Kişisel Markanız İçin Güvenilirlik Oluşturmanın 5 Yolu

kişisel marka - Kişisel Markanız İçin Güvenilirlik Oluşturmanın 5 Yolu

Sağlam, doğru ve güvenilir bir kişisel marka geliştirmek için zaman ayırmak, iyi olduğunuz şeyle tanınmanıza yardımcı olur, sizi meslektaşlarınızdan ayırır ve sizi bir uzman olarak konumlandırır.

Kişisel markanızla güvenilirlik sağlayıp sağlamadığınız konusunda kendinize sormanız gereken birkaç soruyu ile başlayalım.

Şu anda kişisel markanız hangi mesajı iletiyor? Ya da hedef kitlenize uzmanlık, güven ve güvenilirlik aktarıyor musunuz? Potansiyel müşterilerinizin zihninde yer edindiniz mi?

Sektörünüzdeki kişiler veya takipçileriniz sizi alanınızda inandırıcı bir kişi ve uzman olarak gördüğünde, rakibiniz olan diğer tüm şirket veya markalar arasında neden en iyi seçim olduğunuzu kendilerine sormaya başlarlar.

Şimdi kişisel markanızın güvenilirliğini artıracak ve stratejik bir plan geliştirmenize yardımcı olacak 5 ipucumuzu inceleyelim.

 1. Tavsiye Ettiğiniz Konular Hakkında Pratik Yapın

Takipçileriniz ve müşterilerinizle olan tüm iletişiminizi gerçek ve dürüst tutmak, kişisel markanız aracılığıyla güvenilirlik kurmanıza yardımcı olacaktır.

Bir kişisel markada güvenilirlik oluşturmak için öncelikle dürüst olmanız gerekir. Konuştuğunuz gibi ve verdiğiniz mesajlardaki gibi davranmaya istekli değilseniz, kendinizi güvenilir bir lider olarak konumlandıramazsınız. Kişisel hayatınızı ve işinizi bu şekilde yürütmeyi alışkanlık haline getirin.

2. Sosyal Medyanın Gücünü Ciddiye Alın!

Değişen iletişim trendleri, kolay ulaşılabilirlik ve yoğun bilgi akışına maruz kaldığımız bu günlerde sosyal medya büyük bir önem taşıyor. Büyük kitlelere ulaşmanıza ve sektörünüzde lider olarak etkili kararlar almanızı sağlayan sosyal medyanın pazarlamacılar ve kişisel marka uzmanları tarafından kullanımı, marka güvenilirliği ve online farkındalık yaratmanın odak noktası haline gelmiş durumda.

Güvenilirlik oluşturmak için yalnızca sosyal medyada bulunmak yeterli değildir. Takipçilerinizle güvenilir bir bağ kurmak için aklınızda bulundurmanız gereken birkaç nokta vardır:

  • Tüm kanallarda takipçilerinizin karşısına çıkın ve sürekli olarak içerik yayınlayın.
  • Bir web sitesi oluşturun ve iyi araştırılmış, derinlemesine ve bilgilendirici blog yazıları paylaşın. Bu içeriği sosyal medya hesaplarınızda takipçilerinizle paylaşın.
  • Web sitenizde alanında uzman misafir yazar veya konuşmacılara yer verin.
  • Markanızda tutarlı olduğunuzu göstermek için tüm sosyal kanallarınızda tutarlı görsellere öncelik verin. Profil fotoğrafınız da dahil.
  • Takipçilerinizle etkileşime geçin, belirli soruları yanıtlayın. Onların ihtiyaçlarını dinleyin, her zaman hızlı yanıtlar verin.

3. Olmazsa Olmazlar: İyi Bir Konuşmacı Olmak ve Sunum Yapabilme Kabiliyeti

Hangi sektörde olursanız olun, insanların önünde konuşmanız gereken bir zamanlar mutlaka gelir. Kişisel marka sahipleri, kamusal konuşma, öğretim ve uzmanlık bilgilerini dünyayla paylaşma sanatında uzmanlaşmış kişiler olmalıdırlar.

Hedef kitlenizin karşısında konuşma veya sunum yaparken iyi olmak için, ilk yapmanız gereken pratik yapmaktır. Bunun için yakın çevrenizde düzenlenen etkinliklere ve konuşmalara katılın, gözlemleyin ve etkinliklerde konuşmacı olarak deneyimler edinmeye hızlıca başlayın.

Düşük riskli fırsatlar gelişmenizi sağlar

İster hevesli bir konuşmacı olun, ister henüz topluluk önünde konuşma yapmamış olun yine de güvenilirlik yaratmanız çok önemli. İzleyicilerinizin önünde konuşma yapmayı düzenli bir alışkanlık haline getirmelisiniz.

Sahne dünyasına adım atmaya hazır değilseniz, bir podcast yayınlamayı veya misafir konuşmacı olmayı düşünün. Bu aynı zamanda sizi sektörünüzdeki diğer insanlarla tanıştırmanın ve dinleyicilerin sizi tanımasının da bir yolu.

4. İçerik Pazarlama Stratejinizi Oluşturun

Stratejik bir içerik pazarlama planı oluştururken göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır ancak hatırlanması gereken en önemli şey gurur duyduğunuz, tutkulu olduğunuz ve daha büyük bir sorunu gerçekten çözdüğünüz içerikler oluşturmaktır.

Zaman içinde güvenilirlik oluşturmanın en iyi yöntemi, en üst düzey ürünler, içerikler, bilgiler ve üstün müşteri bağı sunmaktır.

Kaliteli içeriği tutarlı ve stratejik bir şekilde paylaşmak, kişisel markanız için açık ve doğrudan bir satış stratejisi benimsediğiniz için daha fazla kişiyi çekecektir.

İçeriklerinizi etkili bir şekilde pazarlamanın birkaç yolu:

  • Bilgilendirici “Nasıl yapılır?” videoları çekin.
  • Konsept sahibi blog yazıları yayınlayın.
  • Alanınıza özel infografikler hazırlayıp, paylaşın.
  • Gündeme özel haber makaleleri paylaşın.
  • Ayrıntılı E-Kitaplar hazırlayın.

Unutmayın hedef kitlenizle ilgili konularda iyi oluşturulmuş, iyi araştırılmış düşünce ve öngörülerinizi paylaşmak, marka güvenilirliğinizi artırmanıza ve takipçilerinize size neden güvenmeleri gerektiğini göstermenize olanak tanır.

Müşterilerinizden biri belirli bir sorunla mücadele ediyorsa, diğerleri de şansı vardır.

İçerik pazarlama stratejinizde müşteri ve müşteri referanslarını kullanmak, kitlenizle olan güvenilirliğinizi ve güvenilirliğinizi etkilemenin bir başka kesin yoludur. Örneğin önceki müşterilerinize, sizin için kısa bir referans videosu hazırlamak isteyip istemediklerini sorun. Sosyal medya hesaplarınızda, web sitenizde ve videolarınızda sizinle olan deneyimlerini vurgulayın. Bu taktik, potansiyel takipçilerinizin, sizinle ilgili korkularını ortadan kaldırmasına yardımcı olur.

 5. Unutmayın Sizin İşiniz Bildiklerinizi Paylaşmak

Kişisel markanızın güvenilirliğini sağlamak için uzmanlığınızı, liderliğinizi dünyaya tanıtmak ve takipçilerinizin sizi tanıması için samimi ortamlar oluştururken faydalı bir şey öğretmekten daha iyi bir yol yoktur.

Bir sınıf veya atölye öğretimi biraz ürkütücü gelebilir, ancak gerçekte yerel topluluğunuzdaki birçok kişi ve topluluk öğretmek istediğiniz şeyleri duymaktan hoşlanır. Dünyaya daha iyi bir düzeyde hizmet edebilmeniz için, önce en küçükten başlamaya açık olmalısınız.

Ancak insanların önünde onlara bir şeyleri öğretmek sizin için göz korkutucuysa, mesajınızı küçük bir grubun veya toplantıların ötesine taşımak istiyorsanız, çevrimiçi bir kurs oluşturmayı deneyebilirsiniz.

Bu, bilginizi, uzmanlığınızı ve metodolojilerinizi takip eden ve daha sonra uzman güvenilirliği vadeden kendi topluluğunuzu geliştirmenin harika bir yoludur.

Kaynak: https://personalbrand.com/7-ways-establish-credibility-personal-brand/

Önceki İçerikKişisel Markada Dünyaca Ün Kazanmış Başarı Hikayeleri
Sonraki İçerikSosyal Medya ve Web Siteleri İçin İçerik Oluşturma Taktikleri