Kişisel Marka Hikayeleri 1: Gwyneth Paltrow

“Hayatım güzel çünkü hayatım konu olduğunda pasif değilim. Gerçek olana yatırım yapıyorum. Gerçek insanlar gibi, gerçek ben için gerçek şeyler yapıyorum.”

Güçlü bir kişisel marka tesadüflerle, şans eseri oluşan bir durum değildir. Bugün bize ilham veren, başarılı ve etkileyici insanların kişisel markası, başarı ve başarısızlıklarla, girişimlerle, hayal kırıklıklarıyla, kısacası iniş çıkışlarla dolu bir yolculuğun sonucunda oluşmuştur.

Kişisel Marka Okulu olarak bize ilham veren, “özgün bir kişisel marka” olarak tanımladığımız insanların hayat ve kariyer yolculuklarını ve başarı hikayelerini sizinle paylaşacağız.

İlk Kişisel Marka Hikayemiz ünlü aktris, girişimci ve yazar Gwyneth Paltrow!

Hayatı, Kariyeri ve Girişimleriyle Gwyneth Paltrow…

Ünlü aktris Blythe Danner ve film yapımcısı Bruce Paltrow’un kızı olan Gwyneth Paltrow, 1972 yılında Los Angeles’ta dünyaya geldi. Ailesinin yolundan giderek oyunculuk kariyerine başlamadan önce California Üniversitesi’nde antropoloji okumaya başlayan Paltrow, kısa bir süre sonra okulu bıraktı.

Böylelikle başarıya giden yolculuk başlıyor Gwyneth Paltrow için. 1989 yılında başlayarak birçok filmde ufak rollere sahip olan Paltrow, 1995 yılında Brad Pitt, Morgan Freeman gibi ünlü isimlerle birlikte rol aldığı “Seven” filmi ile zirveye giden yolda ilk adımını atmış oldu. Sonrasında Emma, Great Expectations ve A Perfect Murder gibi ünlü filmlerde rol almış, Shakespeare in Love’daki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar kazanmıştır.

“Bazı şeyler ne kadar basitse o kadar iyidir.”

2008 yılına geldiğimizde Gwyneth Paltrow kariyer yolculuğunu bambaşka bir yöne çevirir. Eylül 2008’de Paltrow haftalık haber bülteni olan Goop’u piyasaya sürdü. Goop ismini kurucusu Gwyneth Paltrow’un baş harflerinden alıyor. Peter Arnell’in Paltrow’a “başarılı web tabanlı şirketlerin isminde iki ‘O’ harfi vardır” demesiyle markanın ismi oluşuyor. Haklı, değil mi?

Kısa bir süre sonra Goop, birçok kullanıcı tarafından ilgi görmeye başladı. İlk haber bülteni 10,387 kişiye gönderildi ve bu bültende hindi ragu ve fındıklı muzlu muffin tarifi abonelerle paylaşıldı. Zamanla Goop, sağlıklı yaşam konularını tartışmaya olanak sağlayan bir web sitesine dönüştü. Bu gelişmeyi e-ticaret şubesi, moda markalarıyla iş birliği, pop-up mağazalar, sağlık zirvesi, dergi ve podcast izledi.

Son olarak Goop, bir Netflix belgesel dizisine konu oldu. 24 Ocak 2020’de yayınlanan “The Goop Lab” isimli 6 bölümlük belgesel dizisi Goop’u teşvik ediyor ve enerji iyileştirme, soğuk terapi, yaşlanmayı geciktirme, medyumluk ve cinsellik gibi konuları ele alıyor. Belgeselin böylesine öneli konuları ele alması aynı zamanda eleştirmenlerin de tepkisini çekti.

Oyunculuk ve girişimcilik örnekleriyle Gwyneth Paltrow’un çok yönlü bir insan olduğunu ve kişisel markasının bu çok yönlü ve cesur kişiliğiyle temellendiğini görüyoruz. Ancak Paltrow bununla sınırlı kalmıyor ve aktivizm, moda ve yemek denince de akla gelen bir isim haline geliyor.

“Benim için güzellik, kendi teninde rahat olmakla ilgilidir.”

Paltrow, 2005 yılında Estée Lauder’in Pleasures parfümünün yüzü oldu. Estée Lauder, “Pleasures Gwyneth Paltrow” koleksiyonundan elde ettiği kazancın büyük bir bölümünü meme kanseri araştırmalarına bağışladı. Paltrow 2006 yılında ise Bean Pole International markasının yüzü oldu.

“İnsanlara yemek pişirmeyi ve yedirmeyi seviyorum. Her gün yemek yapıyorum.”

Paltrow’un dünya mutfağına özel bir ilgisi olduğunu görüyoruz. 2007 yılında İspanyol mutfağını ve kültürünü sergileyen “Spain… on the Road Again” dizisiyle anlaşan Paltrow, 2008 yılında Mario Batali ile “Aşçılık Yolculuğu” kitabını yazdı ve böylelikle Paltrow’un dünya mutfağı yolculuğu başlamış oldu.

“Yemek kitapları almayı seviyorum- insanlar kitapları bana veriyor ve ben de onları roman gibi okuyup her şeyi dosyalıyorum.”

Paltrow 2011 yılında “Babamın Kızı: Aileyi ve Beraberliği Kutlayan Lezzetli, Kolay Tarifler” isimli bir kitap yazdı. Aynı yıl “Mutfak Masasından Notlar” kitabını, sonrasında “Hepsi İyi: Sizi İyi Görünecek ve Harika Hissettirecek Lezzetli Kolay Tarifler” ve “Hepsi Çok Kolay: Süper Meşgul Ev Aşçıları için Lezzetli Hafta İçi Tarifler” kitaplarını yayınladı.

Daha iyi bir dünya için çalışmalar yapan Paltrow, Dünya Pnömani Günü hakkında farkındalık yaratmayı amaçlayan Sav The Children sanatçı elçisi ve Robin Hood Vakfı yönetim kurulu üyesidir. Ayrıca Paltrow birçok bağış toplama etkinliğine ev sahipliği yapmıştır.

Gwyneth Paltrow, severek, tutkuyla yapılan her işin insanı başarıya ulaştırdığının gerçek bir örneğini sunuyor bize. Gwyneth Paltrow, film sektöründen girişimciliğe ve dünya mutfağına çalıştığı her alanda başarılı birçok işe imza atarak güçlü ve özgün bir kişisel markanın sahibi oluyor.

Önceki İçerikLiderler İçin Kişisel Markalama Yolları
Sonraki İçerikKişisel Marka Hikayeleri 2: Elon Musk

Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız