Kişisel Marka Kılavuzunuzda Olması Gereken Değerli İpuçları

kişisel marka - Kişisel Marka Kılavuzunda Neler Olmalıdır

Marka oluşturmak ve kişisel değer kazandırmak tamlanması gereken aşamaları kapsayan bir süreçtir. Hem kurumsal hem de bireysel olarak dönüm noktası sayılabilecek bu serüvende doğru kılavuz edinmek önem kazanmaktadır. Kılavuzun içeriği, süreç boyunca marka oluşumunu sağlayan temel unsurlar ve işlevlerine yöneliktir. Bunlar belli başlıklar altında değerlendirildiğinde stratejik olarak da bilgi edinmenizi sağlayacaktır.

Hakkımızda

Kılavuzun ana temasını oluşturan bu başlangıç noktası; kitlenin markayı tanımasına yardımcı olmaktadır. Burada samimi, açık ve yeterli bilgi verebilmek için öz bilincin yeterli olması gerekir. Bu nedenle öncelikle bireysel değerlendirme yapılmalı; uzmanlık alanı, amaçlar ve hedefler açıklık kazanmalıdır.

İçerikte kişiliğinize yönelik  önemli tutum, davranış ve değerler yer alabilir. Bu kişisel markalaşma sürecini de olumlu etkileyecektir. Özellikle uzmanlık sahanızda size fayda sağlayacak davranış biçimler,  uygun bir dil ile aktarılabilir.

Hakkımızda” kategorisinin temelini oluşturan asıl nokta  ise “vizyon” ve “misyon” kısmıdır. Bulunduğunuz konumu ve sahip olduğunuz yetileri doğru değerlendirmeli, samimi ve dürüst bir ifade ile aktarmalısınız. Hedeflerinizin gerçekçi ve tutarlı olması da vizyonunuza olan inancı etkileyecektir. Güvenilir bir imaj oluşturmak marka ediniminde oldukça önemlidir. Dolayısıyla kendinizi yansıtacak gerçek cümlelere yer verilmeli, klasik kalıp cümlelerden uzak durulmalıdır. Edindiğiniz ilke ve değerler de bu başlıklar altında belirtilebilir. Ancak bu izlenimin söz ile değil de davranış ile kazandırılması daha etkili olacaktır. Kurduğunuz cümlelerin anlam boyutu ne kadar yüksek olursa olsun davranış ile pekiştirilmediği zaman yetersiz kalacaktır. Çalışma felsefesi belirleyin ve bunun sizi yönlendirmesine izin verin. Kısa zaman içerisinde değerleriniz, kitleniz tarafından fark edilecek ve beğeni kazanacaktır.

Hedef Kitlesi

Oluşturulmak istenen tüm algılar, hedef kitlenin ilgi ve dikkatini kazanabilmek içindir. Bu amaca ulaşabilmek ve strateji geliştirebilmek için kitle niteliklerinin bilinmesi gerekir. Aksi takdirde daha çok çaba ile daha az kişiye ulaşma tehlikesi ile karşı karşıya kalınacaktır. Ulaşılması gereken asıl kitlenin farkına varılmalı, odak noktası belirlenerek hareket edilmelidir. Öne çıkan nitelikleriniz ve belirgin bir uzmanlık alanınız olduğu sürece kalıcı bir kitle edinmeniz de zor olmayacaktır. Bu aşamaların belli bir süreç istediğini unutmayın ve denemekten vazgeçmeyin. Çoğu başarı, birçok başarısızlık denemesinden sonra ortaya çıkmaktadır. Denediğiniz süre boyunca hedef kitlenizi daha iyi tanıyacak, her seferinde daha başarılı atılımlar ile ortaya çıkacaksınız.

Slogan

Kişisel marka oluştururken bireyselliğin ön plana çıkarılması önemlidir ancak genel unsurların da tamamlanması gerekir. İçeriğine özgünlük katılan başarılı bir slogan, kitle edinimini destekleyecektir. Dikkat çekici, etkileyici ve güçlü bir dil kullanılmış olmalıdır.

Logo

Hem slogan hem de logo aşamasında başarılı bir tasarımcıdan yardım alınabilir. Kaliteli tasarım ile dikkat çekici yazı tipi kullanmak önemlidir. Markanın görsel algı kazanmasını destekleyen bu iki unsura özellikle özen gösterilmelidir. Akılda kalıcı logoya sahip tüm markalar, değer ve saygınlık kazanır. Üstelik algısal olarak güçlü ve başarılı bir izlenim oluşturdukları için öne çıkma kapasiteleri de yüksektir. Başlangıçta doğru tercih yapıldığı zaman ilerleyen süreçte değiştirmeye gerek kalmayacaktır.

Çevrimiçi Platform

Dijital sahada kendine yer edinemeyen bir markanın hedef kitleye ulaşım kapasitesi de oldukça sınırlı kalacaktır. Dolayısıyla olabildiğince farklı sanal platformlarda yer almak ve ilgi çekici profiller oluşturmak önemlidir. Kişinin değer verdiği yetkinliklere görsel olarak yer verilmeli, kitle beğenisi kazanılmalıdır. Doğru teknikler ile doğru yerde olunduğu zaman kitle artışı yaşanacak, marka değerinde olumlu sonuçlar elde edilecektir.

Çevrimiçi platformda yer almak, olumlu algı oluşturmak açısından da önemlidir. Teknolojik alanda yer almayan ve kendini güncellemeyen bir marka, yeniliklere kapalı olma imajı oluşturur. Bu da kitlenin güvenini kazanmaya engel olur. Gerektiği takdirde uzmanların desteği alınarak çağdaş, yetkin ve  başarılı bir rol oynanmalıdır. Örneğin, Google gibi arama sayfalarının yönlendirebileceği SEO destekli bir web sitesi size avantaj sağlayacaktır. Bu alanda profesyonel çalışmalar yapılmalı, hem bireysel hem de kurumsal olarak gelişim amaçlanmaktadır.

Sosyal medya ve çeşitli ortak paylaşım platformlarında açılan bireysel profil, kendi özel kitlenizi bulmanıza yardımcı olacaktır. Özellikle son yıllarda yoğun bir şekilde kişiselleştirilen bu araçlar bireyleri ilgi alanına yönelik sayfalara yönlendirmektedir. Siz de kendinize  odak noktası belirlemeli, içeriğinizi bu yönde zenginleştirmelisiniz. Bu stratejiyi tamamladığınız takdirde daha sağlam bir kitle edinmeniz muhtemel olacaktır.

 

Önceki İçerikKişisel Marka Olmak: 6 Taktik
Sonraki İçerikKişisel Marka Yaratırken Başarıya Ulaştıran Altın Değerinde 4 Kural