Instagramda Takipçilerinizi Arttırmak İçin 7 Etkili Taktik

Güçlü ve konuşulan bir kişisel marka sahibi olmak için sosyal platformlar arasında en popüler 2. mecra olan Instagram’ın etki gücünden yararlanın.

Bunun için size özel derlediğimiz 7 ipucuna göz atın.

1. Kendiniz Olarak Öne Çıkın

Yapın: Bir adım öne çıkıp kendinizi tüm özgünlüğünüzle takipçilerinize göstermeye başlayın.

Yapmayın: Başkalarını taklit etmeyi bırakın ve özünüze sırtınızı dönmekten vazgeçin.

Kişisel marka olmanın en önemli niteliği özgün olmaktır. Özgün olmayan bir marka taklitten ötemeye gidemez. Siz de kişisel markanızı geliştirirken, karakterinizde ve uzmanlık alanınızda sizi farklı kılan özelliklerinizi bulup öne çıkarmaya çalışın. Garip yanlarınızı ve alışkanlıklarınızı da kabul edip, orijinal olmanın keyfine varın. Unutmayın ki, kişisel marka, orijinal olduğu sürece geliştirilmeye değerdir ve başarıya ulaşabilir, bunu unutmayın. Siz özgünlüğünüzle kitlenizin karşısına çıktığınızda, tek ve eşsiz bir isim olarak takip edilmeye değer hale geleceksiniz.

2. Kitlenizi Belirleyin

Yapın: İşe ideal hedef kitlenizi tanımlayarak başlayın.

Yapmayın: Herkese hitap eden ‘’her şey’’ olmaktan vazgeçin ve sadece belirli hedef kitlesine odaklanmaya çalışın.

Kendinizi birçok alanda yetenekli buluyor olabilirsiniz ve birçok farklı ilgi alanınız da olabilir. Kariyerinizde bütün bu alanları birleştirip iş alanı yaratmak gibi tatlı bir hayale kapılmış olabilirsiniz. Fakat unutmayın ki özellikle de yolun başındaysanız, her alandaki yeteneğinizi bir araya getirip ortaya karışık, herkese hitap edecek bir hizmet ya da ürün ile ortaya çıkmak bölünmenize sebep olacak, kitle edinmenizi zorlaştıracaktır. Bunun yerine kendinizi en azından kişisel markanızın başında, belli bir hedefe odaklar, ona göre bir hedef kitlesi belirlerseniz başarılı olursunuz ve ilerisinde diğer alanlarda da söz hakkına sahip olabilirsiniz. Bu bağlamda, hedef kitlenizi kısıtlamak ne kadar zor olsa da belirli bir hedef kitlesine, doğru stratejilerle hitap etmek başarıya ulaşmanızı sağlayacaktır. Ne kadar spesifik olursanız o kadar hızlı ilerlersiniz.

3. Doğru İnsanları Takip Edin

Yapın: Alanınızda yetkinliğinizi gösterecek ve ilgi alanlarınızı en doğru şekilde yansıtacağını düşündüğünüz kişileri takip edin.

Yapmayın: Herkesi takip etmekten kaçının, sizle alakası olmayan, gereksiz duracak takipler profesyonelliğinizi düşürebilir.

Instagram’da sayfa takibi çok kolay ve özgür bir aktivite gibi gözükse de bir o kadar da dikkat edilmesi gereken bir alandır. Takip ettiğiniz kişilerin de sizin hakkınızda bir fikir verdiğini aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Kendinizi, hedef kitlenizi ve içinde bulunduğunuz pazarı etraflıca analiz edip, takip edeceğiniz sayfaları dikkatli bir şekilde seçmelisiniz. Sizinle benzer ilgi alanlarına sahip, kitlenizi büyütebileceğini düşündüğünüz takipçiler edinebilirsiniz.

4. Takipçilerinize Hitap Eden İçerikler Paylaşın

Yapın: Takipçilerinize, ilgileneceklerini düşündüğünüz paylaşımlar yaparak onlara değer verdiğinizi gösterin.

Yapmayın: Takipçilerinizi ilgilendirmeyeceğini düşündüğünüz resim ya da içerikleri paylaşmaktan kaçının. Böylece bencil ve özensiz görünmekten kurtulabilirsiniz.

Paylaşımlarınızı, daha iç görülü ve bilgilendirici bir şekilde, kendi gelişim hikayenizle alakalı oluşturabilirsiniz.  Böylece kendi hikayenizden verdiğiniz tavsiyeler, takipçilerinizin hayatlarına dokunabilir, kendilerini sizin yerinize koymalarını sağlayabilirsiniz.

Kendi kültürünüzde ve hedef kitlenizin kültüründe önemli olan günlere dikkat edip, özel günlerde güncel paylaşımlar yaparak da değerlerine bağlı biri olduğunuzu gösterebilir, kitlenizi de önemsediğinizi hissettirebilirsiniz.

5. Paylaşımlarınızı Planlayın

Yapın: Paylaşımlarınızla ilgili stratejik bir çizelge oluşturun. Haftada 2 saatinizi o haftanın içerik planını oluşturmak için ayırın.

Yapmayın: Her şeyi tek seferde yapmaktan vazgeçin. Paylaşım konularınızı sıralayın ve planlayın.

İşe kendinize temel bir hedef seçerek başlayın. Belli bir zaman aralığında ne gibi paylaşımlar yapacağınızı, kişisel markanızın hangi özelliklerini öne çıkaracağınızı düşünün. Daha sonra o hedefle ilgili yapacağınız paylaşımları planlayın ve mümkünse bir çizelge oluşturun. Hedefinize ulaştığınızda bir sonrakine geçebilirsiniz.

6. Tema Belirleyin

Yapın: Instagram postlarınız ve ana sayfanız için bir tema belirleyin ve paylaşımları o tema çerçevesinde gerçekleştirin.

Yapmayın: Instagram postlarınızı ve resimlerinizi sürekli farklı temalar ve filtreler ile paylaşmak, işinizle ilgili düzensiz ve önemsemeyen bir tavrınız olduğu algısını yaratır.

Özellikle paylaştığınız içerikle uyuşmayan temalar kullanmaktan kaçının. Paylaşacaklarınızı bir tema çerçevesinde düzenleyin. Görselliğinizde tutarlılık oluşturduğunuz zaman hem daha kolay seçilir hale gelecek hem de daha profesyonel gözükeceksiniz.

7. Düzenli Paylaşım Yapın

Yapın: Düzenli paylaşım yapmanın önemini kavrayın. Günde bir iki post ile hesabınızı güncel tutabilir, daha çok takipçi kazanabilirsiniz.

Yapmayın: Düzensiz ve gelişigüzel paylaşımlar yapmak profesyonelliğinize gölge vuracaktır.

Bir ipucu vermek gerekirse, postları paylaştığınız saatlere göre aldığınız etkileşimleri değerlendirin ve gözlemleriniz sonucunda en stratejik zamanlarda paylaşım yapmaya dikkat edin. Böylece paylaşımlarınızın verimi katbekat artacaktır.

Önceki İçerikEtkili Bir Kişisel Marka İçin Geliştirmeniz Gereken 4 Beceri
Sonraki İçerikKişisel Marka Hikayeleri 4: Oprah Winfrey

Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız