LinkedIn Dünyasının En Etkili İsimleri

LinkedIn son yıllarda oldukça ilgi çeken platformlardan biri haline geldi. Özellikle profesyonellerin tercih ettiği platform, aynı anda bir içerik platformuna dönüşmeye devam ediyor. LinkedIn üye sayısı dünya çapında son 6 ayda 45 milyon kişi artarak 690 milyonun üstüne çıktı.

Platformun sadece Avrupa’dan 157 milyon üyesi bulunuyor. DACH Ülke Müdürü Barbara Wittman geçtiğimiz günlerde LinkedIn’in Almanya, Avusturya ve İsviçre’de ilk kez 15 milyon üyeye ulaştığını duyurdu.

Diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi, LinkedIn’de de platformun ruhuna uygun birçok influencer ortaya çıktı. Tanınmış kişiler, iş insanları, girişimciler ve profesyoneller binlerce hatta milyonlarca kişi tarafından takip ediliyor.

OMR’de bu LinkedInfluencer’larının yer aldığı bir rapor yayınladı. Raporda en fazla erişime ve takipçiye sahip kişiler ve şirketlerin yer aldığı üç farklı sıralama bulunuyor.

Bu sıralamanın LinkedIn tarafından yayınlanan listelerden farkı nedir?

LinkedIn, kullanıcıların birbirlerini ekleyerek iş bağlantıları ağı kurabileceği bir platform olarak yola çıktı. 2014 yılında yapılan değişikler ile kullanıcıların diğer hesapları takip etme ve abone olma imkânı yaratıldı.

Böylelikle önemli erişime ve etkiye sahip hesaplar ortaya çıkmaya başladı ve bu doğrultuda LinkedIn, yüksek erişime sahip başarılı influencer’ları LinkedIn Influencer Programı ile desteklemeye başladı. Şu anda programa dahil olan 500 LinkedIn Infleuncer’ı, platformda içerik yayınlıyor ve daha çok görünürlüğe sahip olabiliyor.

LinkedIn ayrıca en çok takipçiye sahip kullanıcılarını “En İyi Sesler (Top Voices)” listesinde yayınlıyor. Yılda bir yayınlanan bu listede uluslararası ve belli alanlardaki en değerli sesler yer alıyor. Liste, kullanıcıların takipçi sayılarına göre değil, içerik sayısı ve kalitesi gibi kriterlere göre düzenleniyor.

En etkili 20 LinkedIn kullanıcısı


*Bu değerlendirme takipçi sayısı baz alınarak yapılmıştır. Araştırma OMR tarafından yürütülmüştür ve 15 Temmuz 2020 tarihinde elde edilmiştir.

Küresel LinkedIn sıralamasında zirvede, salgından bu yana WHO ve Covid ile yaptığı çalışmalarla oldukça kamuya açık bir profilini koruyan Microsoft kurucu ortağı Bill Gates bulunuyor. Virgin’in kurucusu ve CEO’su Richard Branson, 11 milyon daha az takipçi ile ikinci sırada yer alıyor.

Listenin geri kalanında uluslararası iş dünyasının zirvesindeki CEO’lar ve yöneticiler, kişisel koçlar (Tony Robbins ve Deepak Chopra), politikacılar (sırasıyla Kanada ve Hindistan Başbakanları Justin Trudeau ve Narendra Modi) ile başarılı yazarlar ve podcast üreticileri (Adam Grant, Simon Sinek ve Gretchin Rubin) yer alıyor.

Listedeki girişimciler arasında Dallas Mavericks’in sahibi ve TV şovu “Shark Tank”in yıldızı Mark Cuban ve James Caan da bulunuyor.

Teknoloji Şirketleri Başı Çekiyor

Uluslararası şirket sıralamalarında büyük teknoloji şirketleri ilk sıralarda yer alıyor. Listeyi incelediğimizde ayrıca LinkedIn’in kendi platformunda Google’ın, TED Konferansı’nın ve Amazon’un gerisinde kaldığı görülüyor.

Listede yer alan en farklı kategorideki şirket ise ikinci sırada yer alan TED’dir. Listedeki tek etkinlik şirketi olan TED, yıllar içinde düzenli olarak “Paylaşmaya değer fikirler” ve TED konuşmalarından klipler yayınlayarak profilini artırdı.

ABD dışındaki en büyük şirketler arasında ise İngiliz-Hollanda holdingi Unilever, İsviçre gıda ve içecek şirketi Nestlé ve Birleşik Krallık muhasebe şirketi Deloitte bulunmaktadır.

En etkili 20 şirket profili


*Bu değerlendirme takipçi sayısı baz alınarak yapılmıştır. Araştırma OMR tarafından yürütülmüştür ve 15 Temmuz 2020 tarihinde elde edilmiştir.

Kaynak:  https://omr.com/en/linkedin-ranking-omr/

Önceki İçerikMarkalaşabileceğiniz Yeni Trend: Podcast
Sonraki İçerikKişisel Marka Hikayeleri 3: Meghan Markle