Gücünü Keşfet, Markanı Güçlendir

Dünya nüfusunun hızla arttığı günümüzde her birimiz kendimizi keşif yolculuğunda ilerliyoruz. Bu yolculuğun en önemli amacı kendimizi gerçekleştirmek elbette. Kendimizi gerçekleştirmenin yolu ise tanımaktan, tanışmaktan, anlatmaktan ve anlaşmaktan geçiyor. Yaşadığımız dünyada yolculuğumuzun önemli bir kısmını profesyonel hayat kaplıyor. Hem özel hem de iş hayatımızı düzenlemek ise kendimizi gerçekleştirme yolculuğunda bizi hem maddi hem de manevi olarak motive ediyor.

Kurumsal şirketlerde çalışmanın pek çok avantajı olduğu gibi rekabetin güçlü olmasının getirdiği handikapları da var elbette.
İşte bu handikapları aşmanın yolu, kişisel markanızı yaratmaktan geçiyor.
Peki kişisel markanızı oluşturma yolunda izlemeniz gereken adımlar neler? 

Hayata kattığınız değeri ve sizi diğer insanlardan ayıran özellikleri bilmek kişisel markanızı oluşturmanın ilk adımı. Kişiliğinizi göstererek kendinizi özgün bir şekilde markalaştırmak, kendinizi alanınızdaki diğer kişilerden farklılaştırmanın ve kişisel markanızı geliştirmenin mükemmel bir yoludur. 

Öncelikle, kendinizi dışarıdan bir gözle incelemeniz ve kişisel markanızı kişiliğinizin güçlü yönleri üzerine inşa etmeniz gerekiyor. Bunun için;

“Anlatmazsan hiçbir şey satamazsın.” -Beth Comstock

Kim Olduğunuzu Bulun 

Bunu yapmanın en iyi yolu soru sormaktır. Kendinize soracağınız doğru sorularla kim olduğunuzu, sizi yansıtan detayları, güçlü
ve zayıf yönlerinizi, sizi motive eden şeyleri listeleyin.

“Başarısız olacak alanınız yoksa büyümek için de alanınız yoktur.” -Jonathan Mildenhall

Hangi Özelliklerinizle Bilinmek İstediğinizi Belirleyin

Kişisel markanızın bugün kim olduğunuzun bir yansımasından daha fazlası olduğunu unutmayın. Kişisel markanız, gideceğiniz yerin bir yol haritasıdır. Mevcut becerilerinizi ve yetkinliklerinizi anlamanın yanı sıra, adım atmak istediğiniz bir sonraki sektör veya kariyerle ilgili olarak güçlü ve zayıf yönlerinizi değerlendirin.

“Sosyal medya işle değil insanlarla ilgilidir. İnsanların ihtiyaçlarını karşılayın, onlar da sizinkini karşılayacaklardır.”
-Matt Goulart

Sosyal Medyayı Etkili Kullanın

Sosyal medya, size dijital bir kimlik oluşturmanın kapılarını açar ve kişisel markanızın çok önemli bir bileşenidir. Ancak bu kimliği oluştururken kendinizi doğru ifade etmek ve bağlantılarınızı güçlü tutmak için önemli stratejilere ihtiyacınız var. Sosyal medyayı etkin kullanmanın ilk adımı, her mecra dinamiğine uygun içerikler paylaşmaktan geçer.

LinkedIn hesabınızın profesyonel olduğundan emin olun. Hesabınızı profesyonel hale getirmek için kullanacağınız profil fotoğrafından biyografi alanına hatta paylaşacağınız içeriklerde kullanacağınız yazı diline dikkat etmeniz önemli olacak.

Twitter, Facebook ve Instagram gibi mecralardaki hesaplarınızda yapacağınız paylaşımlar da yine en az LinkedIn profilinizde olduğu kadar hassas davranmanız gereken bir diğer nokta.

Hedef Kitlenizi Tanımlayın

Kişisel markanızı oluşturmaya başlamadan önce, kime ulaşmaya çalıştığınızı da belirlemeniz gerekir. 

“Kitlenizle onların kendi kalp dilinde konuşun.” -Jonathan Lister

İçerisinde Yer Almak İstediğiniz Sektörü Araştırın ve Uzmanları Takibe Alın

Kendiniz için istediğiniz kariyeri planlamaya başladığınızda, bu rollerdeki uzmanlar üzerine araştırma derlemek size önemli ipuçları verecektir. Bununla birlikte çevrimiçi olmak ve sürekli araştırmak sizi önemli ölçüde besleyecektir.

“Hikayeniz tamamen ürün ve hizmetlerinizle ilgiliyse, bu hikaye anlatımı değil bir broşürdür.
Hikayenizi büyütmek için kendinize izin verin.” -Jay Baer

Profesyonellerle İletişimde Kalın

Bulunduğunuz pozisyonu göz önünde bulundurarak sektördeki diğer profesyonellerle bağlantıda kalmak bilinirliğinizi arttıracaktır.

Kaynaklar:

https://www.oberlo.com/blog/personal-branding

https://webflow.com/blog/personal-branding-examples

Önceki İçerikBir Influencer’ın Kaleminden: 13 Ders
Sonraki İçerik2021’in Kişisel Marka Trendleri