Sosyal Medya Fenomenleri İçin Kişisel Markalama

kişisel marka - Sosyal Medya Fenomenleri İçin Kişisel Markalama

Sosyal medya ağında oluşan rekabet ortamı ekonomist ve uzmanlar tarafından değerlendirilmektedir. Burada öne çıkmak ve “başarılı” olarak tanımlanmak için belirlenen kilit unsurlar da değişen süreç içinde analiz edilmektedir. Dengelerin hızla değiştiği bir ortamda sağlam bir yer edinebilmek amacıyla oluşan yönelimler dikkat çekmektedir. Bu bağlamda kişisel marka kavramının önem kazanması ve farklı stratejilerin ortaya atılması ilgiyi “kişisellik” üzerinde yoğunlaştırmaktadır.

Sosyal Medya Fenomenleri İçin Kişisel Markalama Neden Gereklidir?

Fenomenlik ile kişisel marka kavramları aslında amaç ve yönelim bağlamında birbiri ile kesişmektedir. Fenomen sosyal medya ve popüler dünyada “farklılıkları ile öne çıkan, hayranlık uyandıran” anlamlarına gelir. Kişisel marka kavramının anlam boyutlarına baktığımızda ise  yine algısal farklılık oluşturmanın önemi göze çarpar. Dolayısıyla birbirini tamamlayacak ve birbirine ulaştıracak bu iki kavramı bünyenizde toplamak size maksimum değer kazandıracaktır.

Kişisel marka edinmeden fenomen olarak ağda yer almanın hiçbir önemi kalmayacaktır. Böyle bir görünüm sergilense dahi geçici ve balon fenomenlikten bahsedilebilir. Herhangi bir değişim ya da yenilenen bir trend ile unutulmaya yüz tutacaktır. Kitleleri ona bağlayan gerçek bir sebep olmadığı takdirde sağlam bir temel edinemez. Çağdaş ve popüler dünyanın en önemli alt yapılarından birinde yer edinmek, gelecek için de güven sağlayacaktır. Dolayısıyla her fenomen, kişisel markasını değerli ve vazgeçilemez hale getirmek için çaba göstermelidir.

Sosyal Medya Fenomenleri İçin Kişisel Markalamanın Ekonomik Boyutu

Ağ ekonomisini değerlendiren uzmanlar, kişisel markalamanın kişisel pozisyonu da doğrudan etkilediğini vurgulamaktadır. Marka bilinci her sektörde aşılanmaya başlamış, bireysel kimliklere dahi etki eder boyuta gelmiştir. Özellikle sosyal medya içinde bulundukları dünyanın ekonomi anlayışını bilmeli, yönelimlerini de buna göre belirlemelidir. Becerisi ve özgün yanları ile ortaya çıkarak kalıcı kitle edinen her fenomen, ekonomik anlamda da büyük karlar sağlayacaktır.

Pazarlama dünyasının reklam gücü, sosyal ağlar üzerine yoğunlaşmış durumdadır. Uzmanlar kitlelere ulaşabilmek için gerekli olan “kişiselleştirme” metotlarından bahsetmekte, “influencer” kavramı günden güne önem kazanmaktadır. Kişisel markanızı değerli hale getirdiğinizde size güvenen bir kitleyi arkanıza alacak, reklam gücünü yönlendirerek gelir elde eden bir konuma geleceksiniz. Kendinize kişisel stratejiler belirlemek ve özgün ağ dünyasının sınırlarını keşfetmek sizi hedefe yönlendirecektir.

Dijital Benliğinizi Genişletin ve Değer Katın

Sosyal medya fenomeni için dijital benlik kavramı, farklı boyutlardan değerlendirilmelidir. Ağ platformlarında oluşturulan benlik, kişisel marka oluşumunu da yönlendirecektir. Dolayısıyla her adım temkinli atılmalı, kitlelere yönelim içerik sunulmalıdır. Farklı platformlarda yer almak ancak tek bir odak noktası belirlemek bu anlamda faydalı olabilir. Rastgele amaçlar doğrultusunda platformda bulunmak, size duyulan ihtiyaç oranını da azaltacaktır.

Marka ve fenomenlik sürecinizde denemeyi ve keşfetmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Unutmamalısınız ki aslında herkes kişisel marka değerine sahiptir. Önemli olan bunu ortaya çıkarmak ve doğru şekilde sunabilmektir. Kendinizi doğru şekilde sunmayı başardığınız zaman edindiğiniz kitle marka sürecinde de size destek olacaktır. En etkili yöntem ise kendi kendinize değer katmak ve kendinizi pazarlama sektöründe de aranır hale getirmektir. Öne çıkan özelliklerinizi fark edilir derecede zenginleştin.

Ağ İş Birliğine Önem Verin

Kişisel marka deneyiminde başarılı diğer fenomenler ile birliği yapmak sizi daha görünür hale getirecektir. Fikirleriniz hakkında beyin fırtınası yapın ve onların stratejilerini değerlendirin. Özgün fikirler oluşturabilmek için var olan fikirleri değerlendirmenin olumlu getirileri olacaktır. Üstelik kitleler arasında etkileşim sağlayacak, karşılıklı olarak kâr sağlamanıza neden olacaktır.

İçeriğinizin Marka Değerinizi Arttırmasını Sağlayın

Dikkat çekmek, ilgi ve beğeni kazanmak çoğu zaman bir fenomenin ilk amacı olabilir. Ancak ağda kalıcı bir değer oluşturabilmek için bu kişisel marka ile beraber yürütülmelidir. Sadece dikkat çekmeyi amaçlayan içerikler başlangıçta amacına ulaşabilir ancak size uzun vadede kar sağlamayacaktır. Marka değer ve ilkelerinizi belirleyin, tüm içeriklerinizi bu süzgeçten geçirin. Marka değeriniz ile çelişmeyen içerikler aynı zamanda tutarlı görünmenizi sağlayacaktır.

Marka değerinizi arttırmak için profesyonel yanınızı öne çıkartın. Sadece eğlence amaçlı paylaşımlar yapıyor olsanız dahi gelişmiş teknolojiyi kullanma becerisi sizi farklı gösterecektir. Özgün tasarımlar, farklı programlar ve dikkat çekici düzenlemeler size destek olabilir. Bu konuda herhangi bir bilginiz yoksa uzman yardımı alabilirsiniz. Önem verdiğiniz noktada ayrıntılara dikkat ederseniz temeliniz de sağlam bir şekilde biçimlenecektir.

Samimiyet Çizginizi Belirleyin

Marka algısı uyandıran sosyal medya fenomeni için temel amaçlardan biri saygı uyandırmak ve hayranlık kazanmaktır. Bu etkiyi gösterebilmek için çizgisini korumalı, kitlesine karşı dengeli davranmalıdır. Fazla samimi ya da fazla resmi bir duruş eleştirilmenize yol açacaktır. Hem içerik hem de etkileşimlerinizde içten ve saygılı bir profil sergilemeniz ideal olacaktır. Aldığınız mesajlara karşılık verirken bu üslubu kullanın, hızlı ve açık dönütler verin. İstenmeyen eleştirilere maruz kaldığınızda sağduyulu davranın ve genellikle görmezden gelin. Olumsuz durumlarla gereksiz yere savaşmak, performansınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

Mizahtan Yararlanın

İnsanların büyük çoğunluğu keyifli vakit geçirmek ve günlük hayatın stresinden uzaklaşmak için sosyal medya kullanır. Kitlenize sunduğunuz içerik her ne olursa olsun dengeli miktarda mizah kullanın. Büyük şirket ve profesyonellerin dahi sayfalarında bunu yaptıklarına sıkça rastlayabilirsiniz. Onların bu beklentilerine cevap verdiğiniz düzeyde ilgi kazanırsınız. Mizahtan yararlanıyor olmak aynı zamanda insanlarla aranızda duygusal bağ oluşmasına neden olacaktır. Bu da rekabet sahasında sizi daha güçlü bir konuma getirir. Samimiyet çizginizi ve asıl amacınızı koruyarak yapacağınız kaliteli mizah, marka değerinizi de yüksek ölçüde olumlu etkiler.

Kararlı Olun ve Odak Noktanızı Değiştirmeyin

Sağlam bir kişisel marka edindiğiniz zaman ağdaki yeriniz hakkında endişelenmenize gerek kalmayacaktır. Dengeler süreç içinde aleyhinize olacak şekilde değişebilir. Bu duruma karşı hazırlıklı olun ve sağlam adımlar atmaya özen gösterin. Değişime adapte olacak şekilde kendinizi güncelleyebilirsiniz ancak amacınızdan saptığınız zaman kalıcı olarak güven kaybedebilirsiniz. Odak noktanızı ve sizi siz yapan farklı yönleri her durumda korumaya özen gösterin.

KAYNAK:  https://www.researchgate.net/publication/321253014_Selfie_and_personal_branding_phenomena_in_the_context_of_the_network_economy_A_literature_review

Önceki İçerikKişisel Markada Dünyaca Ün Kazanmış Başarı Hikayeleri
Sonraki İçerikSosyal Medya ve Web Siteleri İçin İçerik Oluşturma Taktikleri