Kişisel Markalamanızda Renk Satar

Kişisel markanızı oluştururken atılacak en önemli adımlardan biri görsel marka kimliğinizi tasarlamak olacaktır. Kendinize ait bir logo, web sitesi, LinkedIn sayfası, Youtube sayfası ya da size uygun diğer platformlarda açtığınız sayfalar markanızı ve görsel kimliğinizi temsil edecektir. Markanızın görsel kimliğini, logosunu tasarlarken kullanacağınız en etkili araç ise renkler olacaktır.

Renklerin insanların duyguları, modu üzerindeki etkisi uzun süredir bilinmektedir. Renkler; markalar, ürünler, üniversiteler hatta dinler ve kültürler tarafından özniteliklerini pekiştirmek, istikrarlı bir tanınırlık sağlamak, akılda kalmak ve benzerlerinden ayrılmak için kullanılmıştır. Renklerin psikoloji üzerindeki etkisi liderlerden bahçıvanlara; müdürlerden mimarlara; ürün tasarımcısından bloggerlara; youtuberlardan fitness eğitmenlerine, ürününü/hizmetini ve kişisel markasını etkili ve akılda kalıcı hale getirmek isteyen herkesin dikkat etmesi ve öğrenmesi gereken bir alandır.

Renklerin gücünü fark eden bilim insanları renkler ve psikoloji ya da pazarlama arasındaki ilişki üzerine birçok araştırma yapmıştır. Renkleri kullanmanın insan psikolojisi ve davranışları üzerindeki etkisini birçok araştırma sayısal verilerle desteklemektedir:

  • İnsanlar, insanlar ya da ürünlerle gerçekleştirdikleri ilk etkileşimde 90 saniye içinde bir yargı oluştururlar ve bu yargının %62-90’ı renkler üzerinden gerçekleşir.
  • Renkler markaların tanınırlığını %80 oranında arttırır.
  • Renkler okuyucu sayısını %40 oranında arttırır.
  • Renkler öğrenmeyi %58-78, kavramayı %73 oranında arttırır.
  • Renkli reklamlar siyah-beyaz reklamlara göre %42 oranında daha çok okunur.
  • Renkler ürününün alınma sebebinin %85’ini oluşturabilir.

Sizler de bu doğrultuda kişisel markanızın görünürlüğünü ve logosunu tasarlarken renklerden yararlanmalısınız. Bunu nasıl yapacağınızı da biz size anlatacağız.

1) Kendinize Bir Renk Seçin

Siz kişisel bir markasınız ve görsel kimliğiniz dolayısı ile sizi temsil eden renk çok önemli. Seçeceğiniz renk sizin favoriniz olabilir de olmayabilir de, yine de kendinizi yakın hissettiğiniz renkleri düşünmek iyi bir başlangıç olabilir. Renkler üzerine düşünürken renklerin kendilerine has anlamları ve mesajlarına da hakim olmak gerekir. Örneğin genel kanı olarak mavinin sakinlik, huzur ve güven getirdiği düşünülürken; kırmızı iştah ve aktifliği temsil ettiği düşünülür. Renklerin anlamlarını öğrendikten sonra ünlü markaların onları hangi amaçla kullandığı ve misyonları ile nasıl örtüştüğünü düşünebilirsiniz. Şimdiye kadar önemini fark etmediyseniz de artık renkleri, hayatımızın bir parçası halline gelmiş markaların nasıl da stratejik olarak sahiplendiğini fark edin.

Renklerin Anlamları:

Kırmızı: Güç, dikkat çekici, aşk, aktiflik, heyecan, iktidar, enerji, arzu, hareket, tutku, kararlılık, cesaret, canlılık, motivasyon, heves, eğlenceli, iştah.

Mavi: Ferah, akıllı, bilge, huzurlu, sakin, güvenilir, otorite, gerçeklik, sadakat, emniyet, güven, umut, iletişim.

Yeşil: Büyümek, yeniden doğma, tazelik, doğa, olumlu olmak, bahar, değişim, doğurganlık, rahatlama, gençlik, şans, şifa, çevre, refah, güvenilir.

Sarı: Güneş, sıcak, neşe, olumlu, yaz, mutluluk, dikkatli olmak, uyarı, zeka, yaratıcılık, ışık, kişisel motivasyon, bağımsızlık.

Turuncu: Enerji, pozitif, heves, kararlılık, cesaret, mizah, resmi olmayan, başarı, yarış, güç, yaratıcılık, dayanıklılık.

Mor: Sadakat, hırs, refah, rekabet, gizem, spritüellik, mistisizm, ilham, sihir, erdem, lüks, kişisel güç, kişisel değer.

Kahverengi: Katı, sağlam, toprak, dünyaya ait, sıradan, düz, lüks olmayan.

Pembe: Sevgi, sıcaklık, arkadaşlık, çocuklar, ilgi-alaka, dişilik, yumuşaklık.

Siyah: Korumacı, güçlü, lüks.

Altın: Zengin, refah, ün, güneş.

Gümüş: Elegant, klasik, köklü.

Beyaz: Saflık, temizlik, spiritüel, açıklık, gerçek, zariflik.

Renklerin anlamlarını öğrendikten sonra karar vermenize yardımcı olacak diğer bir aşama kendinize soracağınız sorular olacaktır:

“Hangi renge çekiliyorum, hangi renge kendimi yakın hissediyorum?”

“Markamın duruşunu ve misyonunu hangi renk temsil edebilirdi ve neden?”

“Kişilik özelliklerimi hangi renk temsil ediyor?”

“Müşterilerimin ya da kitlemin beni hangi renkle hatırlamasını ve seçmesini isterim?”

“Kişisel markamın varacağı noktada hangi renk var?”

“Hangi renk kişisel markamı asla temsil edemez ve neden?”

Soruların üstünden dürüstçe ve derinlemesine düşünerek geçin. Renginize karar vermeden önce rakiplerinizin tercih ettiği renkleri incelediğinizden emin olun ve aralarından sıyrılmak ve fark yaratmak adına farklı bir renk tercihinde bulunmaya özen gösterin.

2) Dijital Ortamlara Renginizi Uygulayın

Kişisel markanızın rengini seçtikten sonra görsel kimliğinizin dijital ortamda görünür olduğundan emin olun. Seçtiğiniz ana rengin yanında tamamlayıcı renkler seçerek websitenizi ve diğer dijital platformlarınızı daha da kişiselleştirebilirsiniz.

Websitenizi tasarlarken dikkat etmeniz gereken stratejilerden biri, call2action noktalarında -üye ol, indir gibi tuşları tasarlarken- parlak birincil-ikincil renkleri ya da ana renginizi kullanmayı tercih etmek olacaktır. Ana renginizi uygulamayı seçtiğiniz durumda okuyucular nereye basmaları gerektiğini hemen fark edeceklerdir. Call2action noktalarına ana renginizi uyguladığınızda, kişisel markanız için seçtiğiniz tamamlayıcı renkleri de arka plan, başlıklar ve metin için kullanabilirsiniz.

Diğer yandan bazı sıkı araştırma koşullarında yapılmış testler gösteriyor ki call2action noktalarında (tuşlarda) parlak birincil ya da ikincil tonları seçmek (kırmızı, yeşil, turuncu, sarı) koyu renklere göre kambiyo oranını oldukça arttırmaktadır ve etkili bir hiledir.

Farklı stratejilerden birini seçerek websitenizin ya da diğer dijital platformlarınızın çarpıcılığını ve herekte geçirici etkisini arttırabilirsiniz.

3) Fiziksel Olarak Kişisel Markanıza Renginizi Yansıtın  

Kişisel markanızın görsel kimliği sadece dijital ortamlarla kalmasın, fiziksel dünyada da yansımasını bulsun. Şirketinizin iç tasarımından iş kartlarına, kahve fincanlarınızdan ofis duvarlarına, kıyafetinizden dosya kapaklarına kadar her alanda kişisel marka renginizi yansıtmak tanınırlığınızı ve markanızın istikrarını arttıracaktır.

Referanslar

Singh, S. (2006), “Impact of color on marketing” Management Decision Vol. 44 No. 6, pp. 783-789

Önceki İçerikKişisel Markanızla Parlayacağınız Ekosistem: Gig Ekonomisi
Sonraki İçerikGüçlü Bir Kişisel Markanın Sırrı: “Kendini Tanımak”