz.

Joost De Valk

Başarısı ile adından söz ettirmeyi başaran bu ünlü isim hem kişisel marka hem de profesyonel alanda yankı uyandırmaktadır. En yaygın içerik kanallarından biri olan WordPress’de vakit geçiriyorsanız bu ismi tanıyor olmanız muhtemeldir. Çünkü en kullanışlı eklentilerinden birine kaynak rolünü üstlendi. Organik trafiği hızlandırmak için gerekli olan tüm SEO kriterlerini Yoast Seo uygulamasında buluşturdu ve basit ara yüz geliştirdi. Sadece sade ve anlaşılabilir olma gücü ile global kitleye ulaşabilme başarısını elde etti. Kişisel markasına kazandırdığı gücü eklentisine de yansıtarak gelişimini sürdürmektedir.

Joast De Valk, tüm başarıların ortak sırrını da maksimum düzeyde kullandı: Samimiyet ve neşe. Tüm web sitelerine hizmet sunarak milyonlarca kişiye  hitap eden Yoast ekibi, birçok komik karikatür ve animasyonu da kullanıcılarına sunmaktadır. Böylece kişisel markasına kazandırdığı pozitif enerjiyi, eklenti özelliklerine de katmış olmaktadır. Joost De Valk deneyiminden öğrendiğiniz bir şey olacaksa o da, her şeyin sırayla gerçekleşmesine lüzum olmadığıdır. Doğru anı yakaladığınız zaman başarı merdivenlerini aniden tırmanabilirsiniz. Yeter ki kişisel markanıza üretkenlik ve doğallık gibi değerleri ilk aşamada kazandırın.

Neil Patel

Dünyanın en büyük şirketlerine kuruculuk yapan ve milyonlarca dolar kazanan Neil Patel, motivasyon içerikli makaleler yayınlamaya devam ediyor. Onun başarı mottosu ise farklı ve şaşırtıcı: Sahtelik. İlk aşamada doğallığı geri planda bırakarak denenmemiş bir yol seçen bu isim, başarı serüveni ile insanları güldürmeyi başarıyor. Tekniğinin adı ise “balon tekniği” olarak biliniyor. Neil Patel, bu ilgi çekici hikayesinde başlangıçta hiçbir serveti olmamasına rağmen Ferrari satın aldığını açıklıyor. Bu deneyim pek güvenilir gözükmese de  “Olduğunuz yere gerçekten ulaşana kadar ulaşmış gibi yapın.” ana fikrini sunuyor. Ancak pazarlama sektöründe  kalıcı yer edinmenin ana kriterlerinden birinin de güven olduğu unutulmamalıdır.

Chris Lema

Sosyal medyada kişisel marka oluşturmayı başarmış bu isim, iş sektöründe de birçok başarıya imza atıyor. Yenilikleri ve farklı düşünceleri ile sıkça adından söz ettirdiğini söyleyebiliriz. Uzmanlık alanı ise dijital pazarlama ve WordPress ile ilgili konuları kapsıyor. Yetkin tecrübesinden dolayı oluşturduğu kitle, birçok şirkete referans olmasına olanak sağlıyor. Markası ile reklam gücünü elde etmiş olan bu isim, tanıtım alanında da önemli bir rol oynuyor.

Sunduğu videolar ve oluşturduğu özgün içerikler ile kitlesinin saygınlığını kazandırmaktadır. “Eylemsiz umut strateji değildir.” Cümlesi en önemli sloganlarından biridir. Yaptığı başarı konuşmalarının ardında özenli bir çalışma ve üretken bir düşünme tarzı olduğunu görebilirsiniz. Chris Lema’nın başarı serüveninden yararlanmak istiyorsanız kitlenizi tanıyın ve onlara yönelik hikayeler oluşturun. Gerçekle bağdaştırılan ve yenilik sunan hikayeler, kitlenizi bağlayıcı bir güç oluşturacaktır.

Joan Boluda

Joan Boluda için çevrimiçi dünyanın en başarılı isimlerinden biri diyebiliriz. Gerçekleştirdiği tüm başarıların temelini ise azim ve motivasyon oluşturuyor. Pazarlama dünyanın tüm stratejilerini fark eden ve bunları markasına başarı ile uygulayan özgün bir kimlik sunmaktadır. Yeniliklere açık bir şekilde cesurca yaptığı girişimler, fark edilmesini sağladı. Konuşmacı kimliği ile sahne gücünü de etkili bir şekilde kullanmakta, global bir kitleye ulaşmaktadır. Geçtiği yolları kalıcı hale getirmek ve kitlesine faydalı bir içerik sunabilmek amacıyla danışmanlık yapıyor, videolar yayınlıyor ve samimiyet ölçekli içerikler oluşturuyor. Çalışmaktan yılmayan ve denemekten vazgeçmeyen Joan Boluda sizin için zengin bir motivasyon kaynağı olacaktır.

Tüm bu deneyimlerden yararlanarak ortak bir sonuca ulaşabiliriz. Görüldüğü üzere dünya çapında başarı kazanmak ve kişisel marka deneyimi edinmek basit sırlara dayanmaktadır. Bunun için azim, cesaret, motivasyon ve çaba gibi içsel güce dayanan değerler yeterli olacaktır. Kendi gücünüzden yararlandığınız zaman kişisel markanızın kaynağı da daha sağlam olacaktır. Farklı kişileri örnek alın ve deneyimlerinden ders alın. Ancak onlar gibi olmak yerine kendi yolunuzu çizmeye çalışın. Aksi takdirde üretkenlik ve özgünlük gücünüzün azalmasına neden olabilirsiniz. Başarısızlıkların tecrübe olduğunu unutmayın ve her yenilgide tekrar deneyin. Doğru bir hedefiniz ve bunu sağlayacak motivasyonunuz varsa yolun yarısını tamamlamış sayılırsınız.

Kaynak: https://neliosoftware.com/blog/personal-branding/

.

Önceki İçerikKişisel Marka Oluşturma Aşamaları
Sonraki İçerikSosyal Medya Fenomenleri İçin Kişisel Markalama