Kişisel Markalama Üzerine 10 Kitap

Kitaplar hayatımızda çok önemli bir rol üstleniyorlar bu yüzden de hepimizin zaman zaman akıl danıştığı, yol göstericisi olan bir başucu kitabı olmuştur. Bizler de bu yazımızda kişisel markalamaya ilgi duyan ve bu yolda ilerlemek istiyenler için 10 kitap önerisinde bulunmak istiyoruz.

İşte kişisel markalama konusunda en başarılı bulduğumuz 10 kitap ve konuları:

1. Just Do You

Yazar: Lisa King

Lider olarak kim olmak istediğinizi biliyor musunuz, patron ile lider arasında fark vardır. Birçok yönetici liderlik etmeye hazır değilken zehirli kültürler, kötü davranışları modelleme ve değerler hakkında belirsizliklerin tümü, düşük işyeri katılımına ve kötü sonuçlara katkıda bulunur.

Just Do You’da yazar Lisa King, içindeki şaşırtıcı ve otantik lideri keşfetmeniz için sizi güçlü bir kendi kendine inceleme yolculuğuna çıkarır. Neyin önemli olduğunu ve etkili liderliğin sizin için ne anlama geldiğini bildiğinizde, ancak o zaman otantik bir şekilde liderlik etmeye hazırsınız demektir.

Just Do You’da ihtiyacınız olan her şeyi bulacaksınız: Markalaşmanın gücü hakkında bilgi edinin ve kişisel markanızın bugün nasıl görüntülendiğini görün, gerçek Kuzeyinizi keşfedin ve markanızın önemli olanlarla nasıl kesiştiğini görün, özgünlükle nasıl liderlik edeceğinizi ve etki yaratacağınızı görün, yaşamak, davranmak ve benzersiz markanızı dünyayla paylaşmak için araçlar edinin. Mutluluğun anahtarı olan benzersiz amacınızı bulun kendinizi ve kişisel markanızı anlamaya çalışırken, bir lider ortaya çıkacaktır.

Just Do You’daki dersler ve alıştırmalar, zihninizi liderlik hakkında farklı düşünmeye açmanıza yardımcı olacaktır. Kendileri için en önemli olan şeyleri paylaşan liderlerin ve liderlik niteliklerinin ve davranışlarının en çok hangi liderlik davranışlarının yankı uyandırdığını paylaşan takipçilerden hikayeler duyacaksınız.

Sonuç olarak, içinizde liderlik edecek güce ve potansiyele sahip olduğunuzu keşfedeceksiniz. Sizin için önemli olan şeylerle uyumlu olduğundan ve kişisel markanızın net bir yansıması olduğundan emin olmak için sözlerinizin ve eylemlerinizin kontrolünü alarak özgünlükle liderlik edebilirsiniz.

Sahip olmayı dilediğiniz türden bir lider olmaya hazır mısınız? Nereden başladığın önemli değil. Çünkü gelişmekte olan bir lider olarak, güce sahipsiniz: iz bırakma, liderlik etme ve Just Do You yapma zamanı.

2. The How to Create a Personal Brand without Spending a Fortune

Yazar: Humphrey Snyder

Marka bilinci, ister kişilik ister işletme olsun, herhangi bir işletmeyi büyütmenin önemli bir parçasıdır. Bunu yapmak için, içerik oluşturma ve pazarlama bunun etkili bir şekilde çalışması için kilit bir unsurdur ve anayasal otorite figürleri olan kurumsal işletmelere ve politikacılara karşı artan bir güvensizlik olduğu için.

Bu kitap, kişisel bir markanın ne olduğu ve neden ihtiyacınız olduğu gibi sorulara yanıtlar sunarken, bölümlerinde derinlemesine ipuçları veriyor:

Bölüm: Kişisel markanın ne olduğunu ve neden bir markaya ihtiyacınız olduğunu açıklayın.

Bölüm 2: Küçük bir bütçeyle çevrimiçi bir marka oluşturabileceğiniz yerleri açıklayın.

Bölüm 3: YouTube’un video akışı ve SEO platformu aracılığıyla sağladığı araçları tartışır.

Bölüm 4: Facebook’un geniş kitlesine, geniş topluluğuna ve reklam kampanyalarına, yöneticilerine ve tekliflerine göre harcadığı çeşitli seçenekleri gösterir.

Bölüm 5: LinkedIn, bu platformun bir markanın haberlerini aynı alandaki veya sektördeki diğer kişilere nasıl yaydığına dair söylem görüşüne yerleştirilir.

Bölüm 6: En aktif çevrimiçi topluluklardan birine sahip en hızlı büyüyen sosyal medya platformu olan Twitter’da var olan sayısız olasılığı ifade etmeye çalışıyor.

Bölüm 7 ve 8: Kişisel bir markanın yaratılmasında bir web sitesinin kullanışlılığını ve bir blogun varlığının ve tutarlılığının markayı internet denilen engin içerik okyanusunda nasıl bir anlam ifade ettiğini tam olarak yayar.

3. Digital You 

Yazar: William Arruda

Hikayen nedir? En başarılı markalar yaratılmaz, gün yüzüne çıkarılır. Başarılı markalaşma, özgünlüğe dayanır. Peki kendi markanızı nasıl ortaya çıkaracaksınız?

Birincisi, aşağıdaki gibi sorulara kendinize cevaplar arayarak: Neyi herkesten daha iyi yapıyorsunuz? En çok gurur duyduğun şey nedir? Zamanın nasıl geçtiğini unutturan nedir?

Dijital Siz: Sanal Çağda Gerçek Kişisel Markalama’da, marka otoritesi William Arruda, kişisel markalaşmanın 21. yüzyıl dünyasını anlatıyor ve sanal dünya için kişisel markanızı tanımlamanız, ifade etmeniz ve genişletmeniz için size rehberlik ediyor.

Dijital Siz, benzersiz değer vaadinizi anlamak ve tanımlamak için derin bir dalış sunar. Herhangi bir kariyerin akıcı hareketleri boyunca kişisel bir markayı nasıl geliştireceğinizi, tasarlayacağınızı ve sürdüreceğinizi öğreneceksiniz.

Dijital markanız ve benzersiz değer vaadiniz hakkında nasıl net olacağınızı anlayın, böylece işte ve yaşamda başarınızı ve mutluluğunuzu artırabilirsiniz. Kariyerin tükenmesi konusunda endişelenmeyi bırakıp bir ayrıcalık markası yaratmanın zamanı geldi.

4. Launch Yourself

Yazar: Krista Neher

Kişisel markanız zaten var – soru, kendiniz için istediğiniz fırsatları size sunmak için proaktif olarak nasıl yöneteceğiniz ve oluşturacağınızdır. Bu kitap, dünyanın en büyük markalarının kullandığı stratejilerin aynısını kullanıyor ve fırsatları cezbeden görünür ve ilgi çekici bir kişisel marka oluşturmak için bunları tam olarak nasıl kullanacağınızı gösteriyor. İyi hazırlanmış bir kişisel marka size konuşma bağlantıları, medyadan bahseder, kitap anlaşmaları, yeni müşteriler, promosyonlar, yeni iş teklifleri, sektörünüzde düşünce liderliği, ürün veya hizmetleri tanıtmak için bir platform, kariyerleri değiştirme yeteneği gibi profesyonel fırsatlar sağlayabilir. profesyonel fırsatlar ve çok daha fazlası. İnsanlar sizi çevrimiçi ortamda aradıkça ve sizin hakkınızda izlenimler geliştirdiklerinden, bazen sizinle tanışmadan kişisel markalaşma hayati önem taşıyor.

Bu kitap 3 bölüme ayrılmıştır: Tanımla, Tasarla ve Teslim Et. Tanımlama aşamasında kişisel ve profesyonel hedeflerinizi ve güçlü yönlerinizi inceleyeceksiniz. Bu, güçlü bir markanın temelidir ve bu bölümün sonunda, kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı ikna edici bir şekilde açıkça tanımlayan kişisel bir marka beyanına sahip olacaksınız. Güçlü bir kişisel marka tasarlamak, markanızı cazip hale getirmeye ve insanları ve fırsatları size çekmeye odaklanır.

Bu bölüm, dünyadaki en popüler markaların kullandığı stratejilere odaklanır ve bunları kendinize tam olarak nasıl uygulayacağınızı gösterir. Kendinizi nasıl sunacağınızı ve markanıza cazip, inandırıcı, ilginç ve akılda kalıcı bir şekilde hayat vermek için vurgulayacağınız unsurları açıkça tanımlayan kişisel bir marka piramidi oluşturacaksınız. Son olarak, kişisel markanızı sunmak, kendiniz için görünürlük kazanmak ve hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak sürekli olarak insanların karşısına çıkmakla ilgilidir.

Bu bölümde, güçlü bir kişisel markayı nasıl yüz yüze (pratik yapmak için bazı ipuçları ve fikirler dahil) ve çevrimiçi olarak nasıl sunabileceğimizi keşfedeceğiz. Kişisel markanızı oluşturmak ve görünürlüğünüzü ve hedef kitlenizi artırmak için LinkedIn, Facebook, Twitter, bir blog, bir web sitesi ve daha fazlasını içeren sosyal medyayı nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz. Kişisel markanızı çevrimiçi olarak tutarlı bir şekilde nasıl sunabileceğinize dair kendi kişisel eylem planınızı oluşturacaksınız.

Bu kitap, kendinizi keşfetmekten mükemmellikle yürütmeye kadar kendi markanızı oluşturmaya giden yol haritanızdır. Kişisel markalama, iş adamları, CEO’lar, yöneticiler, politikacılar, satış uzmanları, iş geliştirme uzmanları, danışmanlar, muhasebeciler, yazarlar, koçlar, konuşmacılar, avukatlar, sanatçılar, müzisyenler ve diğer birçok izleyici için güçlüdür.

5. Personal Branding Strategies

Yazar: Gary Clyne

Modern dijital çağda nasıl büyük bir kişisel marka oluşturabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin…
Kitlenize büyük değer katmanın ve para kazanmanın sırlarını öğrenmek ister misiniz?
Nişinizde nasıl öne çıkacağınızı ve otorite olacağınızı öğrenmek ister misiniz? 

Siz bunu okuyan biri olduğunuz için bu sorulardan birine evet cevabını verdiğinizi tahmin ediyoruz. Ne yazık ki, birçok kaynak tüm süreci aşırı karmaşık hale getiriyor ve sizi kafanızı karıştırıyor ve Kişisel Markalaşma başarısı için bir plan olmadan sizi bekliyor. 

Genellikle göz ardı edilen şey, tüm Sosyal Medyadaki varlığınızı optimize etmek için ihtiyacınız olan farklı stratejiler ve durumunuz için en önemli olanlardır.
Örneğin, Instagram, Facebook, YouTube ve Twitter’ınızı büyütmenin yanı sıra muhtemelen göz önünde bulundurmadığınız en gözden kaçan web siteleri için basit ve kanıtlanmış stratejileri gözden geçiriyoruz… 

6. Social Media Marketing and Personal Branding Bible

Yazar: Gary Clyne

Siz ve işletmenizin sosyal medyaya nasıl hakim olabileceğini öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin!

Çoğu zaman, sosyal medya, gezinmesi imkansız ve sadece bir karışıklık yığını olan bir girdap gibi görünebilir. Bunun yerine, bu 2’si 1 arada kitap paketinde hem Sosyal Medya Pazarlamasında hem de Kişisel Markalaşmada başarıya götüren kolay bir plan sunuluyor. Sosyal Medya dünyayı ele geçiriyor ve pazarlamayı da devraldığını görmek için sadece Facebook’a göz atmanız yeterli. Billboard ve radyo reklamlarının olduğu günler çoktan geride kaldı, bunun yerine dijital ve tüketicilerin ilgi alanlarına göre uyarlanmış pazarlama çağındayız. Kişisel Markalaşma açısından, milyonlarca takipçisi ve abonesi olan influencerlar, günümüzün ünlüleridir.

7. Personal Branding

Yazar: By Lori Bumgarner, M.ED.

Sizi benzersiz kılan şeyin ne olduğunu biliyor musunuz?
İster bir röportajda veya bir ön görüşmede olsun herkes bu soruyu cevaplayabilmelidir.

Neyi başarmaya çalıştığınız önemli değil, neden bunu başaracak kişi olmanız gerektiğini açıklayabilmelisiniz. Kendiniz hakkında bu şekilde konuşurken rahat mısınız?

Bu kitapla beraber öğrenecekleriniz:

Kendi kişisel misyonunuz ve vizyon ifadeleriniz, hangi büyük kararların sizin için doğru kararlar olduğunu bilme yeteneği, dünyaya nasıl değer kattığınızı daha iyi anlamak, hedef kitlenizin kim olduğu ve onları en iyi nasıl etkileyebileceğiniz hakkında daha iyi bilgi, “büyük resmi” düşünme yeteneği, kendinize güven, kendi cildinizde ve yeteneklerinizde rahat hissetmek ve çok daha fazlası…

8. Branding for Millions 

Yazar: Reece Johnshon

Reece Johnson, müşterileri dinlemenin/takdir etmenin ve Twitter, Instagram ve Facebook gibi yeni hizmetleri keşfetmenin, müşterilerle, kişilerle ve kuruluşlarla benzeri görülmemiş ölçekte ve hızla doğrudan iletişim kurmanıza nasıl olanak tanıdığını açıklıyor.

Branding for Millions, yazarı gibi, dijital çağ için yenilikçi markalar yaratarak bireyleri ve işletmeleri geliştirme tutkusuyla doludur. Londra merkezli yazar ve iş girişimcisi Reece Johnson, anlamlı markalaşma ve pazarlama yoluyla işletmeler ve tüketiciler arasındaki başarılı ilişkileri tanımlayan ve yönlendiren temel faktörleri ortaya çıkaran yeni bir marka oluşturmanın gelişimi ve önemine cesur ve kapsamlı bir bakış sunuyor.

Bu çığır açan iş kitabında Reece Johnson, iş dünyasında sonsuz başarıya ulaşmanızı desteklemek için sizi, ürünlerinizi ve işletmenizi markalamanın önemi konusunda farkındalık getiriyor.

9. Personal Branding Decoded

Yazar: Gus Lopez

Bu kitapta, internette başarılı bir kişisel marka yaratmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm stratejileri, püf noktaları ve araçları öğreneceksiniz.

Bu kitap, hayalinizdeki yaşam tarzını yaratmak için kişisel markanızı nasıl kullanacağınızı gösterecek. İşte Öğreneceğiniz Şeylerin Bir Önizlemesi ..

Kişisel Markalaşma Neden Gelecek İkonik Bir Marka Nasıl Oluşturulur? Öfkeli

Hayranlardan Bir Kitle Nasıl Oluşturulur? Nasıl Çevrimiçi Ünlü Olunur? Sıcak

Potansiyel Müşteriler Elde Etmek İçin Sosyal Medyadan Nasıl Yararlanılır?

Ürünlerinizi veya Hizmetlerinizi İnternet Üzerinden Nasıl Satabilirsiniz? Kişisel

Markanızı Nasıl Ölçeklendirebilirsiniz?

10. Getting Your Personal Brand Story Straight

Yazar: Joanne Tombrakos

Anlatmak istediğiniz hikayeyi netleştirmek kolay bir başarı değildir, ancak kişisel markalama da dahil olmak üzere herhangi bir markalama sürecinin önemli bir parçasıdır ve ilk izlenimin çevrimiçi olabileceği bir dünyada her zamankinden daha önemlidir…
Biraz ruhsal araştırma, çok fazla iç gözlem, sıkı çalışma ve kimsin, ne yapıyorsun ve bunu neden yapıyorsun gibi zor sorular sormayı gerektirir.

Ama sonuç çok büyük! Anlatmak istediğiniz hikayede çok net olduğunuzda, başarılı bir kişisel markaya giden yoldasınız demektir! Burası aynı zamanda çoğumuzun yolculuk yaptığı yerdir. Bu çalışma kitabındaki on alıştırmanın amacı, bu süreçte size yardımcı olmaktır. Önceden uyaralım, bu kolay olmayacak. Egzersizlerden bazılarıdiğerlerinden daha zorlayıcı olabilir. Bazen bir soruyu zaten yanıtladığınızı hissedebilirsiniz. Bu, marka hikayenizin özüne gerçekten odaklanmanıza yardımcı olmak için bilinçli olarak yapılır. Ancak, işe zaman ayırmaya istekliysen, sonunda kişisel marka hikayeni hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak almak için ihtiyaç duyduğun bilgilere sahip olacaksın.

Önceki İçerikSosyal Medya Detox’u Yapmak İçin İpuçları
Sonraki İçerikKişisel Marka Röportajları 11: Hakan Şık