Liderler İçin Kişisel Markalama Yolları

Kişisel markalama, influencerlar, girişimciler gibi alanında lider olmak isteyenlerin de önem vermesi gereken bir uzmanlıktır. Kariyerinde ilerleyip lider olarak konumlanmak isteyenler, kurumların ve insanların üzerinde bıraktıkları etkiyi iyi analiz edip şekillendirmelidirler. Çalıştığınız şirkette üsleriniz sizin yeteneklerinizi fark etmeye yeterince zaman ve dikkat ayıramayabilirler. Ya da hedeflerinize hizmet etmediğini düşündüğünüz özellikleriniz, başkalarının sizden bahsederken kullandığı nitelikler olabilir. Kendinizi ve başkalarının üzerindeki itibarınızı iyi analiz ettiğinizde, hedefinize ya da olmak istediğiniz lider vasıflarına uymadığını ya da eksik kaldığını düşündüğünüz özellikleri değiştirebilirsiniz. Ne olursa olsun, hedefiniz ve karakteriniz doğrultusunda doğru mesajı iletmek, lider olma yolculuğunda kişisel markanızın size en büyük katkısı olacaktır. Kişisel markanız sayesinde başarılarınız daha görünür ve kalıcı hale gelir, böylece alanınızda fikir lideri olarak konumlandırılırsınız.

1. Kendini Tanımak

Kişisel markalamanın temeli kendini tanımaktır. Kendinizi tanımadan, sahip olduğunuz yetenekleri, tutkuları ve etkiyi bilmeden gerçekçi, otantik ve sürdürülebilir bir kişisel marka yaratımı neredeyse imkansız olacaktır.

Kendinizi tanırken, başkalarının sizin hakkınızda düşündüğü tanımlamalara mutlaka dikkat etmelisiniz. Sonuçta en sonunda önemli olan, insanların verdiğiniz mesajı doğru anlayıp anlamadığıdır. 

Çevrenizdekilerden sizi anlatmalarını isteyin ve kullandıkları sıfatlara dikkat edin. Daha fazla kişiden cevap topladıkça, bir patern görmeniz olası olacaktır. Sizi anlatırken en çok kullanılan sıfatlar neler? Örneğin düzenli, yaratıcı, kibar size en çok verilen cevaplardan olabilir. Fakat liderlik doğrultusunda oluşturduğunuz kişisel markanızda bu sıfatlardan fazlasına ihtiyacınız olduğunu fark etmişsinizdir. Bu sıfatlar işinizle alakalı sizi tanımlarken, kararlı gibi bir sıfat size liderlik vasfı katacaktır. Bu noktada liderlik için kendinizde eksik olduğunu fark ettiğiniz özelliklerin üstüne gidip, bunları geliştirebilirsiniz.

Daha sonra kendinizi ve misyonunuzu anlattığınız bir cümle ya da “cover letter” oluşturabilir, kendinizi tanıtırken ve dijital görünürlüğünüzde bunları kullanabilirsiniz. Fakat kişisel markanın bundan ötesi olduğunu unutmamak gerekiyor. Kendinizi anlatırken kullandığınız kelimelerin ötesinde, kişisel markanız imajınızdan konuşma tarzınıza, destek olduğunuz derneklerden yazdığınız bloğa kadar sizinle beraber görünür olan her şeyin bir bütünüdür. Her kademesinde de aynı emek ve önemi gerektirir. Tam olarak bu sebeplerden; kişisel markanın sizinle ilgili her ayrıntıyı içermesinden, günlük yaşamınızda da katkı sağladığınız bir olgu olmasından dolayı, kişisel marka; taklit ile geçiştirilemeyecek bir kimliktir. Hayatınızın her anında olmadığınız birini oynayamazsınız, bir noktada kendinizi ele verir, insanların güvenini kaybedersiniz. Bu sebeple, sizi alanınızda lider olarak öne çıkaracak özgün özelliklerinizi fark edip üzerine gitmelisiniz.

2. Marka Uyumu

Kişisel markanızda öne çıkardığınız nitelikler ya da değerler, parçası olduğunuz şirketin markası ile tam olarak örtüşmeyebilir. Bazı noktalarda benzer elementleri paylaşırken, bazı noktalarda da ayrışabilirsiniz, önemli olan ortak ve önemli olanları vurgulayabilmektir. Örneğin birçok mühendisin çalıştığı bir şirkette işe giren birisi, iş arkadaşlarının metodik, süreç odaklı yapılarına kendini yakın hissetmeyip, kendini daha marjinal ve farklı hissedebilir. Böyle bir durumda kalan birisi, ortak olarak anlaşabilecekleri noktalar üzerine kafa yormalıdır. Herkesin hem fikir olacağını düşündüğü bir nokta olarak, ‘’sonuç-odaklı lider’’ sıfatını kişisel markası için vurgulayabilir.

3. Markayı Görünür Kılmak

Markanıza istediğiniz nitelikleri kazandırdıktan sonra yapmanız gereken şey kişisel markanızın tanınırlığını arttırmak adına daha fazla görünür olmaktır. Eğer eski itibarınızı değiştirmek ve kişisel markanızı yeni haliyle tanıtmak istiyorsanız, öne çıkardığınız farklı niteliklerinizi kullanabileceğiniz projelerde yer almaya çalışabilirsiniz. Örneğin global bir lider olmayı hedefliyorsanız, çeşitliliği destekleyen topluluklara katılabilirsiniz.

Özellikle de günümüzde, kişisel markanızı görünür kılmanın en önemli ve gerekli yöntemi dijital ortamlara içerik üretmektir. Hedef kitlenize ve markanıza en uygun sosyal platformda, hayatınızdan ve işinizden fotoğraflar paylaşabilir, storyler atabilir, kısa öğretici videolar paylaşabilir, takipçilerinizin sorularını yanıtlayabilirsiniz. Alanınızda fikir lideri olmak için, uzmanlığınız hakkında makaleler yazıp bunları websitenizde, LinkedIn’de paylaşabilirsiniz. Uzmanlık alanınız ile ilgili yazdığınız her yazı, sizi işinizde bilir kişi olarak konumlandırmaya yardım edecektir ve bir noktadan sonra alanınızda ilk aranan isimlerden biri haline gelirsiniz.

Kişisel markanız ile lider olmak için yapılacak en önemli şeylerden biri de network oluşturmaktır. Fakat, network oluşturmanın, network kurma etkinliklerinden öte olduğunu fark etmeniz gerekir. Şirketinizde kendinizce bir network kurmuş ve bununla yetiniyor olabilirsiniz. Fakat düzenli olarak networkünüze yeni insanlar eklemiyorsanız biliniz ki ‘network kurmak’ta başarısızsınız. Kişisel markanız nasıl günceli takip eden ve yeniliklere açık bir marka ise -ki bu nitelikler olmazsa olmazdır- networkünüz de sürekli yenilenen ve genişleyen bir yapı olmalıdır. Çünkü, sürekli aynı insanlarla bir arada olduğunu sürece ufkunuzu genişletemezsiniz, ama farklı departmandan bir iş arkadaşınızla kuracağınız yeni bir ilişki, ufkunuzu yeni katmanlar ekleyecektir.

Doğru stratejiler izlenip, özgünlüğü korunduğunda kişisel markalama liderliğe en çok hizmet eden araç olacaktır. Bu alanda yapacağınız yatırım, sizi hedefinize ulaştıracak ve kalıcı kılacaktır.

Önceki İçerikYeni Bir Kavram: Kişisel Marka Fotoğrafçılığı
Sonraki İçerikKişisel Marka Hikayeleri 1: Gwyneth Paltrow