Güçlü Bir Kişisel Markanın Sırrı: “Kendini Tanımak”

Sınırsız ve sürprizlerle dolu bir yolculuk olan “kendini tanımak” hayatınızın her alanında, hangi koşullarda olursanız olun sizin farkınızı ortaya koyar. Farklılıkların ön planda olduğu bu rekabet çağında, bu farklılıkları kişisel markanızla bütünleştirerek unutulmaz ve sağlam bir kimlik olmanın en önemli temelini atmış olacaksınız.

Mutlu ve başarılı bir insan olmanın sırrını hâlâ arıyor musunuz?

Bu iki kavram arasına sıkışıp kalmış bireyler olmak ve sürekli farklı cevaplar aramak yerine, sizce de doğru soruyu kendinize sormanın zamanı gelmedi mi?

“Ben kimim?” “Kendimi tanıyor muyum?” “Kendimi nasıl tanımlıyorum?” gibi sorular belki de başarı ve mutluluk kavramlarını daha iyi anlamınıza yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, aradığınız cevapları kendi içinizde yanıtlamanıza da olanak sağlayacaktır. Kişisel gelişim kaynakları ve bu konu üzerinde hala yapılmaya devam eden araştırmalarda da göreceksiniz ki, mutlu olmak için somut bir başarı elde etmenize gerek yok. Mutlu olmak için aslında sınırlarınızı, potansiyelinizi ve hayattan ne istediğinizi bilmeniz yeterli. Devamında zaten hayat size farklı sürprizler sunarak, ilgi alanlarınız doğrultusunda başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Kendinizi tanıyın, ben kendimi ne kadar iyi tanıyorum sorusunu gerekirse her gün kendinize sorun. Her başladığınız gün, sizi siz yapan eylemleri de beraberinde getiriyor. Ne yersen, o’sun, felsefesinden yola çıkarak; ne düşünürsen o’sun mantığını aklınızdan çıkartmayın. Ne yapmak istiyorsanız, aslında o eylemler arasında sizi siz yapan düşüncelere kavuşmuş olacaksınız.

Başarılı mı olmak istiyorsunuz? Okyanusa açılmadan önce ne kadar yüzme bildiğinizi düşünün. Nasıl kendinizi geliştirebilirsiniz, bilgi ve becerilerinizi nasıl ortaya koyabilirsiniz gibi sorulara yanıt arayarak, başarılı olma yolunda kendinize fırsat yaratın. Göreceksiniz ki; mutluluk bir anda karşınıza doğan güneş gibi somut bir şekilde hayatınızda var olmuyor. Yaptıklarınız, öğrendikleriniz, sorguladıklarınız ve de başardıklarınız, hayatınıza mutluluk kavramını sokuyor.

Ben Nasıl Biri Olmak İstiyorum? Sorusuna Yanıt Arayın

Kendini tanımak yani kişiliğinizi nasıl yansıttığınızı görmek için birçok şey yapabilirsiniz. Çabalarınızı somut olarak ortaya koymak istiyorsanız; güne ilk başladığınız andan itibaren, tüm gün neler yaptıklarınızı yazıya dökebilirsiniz. Bunu bir günlük gibi değil, tamamen bir program gibi oluşturmanız daha mantıklı olacaktır. Rasyonel düşünmeye çalışın ve kendinizi kandıracak ifadelerden kaçının. Kendini tanıma yolculuğunu başarılı bir şekilde sürdürmek için kişisel gelişim testlerini bitirmenize gerek yok. Zevklerinizi, uğraş alanlarınızı, hayallerinizı ve yapmak istediklerinizi fark ettiğiniz zaman, kim olduğunuz da ortaya çıkaracaktır.

Kişisel Gelişim Dünyasında Yer Almak İçin Kendinize Karşı Dürüst Olun

Değerleriniz, keyif aldığınız konular, hayata baktığınız pencere ve hayattan beklentileriniz, size kendinizi tanıma fırsatı sunuyor. İnsanların kendilerini tanımasının en önemli yanı, artık olmak istedikleri gibi bir insan olmak yerine, nasıl muhteşem birer kişilik olduklarının farkına varmalarıdır.

Sizden bir tane daha yok! Hayran olduğunuz ya da başarılarını takip ettiğiniz, onun gibi olmak istediğiniz kişilere benzemek zorunda değilsiniz. Öncelikle nasıl biri olmak istediğinizi bir kenara yazarak işe başlamalısınız. Her insan özel bir varlık olarak dünyaya gelir. Daha sonrasında aile ve sosyal yaşantısı, eğitimi, ilgi duyduğu faktörler onun karakterinin oluşmasına yardımcı olur. Sosyolojide uyarlanma kavramı olarak da geçen bu dönem sonunda, birer birey olma yolunda ilerleme kaydederiz. Ancak bu dönemi atlattıktan sonraki arayışlarımız bizi biz Yapan Noktalara Ulaşmamızı Sağlamaktadır.

Kim Olmak İstediğinizi Düşünün

Spor yapmak yerine müzik dinlemek sizi rahatlatıyorsa, mutlu olacağınız yolu keşfetmek için çok da büyük bir çaba sarf etmenize gerek yok. Okumak ve yazmak size dünyanın en güzel ve en kendiniz olduğunuz gibi hissettirebilir. Kendinize sorular sormanız işte bu yüzden çok önemli. Kim olmak, ne yapmak, ne yapmamak, ne zaman yapmak ve en önemlisi nerede yapmak istediğinize karar verin. Böylece kendinizi tanımak için farklı bir kapı açmış olacaksınız.

Evrende Ne Yapmak İstediğinize Karar Verin

Evren, size o kadar farklı alternatifler sunuyor ki, tek yapmanız gereken şey, durup doğru noktadan bakabilmeye başlamaktır. Kim olursam mutlu olurum ya da benim olmak istediğim kişi bu evrende ne yapabilir, soruları sahip olduğunuz bakış açısını değiştirebilecek soruların başında geliyor.

İlgi alanlarınızı düşünün. Hangi durumda; hem bu hayata bir şey katabilir, hem de yaptığınız aktivitelerden zevk alabilirsiniz? Bir insanın mutlu ve başarılı olması, kendi benliğine verdiği cevaplardan geçmektedir. Hayatta herhangi bir konuda bir uğraş verirken, zaman harcarken, en önemlisi de kendinizden ödün verirken, bu uğraş sonucunda hissedeceğiniz duyguların sizi tatmin etmesi gerekmektedir. Aslında durum çok basittir. Evren size bahşettiği şeyleri; kimi zaman direkt olarak önünüze sererken, kimi zaman da biraz olsun çaba sarf etmenizi bekliyor. Önemli olan; sizin evrenden ne almak istediğiniz ve neyi vermek istediğinizdir.

Ben ne yapmak istiyorum, ben ne yaparsam mutlu olurum soruları, size evrenle yapacağınız pazarlığın anahtarını sunuyor. Ben mühendis olmak istiyorum, çok okuyan birisi olmak istiyorum, ben spor yapmak istiyorum, anne olmak istiyorum ya da ben insanlar için adalet sağlamak istiyorum diyebilirsiniz. Ancak yapmak istediğiniz şey her ne olursa olsun; evrene bir şey vermek zorundasınız. Ben kendimi tanıyorum, ben bunu yaparsam mutlu ve başarılı olacağım diyen insan, çalışmalıdır. Yani emek vermelidir. İşte tüm soruların asıl cevabı budur. Çalışmak, insana istediği ve mutlu olabileceği bir yolun haritasını çizen en değerli yoldur…

Kim Olmak İstediğiniz Konusunda Çalışmaya Başlayın

Çalışmak; uykusuz geceler, yorgun zihinler sabır gerektiren fiziksel bir çaba olarak karşınıza çıkabilir. Ancak siz başarılı ve mutlu bir insan olmak istiyorsanız çalışmaya öncelikle; kendinizi tanımakla başlamayı seçmelisiniz. Sadece yaptığınız işte başarılı olmak sizi mutlu olma konusunda motive etmeye yetmez. İnsan ilişkileri, seçimleriniz ve istekleriniz sizi siz yapar.

Bir elma ağacını düşünün. Elmaları o kadar güzel görünüyor ki; mutlaka onlardan almak istiyorsunuz. Peki, ne yapmalısınız? Zihniniz hemen o ağaçta ki elmaya ulaşabileceğiniz birçok yol sunacaktır. Ya bir tabureye çıkacak, ya zıplayacak ya da gerektiği yerde birilerinden yardım isteyeceksiniz.

Unutmayın; kişisel marka yolculuğu kendi iç motivasyonunuzu bularak ve kim olduğunuzu bilmekle başlar. Bu yolculukta karşınıza birçok zorluk çıkabilir. Kendini gerçekten tanıyan bir birey, tüm bu zorluklara karşı geliştireceği çözümleri de çok daha etkili bir şekilde uygulayacaktır.

Önceki İçerikKişisel Markalamanızda Renk Satar
Sonraki İçerikKişisel Markanızda Yazı Stilinizle Fark Yaratın