Sosyal Medya Detox’u Yapmak İçin İpuçları

Sosyal medya, şüphesiz hepimizin hayatında büyük hatta çok büyük bir role sahip. Güne başlarken, günü bitirirken, sevincimizi ya da sıkıntımızı paylaşmak istediğimizde ilk baktığımız yer çoğu zaman sosyal medya oluyor.

Peki sosyal medyaya hiç ara vermeyi düşündünüz mü? Bu yazımızda sizlerle sosyal medya detox’una neden ihtiyacınız olduğundan bahsedip nasıl yapacağınız konusunda ipuçları paylaşıyor olacağız. 

Sosyal medyada çok fazla zaman harcamak, kişisel ilişkilerinize, kariyerinize ve hatta sahip olduğunuz hedeflere odaklanmanızı engelleyebilir. Kendinizi sürekli olarak en son bildirimlerinizi kontrol ederken veya sabah ilk iş olarak telefonunuza ulaşırken bulursanız, bir sosyal medya temizliği denemenin zamanı gelmiş olabilir.
Peki sosyal medya detoksunu nasıl yapacaksınız?
İşte sizin için 10 ipucu…

1. En Çok Hangi Uygulamaları Kullandığınızı Belirleyin

Bir IPhone kullanıcısıysanız, muhtemelen cihazınızın Ekran Süresi adı verilen yerleşik özelliğini zaten biliyorsunuzdur . E-postayı ve işle ilgili diğer telefon kullanımını etkileyen günlük ortalamanıza bakmak yerine, “En Çok Kullanılan” uygulamalar listenize bakın ve belirli sosyal medya uygulamalarına ne kadar zaman ayırdığınızı görün. Android kullanıcısıysanız Uygulamalarınız için ne kadar zaman harcadığınızı belirlemenize yardımcı olan Moment gibi bir uygulama indirin ve en çok kullandığınız uygulamaların takibini yapın.

2. Sosyal Medyayı Kontrol Etmemeniz İçin Kendinize Hatırlatmalar Yapın

Bir planlayıcı veya kontrol listesi günlük görevleri tamamlamak için yardımcı olabilir ve aynı şey sosyal medyayı kontrol etmemenizi hatırlatmak için de geçerlidir! Yaptığınız taahhüdü kendinize hatırlatmak için masanıza veya aynaya yapışkan bir not ekleyin. Telefonunuzda sosyal medya kullanımınız için bir zaman sınırı belirleyen ve zamanınızın ne zaman dolduğunu size bildiren ayarlardan da yararlanabilirsiniz.

Kilit ekranınız, telefonunuzu açtığınızda gözünüze çarpan ilk şeydir, bu nedenle en son mesajlarınızı kontrol ederken detoksunuz için bir hatırlatıcı eklemek için iyi bir noktadır. Kendinizi beklenenden daha uzun süre telefonunuzda bulursanız, odaklanmanızı kontrol altında tutmak için ilham verici bir teklif veya bir üretkenlik hatırlatıcısı eklemeyi deneyin.

3. Gerçek Bir Çalar Saat Alın

Telefonunuz uyanır uyanmaz ellerinizdeyken, o zen anını atlayıp doğrudan kaydırmaya gitme olasılığınız daha yüksektir. Sabah ilk iş telefonu elinize alma alışkanlığınızı bırakmak için bir çalar saat elde etmek basit bir işlem gibi görünse de aynı zamanda oldukça etkili de bir ipucudur. 

4. Sosyal Medya Zamanını Yeni Bir Hobi Veya Etkinlikle Değiştirin

Sosyal medya enerjinizi tüketebilir ve boş zamanınızın çoğunu alabilir. Ortalama bir internet kullanıcısı, yalnızca sosyal medyada günde yaklaşık iki saat 24 dakika harcıyor. Her gün bu “ekstra” zamanda üstlenebileceğiniz yeni hobileri ve arayışları bir düşünün!

Gitar çalmayı öğrenmek veya dışarıda bahçeyle uğraşmak gibi zihninizi ve duyularınızı harekete geçiren bir aktivitede yer almayı deneyin. Bu aktiviteler özellikle bilgisayar başında masa başında oturarak saatler geçirenler için faydalıdır.

5. Sosyal Medya Uygulamalarınızı Silin

Sosyal medyadan vazgeçmek göz korkutucu olabilir, ancak telefonunuzda kullandığınız ana uygulamaları silerek daha küçük bir seviyede deneyebilirsiniz. Eczanede her sırada beklediğinizde veya işe ara vermeniz gerektiğinde, telefonunuzu elinize alıp sosyal medyada gezinmeye başladığınızı fark etmeyebilirsiniz. 

Uygulamaları telefonunuzdan geçici olarak silerek, dikkatinizi dağıtmak için telefonunuza ne sıklıkla gittiğinizi fark edeceksiniz. Sosyal medya uygulamalarını silmek bu döngüyü kırmanıza yardımcı olabilir.

6. Çevrenizdeki Dünyayı Gözlemlemek için Daha Fazla Zaman Harcayın

Açık havada yürüyüşlerin keyfini çıkararak ya da yerel bir parkta oturup aktiviteleri gözlemlemek için zaman ayırarak çevrenizin değerini bilmek için daha fazla zaman harcayın. 

Kendinizi, tüm bunların ekranınızda seçilmiş bir resim veya videoda olmasını izlemek yerine, etrafınızdaki dünyanın güzelliğini takdir ederken bulabilirsiniz.

7. Meditasyon Yapın

Meditasyon, sosyal medyayı nasıl kullandığınız da dahil olmak üzere birçok konuda daha dikkatli olmanıza yardımcı olabilir. Biraz rehberliğe ihtiyacınız varsa, birkaç rahatlatıcı meditasyon videosu izleyin veya Headspace gibi popüler bir uygulamayı indirin.

8. Telefonunuza Uzanma Alışkanlığından Kurtulun

Kendinizi tutarlı bir şekilde telefonunuza ulaşırken bulursanız, ona bağımlı olabilirsiniz. Bu, genellikle yeni bir şeyi özleyeceğiniz endişesinden kaynaklanan zorlayıcı bir davranıştır.

Herhangi bir kötü alışkanlığı kırmak zor olabilir, ancak küçük adımlarla başlayın. Çalışırken telefonunuzu başka bir odaya; yemek yerken veya arkadaşlarınızla takılırken bir kenara koyun. Telefonunuzu iş veya kişisel nedenlerle yanınızda bulundurmanız gerekiyorsa, bildirimleri kapatmayı veya gri tonlama ayarını kullanmayı deneyin, böylece ekranı daha az renkli ve bakılması daha az çekici hale getirin. Gösterişli renkler ve görüntüler, insanları Instagram veya Facebook’ta gezinmeye çeken şeydir ve gri tonlama ayarı bununla mücadele edebilir.

9. Telefonunuzun Etrafına Bir Lastik Bant Koyun

Bu basit numara, cihazınızı akılsızca elinize almayı bırakmanıza yardımcı olabilir. Böylece eliniz refleks olarak her telefona gittiğinde sizi durduracak bir engel ile karşılaşacaksınız ve aklınıza içerisinde bulunduğunuz detoks gelecek.

10. İlerlemenizi Takip Edin

Bir IPhone veya Android, genellikle sosyal medyada harcadığınız zamanı izler ve genellikle her uygulamada harcadığınız saatler hakkında aylık raporlar verir. 

Detoksunuzu uyguladıktan 30 gün sonra bu istatistikleri kontrol edin ve kaydettiğiniz ilerlemeyi görün! 
Bu, sosyal medya bağımlılığını her seferinde bir adım atmak için çalışmaya devam etmeniz için motive olmanıza yardımcı olabilir.

Kaynaklar:

https://www.integrativenutrition.com/blog/social-media-detox

https://www.goodhousekeeping.com/life/g30681374/social-media-detox-tips/#

Önceki İçerikKişisel Markanızı Oluştururken Göz Atmanız Gereken 10 Araç
Sonraki İçerikKişisel Markalama Üzerine 10 Kitap