Kişisel Markanızla Parlayacağınız Ekosistem: Gig Ekonomisi

Gig ekonomisini oluşturan bireyler; freelance olarak çalışan, kendi işlerini yöneten, işveren ve çalışan ilişkisini farklı bir boyuta taşıyan kişilerdir. Kişisel markasını oluşturan ve marka değerini doğru noktaya taşıyan kişilerin rahatlıkla var olabileceği bu sistemde en önemli nokta; yaptığınız işi ve becerilerinizi doğru strateji ile ortaya koymak, kişisel markanızın değerlenmesini sağlamaktadır.

Bu ekonomi modelinde çalışan ve işveren arasındaki araçlar ortadan kalkıyor. Hizmeti veren kişi ile bu hizmeti almak isteyen kişi arasında ki beklentiler; Gig ekonomisinin işleyen çarklarını oluşturuyor.  Dünyada oldukça yaygın olan bu sistem, freelance çalışanların sayısının giderek artması ve Türkiye’de de sıkça tercih edilmesi ile birlikte dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Teknoloji ve insan deneyiminin ortaya çıkarttığı Gig ekonomisinin bir parçası olmak için kişisel becerilerinizin aranan niteliklere uygun olduğunu piyasaya sunmalısınız. Kişisel yetenekleriniz, deneyiminiz, beklentileriniz ve kariyeriniz ile alakalı vermek istediğiniz mesajları ise; kişisel markanızı oluştururken ortaya koymalısınız. Bu noktada, sizi diğer potansiyel kişilerden farklı kılan özellikleriniz ile ihtiyaç duyulan niteliklere sahip olduğunuzun altını çizmelisiniz. Kişisel markanızı oluştururken piyasanın ihtiyaç duyduğu nitelikleri edinmeyi ve deneyimlerinizi arttıracak fırsatları değerlendirmeyi ihmal etmemelisiniz.

İstatistiklere Göre Gig Ekonomisi Hızla Gelişiyor

Geldiğimiz bu noktada, çalışma ekonomisinde yaşanan sürekliliği dijital dünya sağlıyor. Kişilerin ürün ve hizmet sağladığı bu ekonomi modelinde; aracı masraflar ortadan kalkıyor. Dolayısıyla talepler freelance çalışanlara yöneliyor.

Dijital istihdam ekonomisinin büyüklüğü düşüldüğünde ise; geleceğin meslekleri Gig ekonomisini ortaya çıkartıyor. Bireyler kendi markalarını ortaya koyarak verdikleri hizmeti hızla alıcılarına ulaştırıyor. Bu çalışma modeline dünyadan ve Türkiye’den farklı sektörler örnek gösterilebilir. Uber, Armut ve Bionluk bu ekonomiyi ortaya çıkartan örnekler arasında yer alıyor. Uber uygulamasında; profesyonel anlamda ulaştırma işi ile ilgilenen bireyler hizmetlerini, alıcılara sunuyor. Bu hizmetten yararlanmak isteyen kişiler, belirli bir ücret karşılığında kendi işinin patronu olan kişilerden ulaştırma hizmetini alabiliyor.

Peki, bu sistemlerde sunulan ürün ya da hizmetlerin, ücretleri neden piyasasından çok daha düşük meblağlar karşılığında sunuluyor? Öncelikle işletme mantığının çok daha ilerisinde bir organizasyon var ortada. Ünlü markaların ödediği kira, çalışan maaşı, farklı giderler gibi gider kalemleri bu sistemlerde olmadığı için; üretici ya da satıcı kişi kendi belirlediği fiyat üzerinden serbest piyasa koşullarını oluşturuyor. Dolayısıyla alıcılar çok daha uygun bir ücret karşılığında istedikleri ürün veya hizmete ulaşabiliyorlar. Talep ve arz grafiği gün geçtikçe artıyor. Bu nedenle tüketim toplumunun oluşturduğu bu çark giderek büyük bir alana yayılıyor. Günümüzde olduğu gibi bu alan gelecekte de rekabet alanını geliştirmeye aday. Özellikle kendi markasını oluşturma çabası başarılı sonuç veren kişiler büyük markalarla yarışır hale gelmiş durumda. Kişisel markanın ortaya koyduğu potansiyel iş gücü ise; istihdam açığını bir nebze olsun rahatlatıyor.

Geleceğin İş Platformları Gig Ekonomisini Oluşturuyor

Gelişen dijital istihdam koşulları, çalışanlar arasında yoğun bir rekabet ortamının oluşmasına neden oluyor. Bu durum, kişilerin kendilerini sürekli geliştirmeleri ve kişisel marka oluşumlarını sürekli taze tutmaları gerekiyor. Değişen talepler doğrultusunda ortaya farklı meslek grupları da çıkmış durumda. İşverenler giderlerini düşürmek ve daha hızlı hizmet alabilmek için freelance çalışanlara yöneliyorlar. Freelance alıcılar ve işverenler arasında ortaya çıkan ekonomi ise Gig ekonomi olarak geleceğin ekonomisini şekillendirmeye devam ediyor.

Sosyal medya yönetimi, görsel tasarım, yazarlık, editörlük, yazılım, çeviri, sanal asistanlık, danışmanlık hizmetleri, fotoğrafçılık, bilişim uzmanlığı, oyun stratejisi gibi birçok meslek dalı Gig ekonomisinde yükselişe geçen meslek grupları içerisinde yerini alıyor. Bionluk, Uzmankirala, Sanalişçi, SadeceOn, Fiverr, Upwork, Guru gibi platformlar ise bu hizmetlerin verildiği platformların sadece küçük bir kısmı.

Gig Ekonomisinde Kazanan Taraf Olmak İçin Kişisel Marka Yönetimi

Mobil çalışma sisteminin ortaya koyduğu gig ekonomisinde yer alan kişilerin tamamı kişisel markasını profesyonel bir amaç doğrultusunda yönetmeyi başaran ve bu sayede iş potansiyellerini kendileri yaratan kişilerdir. Zaman ve mekân kavramını ortadan kaldıran bir çalışma sisteminin odağında yer alan gig oluşumunda aranan kişiler arasında yer almak için, insanların üzerindeki etki alanınızı arttırmanız gerekmektedir.  Gig ekonomisinde yer almak isteyen potansiyel freelance çalışanlarının kişisel marka yönetiminde dikkat etmeleri gereken birkaç ipucu bulunmaktadır.

  • Kariyerinize odaklanmalı, kendinizi geliştirmelisiniz. Çalışma hayatında sizi özel kılacak eğitim ve seminerlere katılın.
  • Bilgi ve becerinizi öne çıkartacak sosyal medya platformlarına katılın.
  • Profesyonel iletişim kanallarınızı her zaman açık tutarak, insanlarla etkileşim halinde kalmaya odaklanın.
  • Fark yaratacağınızı düşündüğünüz fikirlerinizi hayata geçirmeye odaklanın.
  • Sosyal medya hesaplarınızı, profesyonel iş hayatınız ile özleştirin ve paylaşımlarınızı belirli bir strateji dahilinde yapın.
  • Bağlantılarınızı güçlendirmek için sosyal ve iş ilişkilerinizi dinamik tutmaya özen gösterin.
  • Planlı ve disiplinli bir çalışma stratejisi belirleyin.
  • Kişisel gelişiminiz ile alakalı çalışmalarınızı asla ertelemeyin.

Gig Ekonomisinin Sağ Kolu: Kişisel Markalaşma

Dünyanın en hızlı gelişen oluşumları arasında yer alan Gig ekonomisine dahil olmak ve sistemden payınıza düşeni almak için ortaya bir ürün ya da hizmet koymanız gerekiyor. Bu sistemde sunacağınız şey sadece fikirleriniz de olabilir. İşin özünde sadece kendinizi nasıl piyasada var edeceğiniz önemli. Alıcı kişi ya da kurum, milyonlarca kişi arasından neden sizi seçmeli sorusunun cevabını bulmalısınız. Sistemin bir parçası olmak için kişisel markanızı oluşturmalı ve bu istihdam döngüsü içerişinde ayaklarınız yere sağlam basmalı. Peki kişisel marka yönetiminde nelere dikkat etmelisiniz?

1-Sosyal Medya Hesaplarınızı Dikkat Çekici Hale Getirin

Sosyal medya hesaplarınız, hizmet sağlamak istediğiniz kişi veya markanın çok daha hızlı dikkatini çekebilir. LinkedIn profillinizde profesyonel iş hayatınız ile alakalı paylaşımlar yapın. Katıldığınız projeler, seminerler, fuarlar, sunumlar ile alakalı yapacağınıza paylaşımlar, sizin kendinizi geliştirmeye açık bir iş disiplinine sahip olduğunuzu ortaya koyar.

2-Dijital Dünyayı Takip Edin

Gelişen teknolojilerin kullanılması ve bu konuda sürekli gelişimin takip edilmesi, işverenler tarafından, sizde aranacak ilk özelliklerden birisidir. Akışı sürekli dikkate almalı ve becerilerinizi, yeteneklerinizi bu yönde gelişime açık tutmalısınız. Dünyada olup biten gelişmeleri yakından taklip etmenin dışında profesyonel iş hayatınıza da bu sistemleri uygulamalı olarak entegre etmelisiniz.

3-Hedef Kitlenizi Belirleyin

Sunacağınız hizmetin etki alanı sizin potansiyel istihdam alanınızı belirleyecektir. Bu nedenle hangi alanda uzmanlaşmak istediğinize öncelikle karar verin. Hedef kitlenizi iyi analiz ederek, ihtiyaç duyulan kişi olmak için çaba sar edin. Kişisel markanızı bu şekilde dinamik tutabilirsiniz. Gelişime açık olmanın yanı sıra, bu gelişimleri sunduğunuz hizmet ile de alıcınıza sunmayı hedeflemelisiniz. Bu, sizin marka değerinizin ve yaptığınız işin üst noktada değerlendirilmesine yardımcı olacaktır.

4- Kişisel Markanızı Network’lerinizle Zirveye Taşıyın

Yaptığınız işi en iyi şekilde yaptığınızı biliyorsunuz. Peki, bunu sadece sizin bilmeniz yeterli mi? Ürününüzü ya da hizmetinizi tüm sosyal medya hesaplarınızı kullanarak pazara duyurmalısınız. Ebette, bu belirli bir strateji dahilinde olmalıdır. Etki alanınızın gelişmesi, sizin de talep görmenizi kolaylaştırarak, sizi seçenek olmaktan çok “tek tercih” haline getirecektir. Sosyal çevreninizin ve tanınırlık alanınızın genişlemesi, istihdam kaynaklarınızın da genişlemesi anlamına gelmektedir. Bu gücü doğru kullanmanın sırrı ise; kişisel marka yönetiminizdeki başarınıza bağlıdır.

Önceki İçerikKişisel Marka Yolculuğunda Yeniliklere Açık Olmanın Tüm Avantajları
Sonraki İçerikKişisel Markalamanızda Renk Satar