Yeni Bir Kavram: Kişisel Marka Fotoğrafçılığı

Kişisel markanızı en net ve çok yönlü bir şekilde sergileyebileceğiniz en kapsamlı ortamın sosyal medya olduğunu biliyoruz. Burada oluşturacağınız içerikler hedef kitlenizle aranızdaki iletişimi ve bağı kuracaktır. Bu nedenle günümüz sosyal medyasında görülmek ve beğenilmek istiyorsanız kaliteli görsellere ve içeriklere ihtiyacınız olacaktır.

Kişisel markanızı güçlü bir şekilde oluşturmak için anahtar kelime özgünlüktür. Size özel ve sizi yansıtan bir markayı, kullandığınız dil, oluşturduğunuz içerikler gibi birçok faktörden yararlanarak inşa edebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra dijital ortamlarda kullanacağınız görsellerin de sizi temsil eden, markanızla tutarlı ve dikkat çekici görseller olması gerekir. Bu nedenle yüksek kaliteli fotoğraflara sahip olmak için fotoğraf çekimi kişisel markalamanın vazgeçilmez bir parçasıdır.

Kişisel Marka Fotoğrafçılığı Nedir?

İsminden de anlaşıldığı gibi kişisel marka fotoğrafçılığı, kişisel marka olmak isteyen CEO’lar, üst düzey yöneticiler, influencerlar, girişimciler gibi alanında otorite ve düşünce lideri olmak isteyen birçok kişinin fotoğraf çekiminin gerçekleştirilmesidir. Oldukça niş bir sektör olan kişisel marka fotoğrafçılığı, çok yakın zamanda ortaya çıkan bir dal olsa da gittikçe popülerleşmektedir.

Kişisel Marka Fotoğrafçılığı Neden Önemlidir?

  • Doğru Bir İlk İzlenim Yaratmak

İlk izlenimler her zaman önemlidir. Bir kişinin hakkınızda iyi ya da kötü bir düşünce sahibi olmasına neden olur. Bir kişiyle yaşayacağınız ilişkiye, başlayacağınız bir işe ya da yemek yiyeceğiniz restorana bile ilk anda oluşan etki ile karar verirsiniz. Bu nedenle bir kişisel marka olarak insanlar üzerinde yarattığınız ilk izlenim sizin için oldukça önemlidir. Özellikle dijital mecralarda aktif yer alacağınız için kullanacağınız görsellerle yaratacağınız ilk izlenimin negatif olmasını kimse istemez. Bu nedenle kaliteli, doğru ve kişisel markanızı yansıtan içerik görsellerine ve profil fotoğraflarına ihtiyacınız olacaktır.

  • Hikayenizi Etkili Bir Şekilde Anlatmak

Güçlü bir kişisel markanın yolu hikaye anlatımından geçer. Hayatınızı, kariyerinizi, yolculuğunuzu, tutkularınızı ve hedeflerinizi en iyi şekilde anlatmanız, ön plana çıkmanın bir yoludur. Siz hikayenizi anlatırken sözlerinizin en büyük destekçisi ise fotoğraflarınız olacaktır. Böylelikle insanlara kendinizi çok daha net ve derin bir şekilde göstermiş, bu şekilde kendinizi daha iyi tanıtarak daha güçlü bağlar kurmuş olacaksınız.

  • Özgün Bir Kişisel Marka Oluşturmak

Birçok insan içerik üretirken sadece konuyu ve yazacaklarını düşünür. Ancak benzersiz bir içeriğin ve özgün bir kişisel markanın yolu kişisel marka fotoğrafçılığı sayesinde elde edeceğiniz fotoğraflardan geçer. Kendinizi ve işinizi tanıtırken, fikirlerinizi yansıtırken stok fotoğraf kullanmak hem daha az dikkat çekici olacak hem de dijital ortamlarda görünümünüzü zayıflatacaktır. Bir fotoğrafçıyla çalıştığınızda güncel, özgün ve benzersiz fotoğraf kullanabilecek ve rakiplerinizin arasından sıyrılabileceksiniz.

  • Yüksek Kaliteli Görsellerle Dikkat Çekmek

Bilgi ve deneyiminizi paylaşacağınız birçok blog yazısı, makale veya gönderi üretebilirsiniz. Ancak her gün içerik bombardımanına maruz kalan kullanıcıların dikkatini çekmeniz kolay olmayacaktır. Bu nedenle önce görsel olarak onları etkilemeniz, merak ettirmeniz ve ilgilerini çekmeniz gerekir ve bunları düşük kaliteli fotoğraflarla veya herkesin paylaştığı stok fotoğraflarla yapamazsınız. Gerçekten ilham vermek, markanızı ve işinizi ciddiye aldığınızı göstermek istiyorsanız bir fotoğrafçının elinden çıkmış fotoğraflara ihtiyacınız olacaktır.

Tüm bunlara ek olarak profesyonel bir fotoğrafçı ile anlaşmak kişisel markanızı bir adım öteye taşıyacak ve profesyonel görünümünüzü güçlendirecektir.

Başarılı Bir Kişisel Marka Fotoğrafçılığı İçin İpuçları

Profesyonel bir kişisel marka fotoğrafçısı ile çalıştığınızda, çalıştığınız kişi her ne kadar alanında uzman olsa da dikkat etmeniz gereken birçok şey vardır. İşte size bazı ipuçları…

Bir İlham Panosuna Sahip Olun

Bir fotoğrafçıyla anlaşmadan önce ne istediğinizi bilmeniz önemlidir. Sizi ve kişisel markanızı en iyi nasıl temsil edeceğinizi düşünmeniz, markanız için bir ilham panosu oluşturmanız, fotoğraf çekiminde hem sizin işinizi hem de çalıştığınız fotoğrafçının işini kolaylaştıracak ve kullanmak istemeyeceğiniz fotoğraflar çektirmenize ve buna bütçe ayırmanıza engel olacaktır. Bu nedenle mutlaka Google’dan ve Pinterest’ten markanızı yansıtan fotoğraflar toplamanız yararınıza olacaktır.

Markanızı Anlatın

Fotoğrafçının ne istediğinizi daha iyi anlaması ve markanızı daha iyi yansıtacak fotoğraf çekebilmesi için kişisel markanızı iyi anlatabilmeniz gerekir. Bunun için markanızı temsil eden kelimeler bularak ifade etmek işinizi kolaylaştırabilir. Ayrıca bu ifadeler kıyafet ve mekan seçimi için de size fikir verecektir.

Kişisel Marka Fotoğrafçınızı Araştırın

Fotoğrafçının tarzınıza uygun olması çok önemlidir çünkü fotoğraf çekimi bir yatırımdır ve boşa gitmesini kimse istemez. Bu yüzden bir fotoğrafçıyla anlaşmadan önce mutlaka portfolyosuna bakın, geçmiş çalışmalarını, fotoğraf çekim ve düzenleme tarzını inceleyin ve markanızla uyuştuğundan emin olun.

Görünümünüze Odaklanın

Fotoğraf çekimi tamamen görünümünüzle ilgilidir. Kıyafetiniz, saçınız, makyajınız ve duruşunuzla hazır olmanız ve her şeyi önemsemeniz gerekir. Fotoğraf çekiminden önce fotoğrafçınız ile birlikte kıyafetiniz için renk paletini tartışabilirsiniz. Ayrıca profesyonel bir saç ve makyaj ekibiyle de anlaşmak oldukça faydalı olacaktır. Bunların yanı sıra kendiniz de beslenmenize, temizliğinize ve bakımınıza özen göstererek fotoğraf çekimine hazırlanabilirsiniz.

Fotoğraflarınızın Nerede Kullanılacağına Karar Verin

Fotoğraf teknikleri ve boyutları bakımından her mecra farklılık gösterir. Fotoğraflarınızı hangi mecrada kullanacağınızı planlarsanız ihtiyacınıza uygun fotoğraf elde edebilirsiniz.

Unutmayın, kişisel markanız büyük bir çaba ve özen sonucu oluşur. Çabalarınıza fotoğraf çekimini eklemek ve bunun için bir kişisel marka fotoğrafçısıyla anlaşmak işinizi kolaylaştırırken daha güçlü ve profesyonel bir görünüm de elde etmenizi sağlayacaktır.

Önceki İçerikKişisel Markası Parlayan 3 Kadın
Sonraki İçerikLiderler İçin Kişisel Markalama Yolları

Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız