Markalaşabileceğiniz Yeni Trend: Podcast

Son yıllarda tüm dünyada yeni bir içerik türü oldukça popüler hale geldi: Podcast’ler! Ülkemizde de yükselişte olan podcast trendi, yüzbinlerle ifade edilen bir dinleyici kitlesinin ilgisini çekiyor.

Peki Podcast Nedir?

2000’li yıllarda hayatımıza giren podcast’leri bir tür blog olarak düşünebiliriz. Podcast’ler her bir bölümde farklı bir konunun işlendiği sesli içeriklerdir. Dijital formattaki müzik, konuşma ve sohbetlerden oluşan bu içerikler, çeşitli podcast uygulamaları vasıtasıyla internet üzerinden indirilebilir.

Podcast isminin kaynağını Apple’dan aldığı bilinmektedir. Bir Apple ürünü olan iPod’un kapsül anlamına gelen “pod” kelimesi ile canlı yayın anlamına gelen “broadcasting” kelimesinin birleştirilmesinden oluşmuştur.

Podcast’i bir ses veya video kaydını indirmekten ayıran temel bir farklılık vardır. Bir podcast’i indirebilmek için feed (besleme) yani RSS’e ihtiyaç duyulur. Bu bağlamda özel yazılımlar kullanarak takip edilen bir yayın indirilebilir.

Podcast’lerin bir diğer özelliği evrensel olmasıdır. Yani herhangi bir ülkede yayınlanmış içeriği, ülke, bölge fark etmeksizin dinleyebilir ve indirebilirsiniz. Podcast ile birçok sesli ve görsel kaynağa ücretsiz olarak ulaşmanız mümkündür. Farklı dillerde haber, eğitim, kişisel gelişim gibi birçok alanda podcast dinleyebilirsiniz.

“Bir podcast, ulaşılması zor insanlarla ilişkiler geliştirmenin harika bir yoludur.” – Tim Paige

Podcast İçin Tercih Edilebilecek Uygulamalar

Podcast her ne kadar ilk olarak iPod için geliştirilse ve adını Apple’ın iPod ürününden alsa da hem IOS hem de Android uyumlu birçok başarılı podcast uygulaması bulunmaktadır.

İndirebileceğiniz bazı podcast uygulamaları:

 • iTunes Podcasts
 • Castbox
 • Spotify
 • SoundCloud
 • Podbean Podcast
 • Breaker
 • TuneIn Radio
 • Google Podcasts
 • Overcast
 • Radio Public
 • Laughable
 • Himalaya
 • Aural
 • Podbay
 • WeCast

Podcast’lerin Sunduğu Avantajlar

 • Kullanım kolaylığı

Podcast uygulamaları genel olarak ücretsiz platformlardır. Bir podcast uygulaması indirildiğinde kullanıcı kolayca bir podcast’i indirebilir, dinleyebilir ve podcast’e abone olabilir.

 • Dijital mecralara adaptasyon sağlaması

Bilindiği üzere podcast’ler, radyo ve televizyon yayınları ile birçok açıdan benzerlik göstermektedir. Günümüzde dijitalleşmenin kazandığı ivme geleneksel yayıncılık yapan bu mecraları da etkilemiştir. Bu nedenle özellikle geleneksel yayınlar için podcast’ler dijitale açılan bir kapı olarak konumlanmaktadır.

 • Farklı alanlarda birçok içeriğe ulaşabilme imkanı sunması

Podcast’ler geniş bir içerik yelpazesine sahiptir. Eğitimden hobiye, güncel konulardan ilişkilere birçok konuda podcast’e erişilebilir. Evde, yolda, işte her an dinlenebilen bu içerikleri kullanıcılar kişisel gelişimleri için kullanabilir.  

 • Podcast ile dijital pazarlama

Dijital mecraların popüler bir içerik türü olarak podcast, dijital pazarlama için de uygun bir alan sunmaktadır. Özellikle bir kişisel marka olarak blog, e-posta, gönderi gibi birçok paylaşım ve dijital pazarlama çalışması podcast’lere entegre edilebilir. Bu bağlamda podcast’ler hedef kitleye ulaşma ve erişilebilirlik konusunda verimli bir araç olabilir.

 • Podcast üretiminin kolaylığı

Podcast’ler içerik açısından oldukça geniş bir yapıya sahiptir. Herhangi bir konuda podcast yayınına başlanabilir ve bu yayın uzun süre devam ettirilebilir. Bu sayede podcast’ler, herkes için yayın imkanı sunar.

“İnsanları sıkmayın. Başkasının formülünü çoğaltma konusunda fazla endişelenmeyin. Podcast yayınlama yönteminizle orijinal olun.” – James Schramko

Nasıl Podcast Oluşturulabilir?

Birinci Adım:

Öncelikle gerekli ekipmanın temin edildiğinden emin olunmalıdır. Başlangıç seviyesinde bir podcast yayını düşünüyorsanız temel ekipmanlar için 500-1000 TL arasında bir bütçe yeterli olabiliyorken, daha profesyonel bir podcast için 3000-5000 TL gibi bir bütçe ayırmak gerekebilir. Başlangıç seviyesi bir podcast için mikrofon, kulaklık, bilgisayar, tablet gibi cihazlara ihtiyacınız olacaktır.

İkinci Adım:

Teknik olarak hazır olmaktan daha da önemlisi içerik anlamında hazır olmaktır. Tema belirlemek, bir tartışma veya sohbet ortamı yaratmak, kısacası içeriği oluşturmak podcast oluşturmanın en önemli aşamalarındandır. İlgi çekici bir içerik abone sayınızı artıracak ve motivasyonunuzu da yükseltecektir.

Üçüncü Adım:

Podcast kaydınızı yaptığınızda geriye kalan tek şey paylaşmaktır. İlginizi çeken, uygun bulduğunuz herhangi bir ortamda içeriğinizi yayınlayabilirsiniz. İşte bu kadar basit!

“Herkes daha yakından baktığı anda podcast balonunun patlayacağına dair endişeleri unutun: Görünüşe göre podcast dinleyicileri gerçekten herkesin umduğu hiper etkileşimli, süper destekleyici izleyiciler.” – Miranda Katz

Podcast’in Geleceği

Podcast’lerin en az 20 yıllık bir geçmişi olsa da son yıllarda popülerliği katlanarak artıyor. Özellikle Spotify’ın yaptığı 500 milyon dolarlık yatırımla podcast dikkat çeken bir sektör haline geldi.

Türkiye’de podcast yayınlarının mevcut durumuna bakıldığında radyo ve televizyon alanında kariyer yapmış isimlerden iş insanlarına birçok kişinin yayın yaptığı görülüyor. Hem ülkemizde hem dünyada her gün binlerce içerik bir yayın organına bağlı veya bağımsız olarak yayınlanıyor.

Kullanım ve üretim kolaylığı, yaygınlık, verim ve sağladığı fayda düşünüldüğünde podcast ekosisteminin daha da çok genişleyeceği, yaygınlaşacağı ve ilgi çekeceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Önceki İçerikYeni Bir Dijital Ekosistem: Influencer Pazarlaması
Sonraki İçerikLinkedIn Dünyasının En Etkili İsimleri