Doktorlar İçin Kişisel Marka Yolculuğunun Önemi

Günümüz dijital ekosisteminde kişisel marka her profesyonel için bir gereksinim haline gelmektedir. Bir hikayesi olan, bilgi ve deneyimini paylaşmak isteyen her profesyonel güçlü bir kişisel markaya sahip olmalıdır. Her alanda olduğu gibi kişisel markanın önemi doktorlar için de geçerlidir.

Teknolojik gelişmeler ve dijitalleşme giderek daha çok hastayı, bir hastalıkla veya doktorla ilgili çevrimiçi kaynak araştırmaya yöneltiyor. Araştırmalar gösteriyor ki hastaların %77’si sağlık hizmetleri konusunda arayışına çevrimiçi olarak başlıyor. Kişisel web siteleri, bloglar, inceleme siteleri ve listeler, hastalara sizin hakkınızda bir fikir veriyor. Bu nedenle ne kadar deneyimli ve alanında uzman bir doktor olursanız olun kişisel marka olmanız her zamankinden daha da önemli.

Günümüzde, küresel anlamda kişisel marka olmuş doktorları sıklıkla görüyoruz. Özel olarak ilgilenmese bile birçok insan bu doktorları bilir. Çünkü medya, haberler ve özel içeriklerde sık sık bu doktorların görüşlerine yer verir. Örneğin Dr. Mehmet Öz, her zaman görüşüne yer verilen önemli bir tıp otoritesi ve düşünce lideri haline gelmiştir. Onu ve kişisel markasını bu kadar başarılı kılan şey dijital dünyaya başarılı bir şekilde adapte olmasıdır. Sosyal medya, web sitesi ve diğer kanallardan hastalara ulaşarak onları bilgilendirmekte olan Dr. Öz, bu sayede kendi TV şovuna sahip bir marka olmuştur.

Genel olarak bir kişisel markalama sürecinde önemli olan adımlar doktorlar için de oldukça önemlidir. Güçlü bir Google görünümü, kişisel web sitesi ve sosyal medya hesapları, kaliteli ve bilgilendirici içerikler…

Hepsi kişisel markanızı güçlendirecek ve itibarınızı olumlu etkileyecek faktörlerdir. Peki bir doktor olarak neden güçlü bir kişisel markaya sahip olmalısınız?

Görünürlük Kazanma ve Tanınma

Kişisel markalama sürecinde dikkat edilmesi gereken ilk şey çevrimiçi alanlarda görünür olmaktır. Kişisel bir web sitesine sahip olmak, LinkedIn, Instagram, Facebook gibi sosyal ağları aktif olarak kullanmak bu sürecin vazgeçilmez parçalarıdır. Çevrimiçi alanlarda aktif bir kişisel marka olduğunuzda daha çok insana erişebilen ve daha çok insan tarafından tanınan biri haline gelirsiniz. Bir doktor olarak kişisel marka olmanız, hem potansiyel hastalarınızın sizi bulma ve tercih etme ihtimalini arttırır hem de sizin mesleğinizdeki konumunuzu güçlendirir. Bu sayede basında yer alma, konferans ve etkinliklere konuşmacı olarak katılma ihtimaliniz de artar.

Uzmanlık Alanında Otorite Haline Gelme

Kişisel marka olmak bir doktor olarak sizi alanınızda en yukarılara taşır. Bilgi ve deneyiminizi paylaşmak potansiyel hastalarınıza güven verirken kendinizi öne çıkarma imkanı da sunar. Bunun en iyi yolu ise içerik pazarlamasıdır. Üreteceğiniz bilgilendirici içerik ve makaleler markanızı daha üstün bir konuma yerleştirecektir. Günümüzde hastalar, araştırdıkları operasyonla veya uygulamayla ilgili güçlü bir içerik veya referans (testimonial) bulamıyorsa tercihini değiştirebiliyor.  Web sitesi ve sosyal ağlarınızda paylaşacağınız bilgilendirici içerik ve makaleler sizi eğitici bir kaynak olarak konumlandıracaktır. Bu sayede alanınızdaki derin bilginizi gösterebilirsiniz.

Güvenilirlik ve İtibar Artırma

Güçlü bir kişisel marka olduğunuzda potansiyel hastalarınızın güvenini kolayca kazanabilirsiniz. Güven, özellikle doktorlar için önemli bir faktördür. Kişisel markanız da bu güveni inşa etmek için bir yol sunar. Böylece hasta talebinde büyüm miktarda artış gözlemleyebilirsiniz.

Kişisel markanızın yeni hastalarınızla bir diğer ilişkisi hastalarla iki yönlü iletişim imkanı sağlamasıdır. Kişisel marka sürecinde web siteye ve sosyal ağlara sahip olmanın önemini biliyoruz. Bu kanallar aracılığıyla hastaların sorularını yanıtlayabilir ve onları bilgilendirebilirsiniz.

Mevcut Hastalarla İlişki

Kişisel markanızı inşa ettiğiniz kanallar yeni hastalarla iletişim kurmanızı sağlarken mevcut hastalarınızla olan ilişkinizi de güçlendirebilir. Mevcut hastalarınızın içeriklerinize yapacağı yorumlar, beğeniler ve paylaşımlar imajınızı ve itibarınızı pozitif olarak etkileyecektir. Ayrıca hastalarınızın sizinle ilgili paylaşımlar yapması hem görünürlüğünüzde hem de yeni hasta talebinize artışa sebep olacaktır.

Rekabet Ortamında Öne Çıkma

Her disiplinde olduğu gibi doktorlar için de rekabetçi bir ortam olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar eğitimli ve deneyimli olsanız da sizin gibi birçok doktor arasından sıyrılmanız zor olacaktır. Bu durumda size avantaj sağlayacak şey kişisel markanızdır. Çevrimiçi ortamlarda görünür olmak, bilgilendirici içerikler paylaşmak, hastalarla iletişimde olmak ve hasta görüşlerine yer vermek, potansiyel hastalarınızın kararını etkileyecek en önemli faktörü inşa edecektir: Kişisel markanızı…

Bir doktor olarak kişisel marka olmak size birçok avantaj sağlar. Peki nasıl kişisel marka olacaksınız? İşte birkaç ipucu…

  • Kişisel bir web sitesine sahip olun. Böylelikle hikayenizi, uzmanlığınızı ve makalelerinizi yayınlayabileceğiniz bir ortama sahip olabilirsiniz.
  • Sosyal medya platformlarında profesyonel hesaplar açın veya var olan hesaplarınızı profesyonelleştirin. Bunun ilk adımı profesyonel bir fotoğraf yüklemektir. Hesaplarınızda uzmanlığınızla ilgili bilgilere ve iletişim bilgilerinize yer verebilirsiniz.
  • Eğitici içerikler üretin ve sık sık paylaşın. Bir doktor olarak alanınızla ilgili merak edilen birçok konu vardır. Bu konularla ilgili hastaları veya ilgilenen insanları aydınlatabilecek içerikler ve makaleler paylaşabilirsiniz.
  • İletişime açık olun. Hedef kitlenizin büyük bir bölümü hastalardan oluşacağı için endişeli, rahatlatılmaya ve bilgilendirmeye ihtiyacı olan, güvenebileceği bir doktor arayışında olan birçok insan size başvuracaktır. Direk mesaj, e-posta, yorum gibi iletişim kanallarını kullanarak hastalarla iletişime geçebilir ve bu sayede güvene dayalı bir ilişki kurarak kişisel markanızı güçlendirebilirsiniz.
  • Son olarak tutarlı olun. Görsellik, kullandığınız dil ve içerikleriniz dahil olmak üzere her alanda tutarlı ve uyumlu, bir bütün oluşturan bir marka oluşturun.

Kişisel markalaşma zor görünebilir ancak en iyi yaptığınız şeyden, doktorluktan bağımsız bir şey değildir. Bilginizi ve deneyiminizi paylaşmak, danışanlarınızı bilgilendirmek, hastalarla iletişim halinde olmak her zaman yaptığınız şeylerdir. Bunları çevrimiçi ortamlarda yapmak ve görünür hale getirmek ise sizi bir kişisel marka haline getirecektir.

Kaynak:

Önceki İçerikKişisel Markanızda Yazı Stilinizle Fark Yaratın
Sonraki İçerikKişisel Markası Parlayan 3 Kadın