Yeni Bir Dijital Ekosistem: Influencer Pazarlaması

Günümüzde sosyal medya hayatımızın her alanında yer alan ve her alanını etkileyen bir konuma yerleşti. Herkes tarafından sıklıkla kullanılan sosyal medya platformları, birçok alanda da değişim ve rekabet yarattı. En çok etkilenen alanlardan biri de reklam ve pazarlama oldu.

Değişen dijital ekosisteme adapte olmaya çalışan bu alanlar için yeni bir pazarlama kavramı ortaya çıktı: Influencer Pazarlaması!

Uzun zamandır etkisini yiten geleneksel pazarlama, yerini dijital pazarlamaya bırakmıştı. Fakat, özellikle son dönemde tüketici video reklamları, sosyal medya reklamları gibi reklam çeşitlerine ve pazarlama aktivitelerine de ilgisini yitirdi. Bu nedenle sosyal medyanın gücünü kullanan influencer pazarlaması bir trend haline geldi.

Peki “Influencer Pazarlaması” Nedir?

İnsanları etkileyen ve insanlarda davranış, duygu ve düşünce değişimi yaratan kişilere “influencer” denmektedir. Influencer’lar, Twitter, Instagram, YouTube gibi sosyal medya kanallarında sadık bir takipçi kitlesine sahip, popüler ve etkili kişilerdir.

Influencer pazarlaması, belli bir kitle üzerinde etkili bu kişiler aracılığıyla, dijital medya kanallarını kullanarak hitap edilen kitlenin satın alma davranışını etkilemeyi amaçlayan bir pazarlama stratejisidir.

Influencer pazarlamasını bir ağızdan ağıza pazarlama (Word of Mouth – WOM) türü olarak da nitelendirmek mümkündür. Bir ürün veya hizmet ile ilgili yorumlarını sosyal medya kanalları aracılığıyla paylaşan influencer, takipçi kitlesinde bu bilginin hızla yayılmasına öncü olur.

Influencer Pazarlaması Neden Önemlidir?

  • Satın Alma Davranışlarını Doğrudan Etkileme

Uzun yıllardır yapılan araştırmalar; ünlüler, kanaat önderleri gibi kişilerin, bireylerin davranışları üzerinde etkili olduğunu ortaya koymuştur. Dijital dünyanın kanaat önderi olan influencer’lar da bireyler üzerinde benzer etkiye sahiptir.

Influencer’lar sahip oldukları bu etki gücünü birçok kaynaktan alabilirler. Ürettikleri orijinal içerikler, samimi bir dil ve güvene dayalı ilişki influencer’ların takipçiler üzerindeki etkisini artıran ve influencer pazarlamasını daha da başarılı hale getiren faktörlerdir. Böylece influencer pazarlaması ile markalar, tüketicinin satın alma davranışlarını doğrudan, daha etkili ve güvenilir bir şekilde değiştirme şansına sahip olurlar.

  • Hedef Kitleye Yönelik Çalışma Yapma Ve Hedef Kitleyi Genişletme

Influencer’lar seçili bir alanda belli bir kitleye hitap ediyor ve belli bir konuda paylaşım yapıyor olabilir. O hedef kitleye yönelik ürün veya hizmet sunan markanın, uygun influencer ile bir tanıtım çalışması yürütmesi, hedef kitleden maksimum kişi ile etkileşime geçilmesini sağlar.

Ayrıca influencer pazarlaması, hedef kitlesini genişletmek, yeni ürün veya hizmet tanıtmak, daha önce etkileşim kurmadığı bir kitle ile etkileşim kurmak isteyen markanın daha geniş bir hedef kitleyle iletişime geçmesini kolaylaştırır. Böylelikle marka bilinirliği olumlu yönde etkilenir.

  • Daha Fazla Erişim Ve Etkileşime Sahip Olma

Geleneksel reklam ve pazarlama çalışmaları, reklam engelleyici sistemlerin radarına girerek markanın erişim miktarında düşüşe neden olabilir. Influencer pazarlaması ile marka hakkında organik içerik paylaşılacağı için çok daha fazla kişiye erişim sağlanacaktır. Böylelikle marka, dijital ortamlarda da görünür hale gelecektir.

5 Adımda Influencer Pazarlaması

  1. Başarılı bir influencer pazarlaması için öncelikle markanın hedeflerine, karakterine, misyonuna uygun bir influencer seçilmelidir. Bu süreçte influencer’ların takipçi sayısının yanı sıra beğeni ve yorum sayısı, içeriklerinin organik oluşu ve kalitesi de göz önünde bulundurulmalıdır.
  2. Bir sonraki adımda marka, seçilen influencer ile ilişki kurmalıdır ve influencer pazarlama stratejisi oluşturmalıdır.
  3. Markanın ürün veya hizmeti önce influencer tarafından denenmelidir. Bu nedenle marka, sunduğu ürün veya hizmetin influencer tarafından denenmesini sağlamalıdır.
  4. Bu aşamada influencer, takipçileri ile ürün veya hizmet hakkındaki yorumlarını paylaşır. Dürüst bir şekilde yorum yapılması bu aşamada önemlidir çünkü güvene dayalı bir ilişkinin inşa edilmesi beklenir. Böylelikle takipçilerin dikkati çekilecek ve markaya dair bir ilk izlenim oluşacaktır. Sonrasında takipçiler de birer müşteriye dönüşecektir.
  5. Son olarak influencer’ın markanın bir temsilcisi olması beklenir. Uzun bir sürece yayılan bu aşamada influencer’ın takipçileri, sadık birer müşteriye dönüştürülür.

Influencer Pazarlamasını Neler Bekliyor?

Influencer pazarlaması gün geçtikçe daha çok önem kazanan bir kavram haline geliyor. Pazarlama profesyonellerinin büyük çoğunluğu pazarlama stratejilerinde influencer pazarlaması için bütçe ayırıyor.

Tüketiciler de sosyal medya fenomenlerinin görüşlerine önem veriyor. Araştırmalar 18-34 yaş arasındaki tüketicilerin %22’sinin sosyal medyada bir fenomen tarafından önerilen bir ürünü almayı tercih ediyor. Bu da influencer pazarlamasını 10 milyar dolar büyüklüğünde bir pazar haline getiriyor.

Her geçen gün büyüyen bu pazarın gelecekte de büyümesi ve önem kazanması bekleniyor. Pazarın büyümesi ve önem kazanması değişimleri de beraberinde getiriyor. Öncelikle gelecek yıllarda mikro-etkileyicilerin öneminin artması bekleniyor. Çok takipçili, milyonlara erişebilen influencer’lar, doğal olarak ortalamanın üstünde bir bütçe talep ediyorlar. Bu da alanlarında daha az etki sahibi ve daha az takipçili çok sayıda influencer ile çalışmayı mantıklı hale getiriyor.

Ayrıca influencer pazarlamasında uzun dönemli ilişkilerin kurulması da beklenen sonuçlar arasında. Influencer’ın markanın temsilcisi haline gelmesi yakın zamanda en çok tercih edilen stratejilerden biri haline gelecektir.

Sonuç olarak influencer pazarlamasının pazarlama dünyasında en etkili stratejilerden biri haline geldiği söylenebilir. Influencer’ların tüketici üzerinde etkili olması, davranış değişikliği yaratabilmesi, reklam ve diğer pazarlama tekniklerine göre daha samimi ve güvenilir olması, günümüzde influencer pazarlamasının konumunu güçlendiriyor.

Önceki İçerikSosyal Medyada Profesyonelleşin: 30 İçerik Formatı
Sonraki İçerikMarkalaşabileceğiniz Yeni Trend: Podcast