Kişisel Marka Hikayeleri 3: Meghan Markle

“Bir yanlış, adalet eksikliği veya eşitsizlik varsa, o zaman birinin bir şey söylemesi gerekir. Bu kişi neden ben olmayayım?”

Dünyaca ünlü, binlerce insan tarafından tanınan ve takip edilen biri olarak etki gücünüz tartışmasız oldukça büyük olacaktır. Sahip olduğunuz bu etki gücünü daha adil, daha özgür, insanların refah içinde yaşadığı, kısaca daha iyi bir dünya için kullanabilirsiniz. Bu konuda en iyi örneğin Meghan Markle olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Cesaret aşılayan hikayesiyle Meghan Markle…

Rachel Meghan Markle 4 Ağustos 1981’de Los Angeles’ta doğdu. Babası görüntü yönetmeni Thomas Markle olan Meghan Markle, yoga eğitmeni olan annesi ile bir arkadaş gibi yakın bir ilişkiye sahipti. Annesinin yanında Hollywood’da büyüyen Meghan Markle iki yaşından itibaren özel okullarda eğitim gördü.

Meghan Markle’ın bir feminist, savunucu ve aktivist olacağı daha küçük bir çocukken bile belliydi. Markle 11 yaşındayken P&G tarafından yayınlanan cinsiyetçi bir reklam sonucu okulundaki erkek arkadaşları kadının yerinin mutfak olduğunu, ev işlerinin kadının görevi olduğunu söylemeye başladılar. Bunun üzerine Markle, Hillary Clinton da dahil olmak üzere birçok kişiye mektup yazdı ve bu kampanyası sonucu reklamın dili değiştirildi.

Eğitimine özel bir Katolik lisesinde devam etti ve 2003 yılında Northwestern’s School of Communication’dan tiyatro ve uluslararası çalışmalarda çift anadal yaparak mezun oldu.

“Fırsat şöhretle gelir, ancak bence şöhret sorumluluğu da içerir- savunma ve paylaşma, cam ayakkabılardan daha çok cam tavanları itmeye odaklanma ve eğer yeterince şanslıysam ilham verme sorumluluğu.”

Kariyerinin başlarında Markle serbest hattat olarak çalıştı ve ciltçilik öğretti. Meghan Markle oyunculuk kariyerine “General Hospital” dizisine konuk olarak adım attı ve Cuts, The War at Home, CSI: NY ve 90210 gibi yapımlarda yer aldı. Ayrıca, ABD oyun şovu Deal or No Deal’da hosteslik de dahil olmak üzere birçok sözleşmeli oyunculuk ve modellik işi üstlendi. Sonrasında Markle, Fox’un Fringe dizisinde ikinci sezonunun ilk iki bölümünde Ajan Amy Jessup olarak yer aldı.

Etnik kökeni nedeniyle yapımlarda rol almakta zorlandığını belirten Markle, Suits dizindeki Rachel Zane karakteri ile kariyerinin en büyük yapımlarından birinde rol almış oldu. 2011 yılından 2017 yılına kadar bu dizide başroller arasında yer alan Meghan Markle, bu rolle tanınmaya ve sevilmeye başladı.

“Feminist olmak ve kadınsı olmak birbirinden ayrışmaz.”

Ancak Meghan Markle’ın dünyaca tanınmaya ve sıkça konuşulmaya başlanması Prens Harry ile ilişkisinin başlamasına dayanıyor. Meghan Markle ve Prens Harry 2016 yılında arkadaşlarının ayarladığı bir randevuda tanıştılar. İlişkilerinin resmen ilan edilmesi ise 2017 yılının Eylül ayında oldu ve çiftin nişanlandığı aynı yıl Kasım ayında duyuruldu. Kısa bir süre sonra evlenecekleri duyurulan çift 19 Mayıs 2018’de St. George Şapeli’nde görkemli bir düğünle evlendi. Sussex Dük ve Düşesi Prens Harry ve Meghan Markle’ın 2019 yılında Archie Mountbatten-Windsor isimli erkek çocukları dünyaya geldi.

“Sadece kendimize karşı daha nazik olmamız gerekiyor. Kendimize en iyi arkadaşımıza davrandığımız gibi davranırsak, ne kadar daha iyi durumda olacağımızı tahmin edebiliyor musun?”

Meghan Markle ve eşi Prens Harry bir süre kraliyet ailesinin birer üyesi olarak çalışmalar yürüttüler ve ziyaretler gerçekleştirdiler. Ancak çift bu yılın başında kraliyetteki rollerinden çekilerek finansal olarak bağımsız bir şekilde çalışmalara devam etmek istediklerini duyurdular.

Meghan Markle kraliyet ailesine katılmadan önce de politik ve toplumsal konularda aktif görev üstleniyordu. Uluslararası yardım kuruluşu One Young World’ün danışmanı olan Markle, Dublin’deki 2014 zirvesinde, cinsiyet eşitliği ve günümüz köleliği konularında konuştu. 2016 yılında Markle, Temiz Su Kampanyası için Ruanda’ya seyahat eden World Vision Canada’nın küresel bir elçisi oldu. Ayrıca, Time dergisinde kadınların menstrüel sağlığı ile ilgili bir yazı kaleme aldı ve Vogue’un Eylül sayısında konuk editör olarak yer alarak “Forces for Change” olarak tanımlanan farklı bölgelerden 15 kadının çalışmalarını vurguladı.

“Kızlara başarılı olmaları için doğru araçlar verildiğinde, sadece kendileri için değil, etrafındakiler için de inanılmaz gelecekler yaratabilirler.”

Prens Harry ile birlikte Archewell isimli bir vakfın da kuruculuğu üstlenen Markle, cinsiyet eşitliği, kadınların desteklenmesi ve güçlendirilmesi, sağlık ve sosyal adalet konularında çalışmalar yürütmeye devam ediyor.

“İyi görünmek ve yine de kadınların eşitliğini savunmak isteyen bir kadın olabilirsiniz.”

Meghan Markle moda ve yaşam tarzı konularında da büyük bir etkiye sahip. Kraliyet ailesine dahil olmadan önce moda, yaşam tarzı, sağlık ve seyahat alanlarında yazılar yayınladığı bir web sitesine sahipti. Markle, The Tig isimli sitesinde ve sosyal medya hesaplarında blog yazılarının yanı sıra kendini sevme ve pozitiflik mesajları vererek ilham kaynağı oluyordu. Markle ayrıca Time dergisi tarafından en etkili 100 insandan biri ve Tatler tarafından İngiltere’nin en iyi giyinen insanlarından biri olarak seçildi.

Oyunculuktaki başarısı, feminist ve aktivist yönü, eşsiz kişiliği ve korkusuzca kendisini ortaya koyan ve meydan okuyan tavrı ile Meghan Markle, dünyaca etkili bir kişisel marka!

Önceki İçerikLinkedIn Dünyasının En Etkili İsimleri
Sonraki İçerikEtkili Bir Kişisel Marka İçin Geliştirmeniz Gereken 4 Beceri

Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız