Kişisel Marka Hikayeleri 9: Tony Robbins

‘’Gerçekten de hayatımın her yönünü değiştirmeye karar vermiştim. Elimden gelebilecek olandan daha azına asla razı olmayacağım demiştim. Bu kararın beni böyle inanılmaz bir güne getireceği kimin aklına gelirdi?’’

Yaşadığınız zorluklar, mücadeleler, hatta en ufak bir olay bile sizin için bir kırılma noktası olabilir ve hayatınız boyunca motivasyon kaynağınız haline gelebilir. Dünyaca ünlü konuşmacı Tony Robbins de çocukluğunda bu kırılma anını yaşayıp motivasyon kaynağını bu şekilde bulan insanlardan biri…

“Yaşam koçluğu” kavramının babası Tony Robbins…

 Asıl ismi Anthony J. Mahavoric olan Tony Robbins, 29 Şubat 1960’da North Hollywood, California’da doğdu. Henüz 7 yaşındayken annesi ve babası boşanan Tony Robbins’i, annesi ile evlenen beyzbol oyuncusu Jim Robbins evlat edindi. 

“Her zaman yaptığın şeyi yaparsan, her zaman sahip olduğun şeyi alırsın.”

Tony Robbins ev hayatını kaotik ve istismarcı olarak nitelendiriyordu. Bu nedenle 17 yaşındayken evi terk eden Robbins, bir daha geri dönmedi. Kapıcı olarak çalışarak hayatını idame ettiren Robbins, üniversiteye gitme fırsatına sahip olamadı.

Tony Robbins konuşmacı ve yaşam koçu olarak kariyerine ilk adımı ünlü motivasyon konuşmacısı ve yazar Jim Rohn’un yanında çalışarak başladı. Jim Rohn’un seminerlerinin tanıtımını üstlenen Robbins, bu süreçte Jim Rohn’dan eğitim aldı.

“Hedef belirlemek, görünmeyeni görünür hale getirmenin ilk adımıdır.”

Jim Rohn, Tony Robbins için bir patrondan ve eğitmenden daha fazlasıydı. Jim Rohn, Robbins’e mutluluk ve başarının kişinin hayatındaki mevcut kaynaklarla ne yaptığına bağlı olduğu konusunda ilham verdi. Robbins, Jim Rohn’dan etkilendi ve yaşam koçluğuna başladı.

“Yapabileceğine inanmak, kendi kendini gerçekleştiren bir kehanettir.”

1980’lerin başında Robbins, nöro-dilbilimsel programlamanın (neuro-linguistic programming/ NLP) kurucusu John Grinder’dan eğitim aldı. İkili bir süre sonra ortak oldu. Robbins bu süreçte Ericksonian Hypnosis ve ateş üzerinde yürümeyi öğrendi ve bunları seminerlerine dahil etti. Bu seminerler Time, Newsweek, Fortune, Forbes, Life, GQ, Vanity Fair, Businessweek gibi dergilerde yer alarak ünlü konuşmacıya bir statü kazandırdı.

Fiziksel aktivitelerle birleştirdiği konuşma ve seminerleri hızla popüler hale gelen Robbins, bu seminerleri kitap ve TV tanıtımları haline getirmesiyle daha da tanınmaya ve “En iyi performans koçu” olarak bilinmeye başladı.

“Her engel bir fırsattır. Kalp kırıklığı, mutlu olmak için; hastalık, iyileşmek için; nefret, sevmek için; suç, bağışlanmak için; başarısızlık, başarılı olmak için bir fırsattır.”

1987 yılında Robbins’in ilk büyük kitabı “Sınırsız Güç” yayınlandı. Sağlık, enerji, korkuların üstesinden gelme, ikna edici iletişim ve kişisel ilişkileri geliştirme gibi konuları ele alan kitap en çok satanlar arasına girdi ve büyük ses getirdi. Robbins’in bir sonraki kitabı “Awaken the Giant Within” 1991 yılında yayınlandı. Robbins bu kitabında Nelson Mandela, Mikhail Gorbachev, Bill Clinton, Margaret Thatcher, François Mitterrand ve Prenses Diana gibi ünlü kişilerle kurduğu ilişkilere ve koçluk deneyimlerini anlattı. Bu kitabı 1994 yılında yayınlanan “Dev Adımlar” ve 1995 yılında yayınlanan “Bir Arkadaştan Notlar” kitapları takip etti. 

Kitapları ve seminerleri ile her geçen gün daha da tanınan Robbins, 1997 yılında “Liderlik Akademisi” seminerlerini başlattı. Kişisel gelişim alanında en bilinen isim haline gelen Robbins 2007 yılında TED konferansında konuşmacı oldu ve yaptığı konuşma en popüler altıncı TED konuşması haline geldi. 

“Hayatta ne yapacağını pek çok insan bilir; ama bildiğini yapan insanların sayısı çok azdır.”

Tony Robbins aynı zamanda toplumsal konularla oldukça ilgili bir hayırseverdir. 1991 yılında, öğrencileri ve mahkumların gelişimini sağlamak için “Anthony Robbins Vakfı” başlattı ve Cloé Madanes ile birlikte kişisel, aile ve örgütsel psikoloji ile ilgilenen “Robbins-Madanes Stratejik Müdahale Merkezi”ni kurdu. Feeding America ile yaptığı ortaklık ile 500 milyondan fazla kişiye yemek ulaştırılmasını sağlayan Robbins 1 milyar yemek sağlamayı hedefliyor. 
Robbins’in başarılı insanların korkularının üstesinden nasıl geldiğini konu edindiği dört günlük semineri “İçindeki Gücü Açığa Çıkar” ve “Ustalık Üniversitesi” en başarılı çalışmaları arasında yer almaktadır. 2014 yılında yayınladığı “Money: Master the Game” kitabı New York Times en çok satan listesinde bir numaraya yükselerek Robbins’in başarısını ve yetkinliğini bir kez daha ortaya koydu.

“İnsanlar genellikle sorarlar; belli bir becerinin ustası olmak acaba ne kadar zaman alır? Cevap çok basittir; siz ne kadar zaman almasını istiyorsunuz?”

Dünyaca ünlü yaşam koçu, milyonların ilgisini çeken bir konuşmacı ve çok satan kitapların yazarı olarak Tony Robbins, kararlılığın ve kariyer yolculuğunda kendini adamanın sadece başarılı olmayı değil tüm dünyanın tanıdığı bir kişisel marka olmayı sağlayacağını bize gösteriyor.

Önceki İçerikKişisel Marka Röportajları 9: Tunç Vidinli
Sonraki İçerikKişisel Marka Röportajları 10: Esra Baykal

Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı yazınız