Kişisel Markanızda Yazı Stilinizle Fark Yaratın

Kişisel markanızı yaratmaya başladığınızda en önemli hedeflerinizden biri kitleniz ile iletişim kurmaktır. Kurduğunuz iletişim sayesinde kendinizi anlatır, hizmetinize ya da ürünlerinize dair bir tanınırlık, güvenilirlik yaratırsınız. Kurduğunuz iletişime sözlü açıklamalarınızın yanında duruşunuz, tavrınız, kıyafet seçimleriniz, renk seçimleriniz, logonuza kadar birçok sözsüz içerik de katkı sağlar. Bugünkü yazımızda görsel olarak kişisel markanızın etkileyiciliğine katkı sağlayan yazı fontları hakkında konuşacağız. 

Tipografi yazı stilinden, satırlar arası boşluk, karakter aralığı, satır uzunluğuna kadar yazının görünürlüğüne katkı sağlayan elementleri içerir. Tıpkı renk psikolojisi gibi, pazarlama alanında yapılan araştırmalarda tipografinin de duygu aktarımına ve akılda kalıcılığa katkı sağladığı görülmüştür.  Kişisel markanızın logosunu tasarlarken renklere verdiğiniz önemi tipografiye de vermezseniz mesajınızı eksik ya da tutarsız iletip yeterince etki sağlayamazsınız. Aynı şekilde ürettiğiniz içeriği yazıya dökerken tipografiye verdiğiniz önem, vermek istediğiniz hissin okuyucuya geçtiğinden emin olmanızı, okuyucunun dikkatini istediğiniz şekilde yönlendirmenizi sağlayacak; yazınızın etkisini arttıracaktır.

Tipografi Neden Önemlidir?

“Resim üstünlüğü efekti” (Picture superiority effect), insanların görselleri yazılardan daha çok hatırlaması hakkındadır. Görsellerin daha akılda kalıcı olması pazarlamada mutlaka dikkat edilmesi gereken bir bilişsel özelliktir. Aynı zamanda, görsellik sayesinde anlattığınız konu, adınız da daha akılda kalıcı hale gelebilir. Tam bu sebeple logo tasarımında, web sitenizde, yazdığınız içerikte renklere ve şekillere önem verdiğiniz kadar fonta ve tipografiye de önem vermelisiniz.

Bu konu bir de Gestalt Teorisi ile ele alınabilir. İnsanlar, farklı parçaları belli koşullara göre bir arada görmeye ve bir bütün olarak algılamaya yatkındırlar. İstemsiz olarak, parçaları bir bütün olarak algılarız ve bir anlam yükleriz. İçeriğinizdeki renkler ve yazdıklarınız kadar tipografi de mesajınıza katkı sağlar, siz öylesine seçmiş olsanız da fontlar vermek istediğiniz mesajın bir parçası olarak görülür. Logonuzu tasarlarken de renk ve şekil seçiminin yanında kişisel markanızın eşsiz duruşunu yansıtacak doğru fontu seçip tüm elementlerin uyum içinde bir bütün olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz. İnsan zihninin çalışma şeklini ve önemli noktaları farkında olup, iletmek istedikleriniz doğrultusunda kullanmak size düşen görevdir. Bunun için de farklı yazı fontlarının hangi duyguları uyandırdığını, neye hizmet ettiğini iyi bilmek gerekir.

6 Temel Stille Tipografi Psikolojisi

Renklerin belli duygulara hitap etmesi ve farklı eylemleri çağrıştırması gibi fontların da yansıttıkları spesifik karakterler, duygular vardır. Nasıl ki bir insanın bir şey söylerken nasıl söylediği bütün anlamı değiştirebiliyorsa, yazılan metnin yazım stili de anlama etki eder. Diğer bir deyişle ne yazdığınız değil, nasıl yazdığınızdır önemli olan. Küçük bir örnek vermek gerekirse, ciddi ve köklü bir şirkete başvuru yaparken şirketin seçtiği yazı stilinin Comic Sans olduğunu fark ederseniz, düşünceleriniz değişir mi? Ciddi ve profesyonel olduğunu düşündüğünüz bu şirketin Comic Sans tercihi şirketin ciddi duruşu ile çelişir ve insanların kafasını karıştırır.

1. Serif Font Ailesi

Serif Fontu en geleneksel yazı stillerinden biridir. Serif kelimesinin çıkıntı anlamına gelmesi gibi, Serif fontları karakter sonlarında küçük çizgiler/çıkıntılar kullanarak kelimelere hareket ve akıcılık katar. Serif font ailesi, üst sınıf ve köklü olmakla ilgili duyguları çağrıştırır bu yüzden kurulu, köklü bir marka hissi yaratmak isteyenler için en uygun seçenekleri sunar. Resmi durumlara en iyi şekilde uyum sağlayan ve kendiliğinden güven ve saygınlık hissi veren bu fontlar, otoritenizi ve görkemli özelliklerinizi yansıtmak isteyeceğiniz markanız için iyi bir seçenek olacaktır. Times New Roman, Georgia, Garamond ve Baskerville en çok tercih edilen Serif fontlarındandır. Finansal şirketlerin, akademik kurumların daha çok tercih ettiği Serif fontlarını kullanan markalara örnek olarak da Gap, Time, The New York Times, Yale gösterilebilir.

2. Slab Serif Font Ailesi

Serif fontların bir alt kümesi olarak da görülen bu aile, genel olarak Serif fontuna benzese de farklı olarak özel bir yassı bir çıkıntıya, plakaya sahiptir. Genellikle kendine güven, sağlamlık ve cesaret gibi özellikleri yansıtır. Bir yandan modernliği de yansıtan bu font ailesi, yenilikçi fikirleri ile pazarda yer almak isteyen kişisel markalar için iyi bir seçenek olacaktır. Sıklıkla araba ve teknoloji firmalarının tercih etiği bu font ailesi, kullanıcılarına güven hissi aşılarken markanın modern yaratıcılığının da gösterişini yapar. En çok kullanılan yazı stillerin arasında ise Courier, Rockwell, Museo, Clarendon yer alır.

3. Sans Serif Font Ailesi

Çıkıntı kullanmayan (karakter sonlarındaki küçük çizgiler) bir font kategorisidir. İstikrarlı, sabit, saf, modern ve net olmaları ile bilinirler. Sans Serif fontları mesajını doğrudan aktarmak isteyen, basit, net ve boş laflara yer vermek istemeyen markalar tarafından tercih edilir.  Evrensel bir yazı stilidir ve hedef odaklıdır. Logo tasarımlarında, karakterlerin dikkat dağıtacak ekstra özelliklerden arınmış olması sayesinde, dürüstlük ve akla uygunluk hissi uyandırır. Tekstil markalarında, teknoloji şirketlerinde bu yazı fontuna rastlayabilirsiniz. Slab Serif kullanan ünlü markalara Sony, Volvo, Honda örnek verilebilir. En popüler yazı stilleri ise Arial, Calibri, Century Gothic, Helvietica, Verdana’dır.

4. Modern Font Ailesi

Modern fontlar dikey doğrultuyu vurgularken, genellikle karakterlerde ince-kalın zıtlığı yaratır. Kalın olan genelde harflerin dik çizgileri iken yatay çizgiler inceliği ile dikkat çeker. Bazı fontlarda yatay ve ince çıkıntılar görmek de mümkündür. Çoğunlukla karakterlerin dik vuruşlarında kalınlık ve ağırlık vardır. Tüm bunlar güçlü, serseri, modern, oldukça progresif bir his yaratır. Modern fontlar ayrıcalıklı, stil sahibi, zeki bir duruş yaratmak isteyen markalar tarafından tercih edilir. Modern font kullanan en ünlü markalar içinde Facebook, Vakko, Nars vardır. En bilindik yazı stilleri Infinity, Eurostyle, Matchbook, Didot, Politica’dır.

5. Script Font Ailesi

Script fontları, el yazısına benzeyen akıcı ve farklı farklı çizgileri ile diğerlerinden ayrılır ve genellikle dişilik, zarafet, yaratıcılık hissi uyandırır.  Özellikle kişisel markanızın daha kişisel, insani bir düzlemde etkileyicilik sağlamasını istiyorsanız, el yazısına benzeyen bu fontları kullanıp, markanızın görselliği ile kitlenize daha insani, daha yakın bir his geçirebilirsiniz. Bu noktada en çok dikkat etmeniz gereken şey yazı stilinin okunur olmasıdır.

Diğer fontlara kıyasla, Script fontları en çok duygusallık ve yaratıcılık uyandıracak olanlardır. Markanızla bir duygu, bir hikaye, bir deneyimi kapsamak; ya da markanızın yaratıcı tarafını göstermek istiyorsanız Script fontları sizin için harika bir seçim olacaktır. Script fontunu logosunda kullanan markalara örnek olarak Coca Cola, Cadbury, Instagram, Cadillac verilebilir. En popüler olarak kullanılan yazı stilleri ise Lobster, Zapfino, Pacifico, Lucida, Lavanderia, Edward Script’dir. Tekrar etmek gerekirse, Script fontları sanatsal ve gösterişli gözükse de bazı durumlarda okumayı güçleştirebilir bu yüzden kullanacağınız yere göre yazı stili seçiminde dikkatli davranmanız gerekir.

6. Display ve Dekoratif Font Ailesi

Genellikle metin fontlarından büyük olan Display fontlar, şirkete ya da markanıza kendine has bir karakter katar. Kendine has olan ve bazen isteğe göre tasarlanan bu fontlar normlardan arındırılmıştır ve logo tasarımlarında oldukça tercih edilir. Kişisel markanızın duruşuna ve karakterine uygun olarak Display fontlar çok kolay bir şekilde kişilik özellikleri yansıtabilir. En yaygın Display fontları Bombing, Gigi, Jokerman, Cooper ve Spaceage Round’dır. Yine de dekoratif fontlar çizilerek kolayca tasarlanabilir, bu da kendi yazı stilinizi oluşturmanızı sağlar. Display font kullanmış markalara verilecek en ünlü örnekler Disney, Lego, Fanta’dır.

Kaynaklar:

Önceki İçerikGüçlü Bir Kişisel Markanın Sırrı: “Kendini Tanımak”
Sonraki İçerikDoktorlar İçin Kişisel Marka Yolculuğunun Önemi

Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız